«Խաչատրյանը և ջազը» նախագիծը պետք է ներկայացվի ոչ միայն Հայաստանում, այլև երկրից դուրս. Սերգեյ Սմբատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը ցանկանում է, որ «Խաչատրյանը և ջազը» բացառիկ համերգային նախագիծը հնչի ոչ միայն Հայաստանում, այլև երկրից դուրս: Համերգային նախագիծն առաջին անգամ կներկայացվի դեկտեմբերի 5-ին` Արամ Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի փակմանը:
«Արամ Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակում անցկացվող ամեն համերգ մեզ համար շատ կարևոր է: Դեկտեմբերի 5-ի համերգը ստանդարտից դուրս է: Խաչատրյան և ջազ ֆորմատը շատ եմ կարևորում, կարծում եմ, որ այդ նախագիծը պետք է հնչի ոչ միայն Հայաստանում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Սերգեյ Սմբատյանը:
Խաչատրյանական փառատոնի փակմանը երիտասարդական նվագախումբը Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի հետ կներկայացնի նորարարական ծրագիր. առաջին անգամ Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները կհնչեն ջազային մշակմամբ:
Երիտասարդական նվագախումբն առաջին անգամ չէ, որ հանդես է գալիս յուրօրինակ մոտեցումներով. ՀՊԵՆ-ը նախորդ տարի խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում DJ Switch-ի հետ հանդես եկավ համերգով:
«Արտասահմանում շատ երկրներ կան, որ կցանկանան Խաչատրյանի փառատոնի նմանն ունենալ: Փառատոն, որը մենք ստեղծել ենք Հայաստանում միահամուռ ուժերով: Մենք ունենք հերոս` Արամ Խաչատրյանը: Ջազը, երգչախմբերը, լավագույն մենակատարները, հայաստանյան պրեմիերաները, բոլորը միացան մեր մեծ ընտանիքին: Հպարտանում եմ, որ Հայաստանում մենք ստեղծում ենք նվագախումբ, երգչախումբ, փառատոն, այն ամենն, ինչ կարող ենք կապել մշակույթի հետ»,-ընդգծեց Սերգեյ Սմբատյանը:
Այս օրերին երաժիշտները փորձեր են կատարում և պատրաստվում «Խաչատրյանը և ջազը» համերգային նախագծին:
«Դեռ ունենք փորձեր. շատ բարդ է: Ամենասիրված մեղեդիները կհնչեն ջազ ստանդարտի մեջ, ինչը մարդկանց համար կլինի շատ հետաքրքիր»,-վստահեցրեց Սերգեյ Սմբատյանը:
Արամ Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Հոկտեմբերի 3-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն անցկացվող երաժշտական այս տոնի ընթացքում տեղի են ունենում կամերային և սիմֆոնիկ համերգներ:
2013-ին ամբողջ երաժշտական աշխարհը նշում էր հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյա հոբելյանը: Այս առնչությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հանդես եկավ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի իրականացման նախաձեռնությամբ, որը մեկ ծրագրի շրջանակներում պետք է միավորեր մշակութային բազում միջոցառումներ:

Проект «Хачатурян и джаз» должен быть представлен не только в Армении, но и за ее пределами: Сергей Смбатян
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян желает, чтобы проект «Хачатурян и джаз» был представлен не только в Армении, но и за ее пределами. Первый концерт в рамках проекта состоится 5-го декабря – на закрытии 3-го международного фестиваля имени Арама Хачатуряна.
«Для нас важен каждый концерт, проводимый в рамках 3-го международного фестиваля имени Арама Хачатуряна, однако концерт 5-го декабря – вне стандартов. Я придаю особую важность формату «Хачатурян и джаз», думаю, что проект «Хачатурян и джаз» должен быть представлен не только в Армении, но и за ее пределами»,- сказал в беседе с «Арменпресс» Сергей Смбатян.
На закрытии 3-го международного фестиваля имени Арама Хачатуряна Государственный джаз-оркестр Армении и Государственный молодежный оркестр Армении вместе представят новаторскую программу, на которой впервые произведения Арама Хачатуряна прозвучат в джазовой обработке.
Государственный молодежный оркестр Армении уже не впервые выступает с оригинальными подходами: в прошлом году в рамках международного фестиваля имени Арама Хачатуряна он выступил вместе с DJ Switch.
«Есть много зарубежных стран, которые хотели бы иметь фестиваль, подобный фестивалю имени Арама Хачатуряна. Мы создали в Армении такой фестиваль общими усилиями. У нас есть свой герой - Арам Хачатурян. К нашей семье присоединились джаз, хоры, лучшие солисты. Горжусь, что мы создаем в Армении подобные оркестры, хоры, фестивали – все то, что связывает нас с культурой»,- сказал Сергей Смбатян.
В эти дни идут репетиции и подготовка к концертному проекту «Хачатурян и джаз».
«Пока идут репетиции – очень сложно. Прозвучат самые любимые мелодии – в джазовом стандарте, что будет интересно для публики»,- сказал Сергей Смбатян.
3-й международный фестиваль имени Арама Хачатуряна пройдет под покровительством президента Армении Сержа Саргсяна – с 3-го октября по 5-е декабря; прозвучат камерные и симфонические концерты.
В 2013-ом году весь музыкальный мир отмечал 110-летие великого армянского композитора Арама Хачатуряна. Государственный молодежный оркестр Армении выступил с инициативой объединить в рамках одного проекта разнообразные культурные мероприятия.