Ադրբեջանն իր ազգային գիտակցությունը կերտում է հակահայկականության քարոզով. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունը փորձում է հակահայկական քարոզչությամբ ադրբեջանական ազգային ինքնագիտակցության հիմք ստեղծել:
Նման դիրքորոշում արտահայտեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի առաջատար փորձագետ Դավիթ Շահնազարյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը: «Սա հետևողական քաղաքականություն է, որ որդեգրել է Ադրբեջանը: Եթե դու ադրբեջանցի ես, ուրեմն դու պետք է հակահայ լինես, ոչ միայն հակահայաստանցի: Այդ պատճառով է, որ հայկական ազգանունով եվրոպական ու ամերիկյան անձնագրով որևէ մեկը չի կարող մուտք գործել Ադրբեջան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Դավիթ Շահնազարյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկայիս փուլին` փորձագետը նկատեց, որ կողմերը երբեք այնքան հեռու չեն եղել կարգավորման գործընթացի քննարկումներից, որքան ներկայում է: Նա դա կապեց մի քանի գործոնի հետ: «Ադրբեջանը մի քանի տարի է` առաջ է տանում մի դիրքորոշում և անընդհատ հայտարարում է, որ միջազգային հանրությունը իրենց պետք է վերադարձնի այն, ինչ կորցրել են իրենց սկսած պատերազմի արդյունքում: Դրա համար է, որ իրենց պաշտոնական հաղորդագրություններում քիչ է ասվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորում, իրենք կարգավորում ասելով` հասկանում են «օկուպացված տարածքների վերադարձ»,-նշեց Դավիթ Շահնազարյանը: Նրա կարծիքով` բանակցային գործընթացում լուրջ փոփոխություններ են արձանագրվել ու դրանք արտացոլվել են Ադրբեջանի կեցվածքում 2012 թվականից հետո` Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից սկսած և մարդասպանի հերոսացումից, որը շարունակվում է մինչ օրս:
Փորձագետի դիտարկմամբ` բանակցային գործընթացի կարգավորման հիմքերն այս պահին բացակայում են ոչ միայն կողմերի դիրքորոշումների տարբերության պատճառով, այլև միջազգային հանրության կողմից կարգավորման ծրագրին երաշխիքներ տալու բացակայության պայմաններում: «Աշխարհաքաղաքական իրավիճակի սրումը հասել է մի իրավիճակի, որ միջազգային հանրության կողմից երաշխիքներ լինել չեն կարող»,-նշեց նա:
Դավիթ Շահնազարյանը վտանգավոր համարեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը, որի արդյունքում, նրա խոսքով` խախտվել է ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը կողմերի միջև` հօգուտ Ադրբեջանի:

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The leadership of Azerbaijan tries to create basis for Azerbaijani national consciousness by means of anti-Armenian propaganda.
Senior Analyst of Regional Studies Center David Shahnazaryan expressed such an opinion during the meeting with journalists.
As David Shahnazaryan said, this is a consistent policy adopted by Azerbaijan. If you are an Azerbaijani you must be disposed negatively toward Armenians and not only those living in Armenia, adding that this was the reason that persons with Armenian last names and European and American passports could not enter Azerbaijan.
Regarding the current phase of the Nagorno Karabakh conflict settlement, the analyst stated that the parties have never been much closer to discussions of the settlement process than this.
“For years Azerbaijan has been pushing forward a position constantly announcing that the international community must return them what they have lost in the war they themselves started. This is the reason that formulation “Nagorno Karabakh conflict settlement” is seldom used in their official statements as by saying settlement they understand “return of occupied territories,” Shahnazaryan said.
According to him, negotiations process has undergone serious changes in Azerbaijani position after 2012 –extradition of Ramil Safarov and the murderer’s glorification as a hero which continues up to now.
David Shahnazaryan also added that it is dangerous selling weapons to Azerbaijan on Russia’s part as a result of which military and political imbalance is created between the countries in Azerbaijan’s favour.