Ուորլիքը հորդորել է ԵԽԽՎ-ին առանց խորհրդակցելու չընդունել բանաձև ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում օրերս ընդունված խնդրահարույց բանաձևին՝ կապված ԼՂ հիմնախնդրի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ուորլիքը գրառում է կատարել Twitter-ի իր էջում:«ԵԽԽՎ-ն և մյուս միջազգային կազմակերպությունները պետք է խորհրդակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ նախքան ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ զեկույց կամ բանաձև հրապարակելը»,- ասել է Ուորլիքը:
Փարիզում Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նոյեմբերի 4-ի նիստում քննարկվեց Ռոբերտ Ուոլտերի հայտնի խնդրահարույց զեկույցը Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի սրացման վերաբերյալ: Մերժելով հայկական պատվիրակության առաջարկը` զեկույցի քննարկումը հետաձգելու եւ նոր զեկուցող նշանակելու մասին՝ հանձնաժողովը 24 կողմ եւ 16 դեմ ձայներով ընդունեց այն:

James Warlick urges PACE to consult with OSCE before issuing reports on Nagorno-Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Co-Chair of the OSCE Minks Group James Warlick commented on the disputable report on the Nagorno Karabakh conflict adopted by the PACE. As “Armenpress” reports, James Warlick posted on his Twitter page:
“PACE and other international organizations should consult with the OSCE Co-chairs before issuing reports or resolutions on Nagorno-Karabakh.”
PACE member Robert Walter’s disputable report on the escalation of the Nagorno Karabakh situation was discussed during PACE session in Paris on Nov. 6. Refusing the proposal of the Armenian delegation about postponing the discussion of the report and appointing a new speaker, the Committee adopted it with 24 - for and 16 - against.