Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը էական փոփոխությունների չի հանգեցնի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կազմակերպելը շատ կարեւոր քայլ կլինի, որը հերթական անգամ կապացուցի, որ Հայաստանը երկխոսության կողմնակից է եւ ցանկացած ջանք գործադրում է խաղաղ բանակցությունների համար ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն օգտագործում է իր բանակն ու հարցի կարգավորման առնչությամբ ռազմական դիրքորոշումներ ունի:
Այս տեսակետը քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանինն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կիրակոսյանը շեշտում է սակայն, որ գործնականում շատ քիչ բան կարելի է ակնկալել այդ հանդիպումից:
«Մենք կարող ենք հուսալ, բայց ոչ ակնկալել: Մենք կարող ենք հույս ունենալ, որ սա հնարավորություն է լարվածությունը նվազեցնելու համար, եւ փորձել բանակցություններ վարել դիվանագիտական լեզվով»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Նա շեշտում է, թե անհնար է ակնկալել, որ նման հանդիպումները կարող են կողմերին ավելի մոտեցնել համաձայնագիր ստորագրելուն: «Ինչ էլ տեղի ունենա այդ հանդիպման ժամանակ, որքան էլ հանդիպումը լինի արդյունավետ եւ հաջողված, ակնհայտ է, որ հակամարտության երեք կողմերն էլ` Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Լեռնային Ղարաբաղը ազատ են առաջարկելու իրենց տեսակետերը: Ադրբեջանը այս առումով մաքսիմալիստական տեսակետների կրող է եւ շատ բան է պահանջում: Հետեւաբար, մենք չենք կարող ակնկալել որեւէ էական իրական գործընթաց»,- ասաց Կիրակոսյանը` հավելելով, որ ներկա դրությամբ իրավիճակը վտանգավոր է այն առումով, որ հրադադարի ռեժիմի խախտումների ու կրակոցների հետեւանքով մարդիկ են մահանում: «Սա լարվածության շատ վտանգավոր մակարդակ է, եւ հենց այդ պատճառով շատ կարեւոր է, որպեսզի դիվանագիտությունը շարունակվի, եւ հարցի կարգավորումն ընթանա բանակցությունների միջոցով»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Տարածաշրջան վերջին այցելության ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ցանկություն են հայտնել հանդիպել մինչեւ տարեվերջ եւ քննարկել ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը:

Встреча президентов Армении и Азербайджана не приведет к существенным изменениям
Организация встречи президентов Армении и Азербайджана до конца года станет важным шагом, который в очередной раз докажет, что Армения готова к диалогу и прилагает все усилия к ведению мирных переговоров – в отличие от Азербайджана, использующего свою армию и стоящего на позиции военных решений.
Подобную точку зрения высказал политолог Ричард Киракосян. В беседе с «Арменпресс» он сказал, что на деле ожиданий от этой встречи мало.
«Мы можем надеяться, но не ожидать. Мы можем надеяться, что это снизит напряженность и станет попыткой вести переговоры дипломатическим языком»,- сказал он.
Он подчеркнул, что невозможно предвидеть, что подобные встречи приблизят подписание соглашения. «Что бы ни произошло на этой встрече, насколько бы ни была она продуктивной, очевидно, что все 3 стороны конфликта – Армения, Азербайджан и НКР вольны предложить свои точки зрения. В этом отношении, Азербайджан является носителем максималистского подхода и требует чрезмерно многого. Следовательно, ожиданий от этой встречи мало»,- сказал Ричард Киракосян. Он отметил, что нынешнее положение дел опасно тем, что, вследствие выстрелов на границах, гибнут люди. «Это крайне опасный уровень напряжения. Именно поэтому важно продолжение дипломатии и урегулирование проблемы путем переговоров»,- сказал он.
Во время последнего посещения региона сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что президенты Армении и Азербайджана выразили желание встретиться до конца года и обсудить ситуацию.