Հայ-իրանական երկաթգիծը կարող է ինտեգրվել «Մետաքսի ճանապարհի» վերածննդի նախագծում. Թիան Էրլուն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Թիան Էրլուն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման հարցում Չինաստանի ներգրավվածության, անցնող տարում հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման ընթացքի և երկկողմ առաջիկա ծրագրերի մասին:
-Պարոն դեսպան, Չինաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերում հայ-իրանական երկաթուղու շինարարության հարցում:
- Հայաստանի մոտ առկա է ցանկություն կառուցելու հայ-իրանական երկաթգիծ, և մի շարք չինական ընկերություններ ուսումնասիրում են այդ հարցում համագործակցության ու երկաթգծի շինարարության համաֆինանսավորման հնարավորությունը: Չինաստանը պատրաստակամություն է հայտնել ուսումնասիրել համագործակցության հնարավորությունները, սակայն վերը նշված հարցում համագործակցության պայմանները պետք է դեռևս քննարկվեն:
-Չինաստանը արդյոք դիտարկո՞ւմ է հայ-իրանական երկաթգիծը որպես «Մետաքսի մեծ ճանապարհի» վերագործարկման բաղադրիչներից մեկը:
- «Մետաքսի ճանապարհի» նախագծի վերածննդի բաղադրիչներից մեկը ճանապարհային ենթակառուցվածքների բարելավումն է և դրանց փոխկապակցումն է. այդ պարագայում հայ-իրանական երկաթգիծը կարող է ինտեգրվել «Մետաքսի ճանապարհի» վերածննդի նախագծում:
-Հայ-չինական հարաբերություններն ինչպիսի՞ զարգացում ապրեցին անցնող տարում:
-Անցնող տարին հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման, խորացման և ընդլայնման առումով բավական հաջող էր: Բարձր մակարդակով փոխադարձ այցելությունները, այդ թվում` այս տարվա մարտին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Չինաստան հիրավի պատմական իրադարձություններ էին երկու երկրների համար: Նախագահի այցի ընթացքում ստորագրվեց հայ-չինական համագործակցության տասը պայմանագիր, որը լավ իրավական հիմք է հանդիսանում երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության համար:
Այնուհետև` սեպտեմբերին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն աշխատանքային այցով ժամանեց Չինաստան, որի ընթացքում քննարկվեցին կոնկրետ նախագծերում համագործակցության հնարավորությունները. հայ-չինական ռեալ համագործակցությունը ապրեց ռեալ զարգացում:
-Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման մակարդակը:
-Այս տարի հայ-չինական երկկողմ ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները, ամենայն հավանականությամբ, կկրճատվեն` հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսական զարգացման ընդհանուր մակարդակի նվազման միտումները: Բայց, ես պետք է նշեմ, որ հայ-չինական տնտեսական համագործակցության ցուցանիշների նվազումը կլինի ավելի քիչ` համեմատած Հայաստանի և այլ երկրների նմանատիպ ցուցանիշների հետ: Պակաս կարևոր չէ այն հանգամանքը, որ Հայաստանից Չինաստան արտահանման ցուցանիշն այս տարվա առաջին կեսին ավելացել է շուրջ 30 տոկոսով, ինչը շատ լավ ցուցանիշ է:
-Ինչպե՞ս է ընթանում հայ-չինական հումանիտար համագործակցությունը:
-Այս տարի Չինաստանում անցկացվեցին հայկական մշակույթի օրերը, իսկ հաջորդ տարի ծրագրվում է Հայաստանում անցկացնել չինական մշակույթի օրերը, որի անցկացման ժամկետները դեռևս քննարկման փուլում են: Բացի այդ`ամեն տարի Չինաստանի կառավարության կողմից տրամադրվող կրթաթոշակով ՉԺՀ ուսանելու են մեկնում հայ ուսանողներ. ՀՀ ԲՈՒՀ-երում սովորում են նաև չինացի ուսանողներ: Ես հուսով եմ, որ հաջորդ տարի Չինաստանի տեխնիկա-տնտեսական աջակցության շրջանակներում Երևանում կմեկնարկի չինարենի խորացված ուսուցմամբ հանրակրթական դպրոցի շինարարությունը:
-Չինաստանը Հայաստանի տնտեսության ո՞ր ոլորտներում է հետաքրքված` ապագայում ներդրումներ կատարելու առումով:
-Յուրաքանչյուր ներդրում կախված է առաջին հերթին տնտեսական նպատակահարմարությունից: Չինական մի շարք ընկերություններ հետաքրքրված են տրանսպորտային և էներգետիկ օբյեկտների շինարարությանը ներգրավելու հարցում. քննարկվում է նաև Հայաստանում հայ-չինական համատեղ պղնձաձուլման գործարանի կառուցման և շինանյութերի արտադրության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:

Armenian-Iranian railway can be integrated into revival project of “Silk Road”: Tian Erlong
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. During the interview with “Armenpress” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia Mr. Tian Erlong talked about China’s involvement in the construction of Iran-Armenia railway, development of Armenian-Chinese relations in the past year and future bilateral projects.
Mr. Ambassador, China is interested in the construction of Armenian-Iranian railway.
Armenia wishes to construct Armenian-Iranian railway and a number of Chinese companies study the possibility of cooperation in this matter and co-financing of the railway construction. China has expressed its readiness to study the possibilities of cooperation but the conditions for the abovementioned cooperation must still be discussed.
Does China consider Armenian-Iranian railway as one of the components of “Great Silk Road” revival?
One of the components of “Silk Road” project revival is the improvement of road infrastructure and their interconnection; in that case Armenian-Iranian railway can be integrated into “Silk Road” revival project.
In what way did Armenia-Chinese relations develop over the past year?
The past year was very successful in terms of the development, deepening and expansion of Armenian-Chinese relations. High-level mutual visits, including Armenia President Serzh Sargsyan’s official visit to China this year in March was indeed a historical event for the two countries. 10 agreements referring to cooperation in different sectors were signed during the visit. The latter is a good legal framework for further cooperation between the two countries.
Afterwards, Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan paid an official visit to China in September. Possibilities of cooperation in specific projects were discussed during the visit: Armenian-Chinese substantial cooperation underwent substantial development.
Mr. Ambassador, how would you assess development level of Armenian-Chinese economic relations?
Most probably bilateral trade turnover will decrease this year considering the general trend of world economic development decline. But I have to mention that the decline of economic indexes of Armenian-Chinese economic cooperation will be to a lesser extent compared to similar indexes of Armenia and other countries. The fact that exports from Armenia to China rose by nearly 30% in the first half of this year, which is an excellent indicator, is also of great importance.
What would you say about Armenian-Chinese humanitarian cooperation?
Days of Armenian culture were organized in China this year and days of Chinese culture are planned to be organized in Armenia next year the period of which are still being discussed. Besides, every year Armenian students leave for PRC to study by scholarships provided by China, Chinese students also study in Armenian Higher Education Institutions. I also hope that in the framework of China's technical and economic assistance, the construction of Chinese secondary school will be launched in Yerevan next year where in-depth Chinese will be taught.
Which are the spheres of Armenian economy that are of interest for China for future investments?
Any investment, first and foremost, depends on economic reasonability. A number of Chinese companies are interested in their involvement in the construction of transports and energy objects: prospects of constructing a joint Armenian-Chinese copper-casting company and cooperation possibilities in the production of building materials are under discussions.