Թուրքագետին քրդերի նկատմամբ բռնությունները հիշեցնում են 1915-ին հայերի դեմ իրականացվող գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիարբեքիրում և այլ շրջաններում քուրդ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող բռնությունները հիշեցնում են 1915 թվականի դեպքերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը: «Հետաքրքիրն այն է, որ այդ բռնությունները Դիաբեքիրի այն շրջանում են տեղի ունենում, որտեղ ժամանակին հայեր են ապրել, հայկական թաղամասեր են եղել, այսօր էլ հայկական եկեղեցիներ կան: Ստացվում է`այդ հատվածում, որտեղ 100 տարի առաջ թուրքական իշխանությունները հայերին էին տեղահանում, սպանում, հիմա նույնը կատարվում է քրդերի նկատմամբ»,-ասաց Անդրանիկ Իսպիրյանը` ընդգծելով, որ այդ բախումների հետևանքով վտանգվում են նաև հայկական մշակութային արժեքները:
Թուրքագետի խոսքով՝ քրդական այդ հատվածում թուրքական իշխանությունների գործողությունները սկսվել են դեռևս հունիսի 7-ից հետո: Եվ դրանք չեն սահմանափակվում միայն Դիրաբեքիրով: Ըստ Անդրանիկ Իսպիրյանի` Շըրնաքում բառի ուղիղ իմաստով պատերազմական գործողություններ են ընթանում: Այդ լարվածությունը սկսվեց այն ժամանակ, երբ թուրքական իշխանությունները սկսեցին հակամարտել լեռներում գտնվող քուրդ զինյալների դեմ: Տարբեր քաղաքների, համայնքների քուրդ բնակիչներն էլ ոտքի կանգնեցին` պաշտանելու քուրդ զինյալներին: «Եվ ահա այն հատվածում, որտեղ բնակվում է քուրդ բնակչության ակտիվ հատվածը, դարձավ թուրքական իշխանությունների թիրախ: Լեռներում քուրդ զինյալների դեմ մղվող պայքարը տեղափոխվեց քաղաքային շրջաններ: Սկսվեցին զանգվածային բախումներ, ոստիկանությունը կիրառեց միջոցներ, որոնց հետևանքով մեծ թվով քաղաքացիական անձինք սպանվեցին, այդ թվում հղի կանայք, երեխաներ: Իհարկե, թուրքական իշխանությունները փորձում են դա հիմնավորել, թե ահաբեկչության դեմ պայքար են մղում, սակայն հղի կնոջ կամ 10 տարեկան երեխային սպանելը ոչ մի ձևով չի կարող տեղավորվել այդ տրամաբանության մեջ»,-ասաց Անդրանիկ Իսպիրյանը` ընդգծելով, որ ընտրությունների օրվանից հետո շուրջ 300 խաղաղ բնակիչ է սպանվել:
Այժմ թուրքական իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ քրդական բնակչության ակտիվ զանգվածը դուրս գա, հեռանա այդ տարծքներից: Նպատակն այն է, որ տարածքներն իրենց կողմից վերահսկելի լինեն: «Պետք է ասել, որ դա նրանց հաջողվում է: Բազմաթիվ քուրդ ընտանիքներ լքում են իրենց տները: Այդ բռնությունները, տեղահանումները ինչ-որ ձևով հիշեցնում են 1915 թվականի հայերի նկատմամբ իրականացված գործողությունները»,-ասաց թուրքագետը: Ի դեպ, նա նկատեց, որ քուրդ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող գործողությունների վերաբերյալ միջազգային հանրությունն առայժմ լռում է:

YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Violence against peaceful Kurds in Diyarbakırand other regions reminds of the events of 1915. “Armenpress” reports that turcologist Andranik Ispiryan expressed such an opinion during the conversation with “Armenpress”.
“It is interesting that the violence is employed in the same regions of Diyarbakır where Armenians once used to live, Armenian districts were located, where even now there are Armenian churches. So, in the same part where Armenians were displaced, killed by the Turkish authorities 100 years ago, the same happens with the Kurds now,” Andranik ispiryan said, emphasizing that Armenian cultural values are also in danger because of those clashes.
According to the turcologist, the actions of the Turkish officials in the part where Kurds live started after June 7. Those actions are not limited only to Diyarbakır. As Andranik Ispiryan said, military actions are being taken in Şırnak. The tension came to the fore, when the Turkish authorities started fighting the Kurdish gunmen in the mountains. The residents of different towns and communities rose to their feet to defend the Kurdish gunmen.
As a result of the abovementioned, the struggle against Kurds in the mountains shifted to urban areas, mass clashes began, the police took measures and many citizens were killed including pregnant women, children. The turcologist added that killing pregnant women or 10-year old children cannot in any way be called as struggle against terrorism. Ispiryan emphasized that 300 peaceful residents have been killed since the day of elections.
The Turkish authorities do their best to displace active Kurdish residents from those territories. The objective is to establish control over those territories.
“I must say, that they succeed in that. Many Kurdish families leave their homes. That violence, displacement in a manner reminds of the events of 1915 committed against the Armenians,” Ispiryan said. He added that the international community still kept silent over the actions implemented towards peaceful Kurdish people.