Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը էական փոփոխությունների չի հանգեցնի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կազմակերպելը շատ կարեւոր քայլ կլինի, որը հերթական անգամ կապացուցի, որ Հայաստանը երկխոսության կողմնակից է եւ ցանկացած ջանք գործադրում է խաղաղ բանակցությունների համար ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն օգտագործում է իր բանակն ու հարցի կարգավորման առնչությամբ ռազմական դիրքորոշումներ ունի:
Այս տեսակետը քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանինն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կիրակոսյանը շեշտում է սակայն, որ գործնականում շատ քիչ բան կարելի է ակնկալել այդ հանդիպումից:
«Մենք կարող ենք հուսալ, բայց ոչ ակնկալել: Մենք կարող ենք հույս ունենալ, որ սա հնարավորություն է լարվածությունը նվազեցնելու համար, եւ փորձել բանակցություններ վարել դիվանագիտական լեզվով»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Նա շեշտում է, թե անհնար է ակնկալել, որ նման հանդիպումները կարող են կողմերին ավելի մոտեցնել համաձայնագիր ստորագրելուն: «Ինչ էլ տեղի ունենա այդ հանդիպման ժամանակ, որքան էլ հանդիպումը լինի արդյունավետ եւ հաջողված, ակնհայտ է, որ հակամարտության երեք կողմերն էլ` Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Լեռնային Ղարաբաղը ազատ են առաջարկելու իրենց տեսակետերը: Ադրբեջանը այս առումով մաքսիմալիստական տեսակետների կրող է եւ շատ բան է պահանջում: Հետեւաբար, մենք չենք կարող ակնկալել որեւէ էական իրական գործընթաց»,- ասաց Կիրակոսյանը` հավելելով, որ ներկա դրությամբ իրավիճակը վտանգավոր է այն առումով, որ հրադադարի ռեժիմի խախտումների ու կրակոցների հետեւանքով մարդիկ են մահանում: «Սա լարվածության շատ վտանգավոր մակարդակ է, եւ հենց այդ պատճառով շատ կարեւոր է, որպեսզի դիվանագիտությունը շարունակվի, եւ հարցի կարգավորումն ընթանա բանակցությունների միջոցով»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Տարածաշրջան վերջին այցելության ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ցանկություն են հայտնել հանդիպել մինչեւ տարեվերջ եւ քննարկել ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը:

Meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents to cause no major changes
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Arranging a meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan before the year ends will be a very important step, which will once again prove that Armenia is an advocate of a dialogue, and makes all efforts for peaceful negotiations in contrast to Azerbaijan which relies on its army and has a militaristic position on the settlement of the conflict.
This opinion belongs to political scientist Richard Kirakosyan. In an interview with “Armenpress” Kirakosyan states that despite of that very little can be expected from that meeting.
“We can hope but not expect. We can hope that this is an opportunity to de-escalate the tension and try to negotiate in diplomatic language”, Kirakosyan said.
He stresses that it is impossible to expect from similar meetings to bring signing of an agreement closer. “Whatever takes place during that meeting and irrespective of the extent of its constructiveness, it is obvious all three sides of the conflict, Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh, are free to present their views. In this context, Azerbaijan bears maximalist positions and demands too much. Therefore, we cannot expect any real or significant process”, Kirakosyan said, adding that the current situation is dangerous in the sense that people die because of the ceasefire violation cases. “This is a very dangerous level of tension and precisely for that reason it is very important to proceed with diplomacy and put the solution of the conflict on the path of negotiations”, Kirakosyan said.
OSCE Minsk Group American Co-chair James Warlick announced during the regional visit that the Presidents of Armenia and Azerbaijan expressed readiness to meet and discuss the situation on Nagorno Karabakh conflict zone.