Պատերազմը աղետալի հետևանքներ կունենա Ալիևի ռեժիմի և Ադրբեջանի համար. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանին Ադրբեջանի ակտիվությունը լայնածավալ պատերազմի վերածվել չի կարող, քանի որ պաշտոնական Բաքուն շատ լավ գիտակցում է, թե ինչ հետևանքներ կարող է դա ունենալ իր համար: Սեպտմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: «Չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը գնա լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, քանի որ դա կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ թե' Ալիևի ռեժիմի, թե' ընդհանրապես Ադրբեջան պետության համար: Նրանք սա շատ լավ գիտակցում են, և ես մնում եմ այն կարծիքին, որ Ադրբեջանն այս պահին գործում է իր հնարավորությունների մաքսիմումի չափով և ռազմական լայնածավալ գործողությունների չի գնա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին սահմանին ադրբեջանի ակտիվության հիմնական նպատակը Նյու Յորքում արտգործանախարարների հանդիպման օրակարգը փոխելն էր: Նա ընդգծեց, որ արտագործնախարարների հանդիպման օրակարգի հիմնական հարցը ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպումն էր, իսկ Ադրբեջանը բանակցային գործընթացը խաթարելու նպատակով արեց ամեն ինչ, որպեսզի փոխվի այդ հանդիպման օրակարգը: «Եվ Ադրբեջանին, կարելի է ասել, ինչ-որ առումով դա հաջողվեց, քանի որ այդ հանդիպման ընթացքում արտգործնախարարներն ավելի շատ խոսում էին սահմանին լարվածությունը թուլացնելու ուղիների մասին», - ընդգծեց քաղաքագետը:
Նա կարևորեց ՀՀ նախագահի հայտարարությունը սահմանային լարվածության համատեքստում, որում նա բաց տեքստով մեղադրեց միջազգային հանրությանը Ադրբեջանին զսպել չկարողանալու համար: «Շատ կարևոր էր նաև նախագահի այն հայտարարությունը, որ Արցախը Հայաստանի անբաժան մասն է, քանի որ նախագահն արդեն մեկ անգամ հայտարարել էր, որ եթե բանակցային գործընթացը փակուղի մտնի, քայլեր կձեռնարկվեն Արցախը Հայաստանին միացնելու ուղղությամբ»,- ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պետք է Ադրբեջանին զսպի ռազմական ճանապարհով, քանի որ միջնորդների ջանքերն այդ ուղղությամբ, նրանց` հավասարության նշան դնող հայտարարությունները որևէ կերպ չեն կարող բավարարել հայկական կողմին, իսկ Ադրբեջանին իր գործողություններում ավելի շատ են ազատություն տալիս: Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ այս ամենը չի կարող վերածվել ռազմական լայնածավալ գործողությունների, քանի որ Ադրբեջանին դա ձեռնտու չէ:
Միևնույն ժամանակ քաղաքագետը նկատեց, որ ՀԱՊԿ-ն ևս պարտավոր կլինի ռազմական օգնություն տրամադրել Հայաստանին, եթե պաշտոնական Երևանն այդ հարցով դիմի: Սակայն նա նաև հույս հայտնեց, որ Հայաստանի համար չի գա այն օրը, երբ կարիք կլինի ռազմական օգնություն խնդրել ՀԱՊԿ-ից` շեշտելով, որ այս պահին հայկական զինված ուժերը լիովին ունակ են ապահովել Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը:

Война будет иметь катастрофические последствия для режима Алиева и Азербайджана: политолог
Активность боевых действий на границе Азербайджана не может привести к полномасштабной войне, так как официальный Баку прекрасно осознает, какие последствия может это иметь для себя. Подобное мнение выразил политолог Грант Мелик-Шахназарян 28 сентября на встрече с журналистами. «Я не думаю, что Азербайджан пойдет на широкомасштабные военные действия, так поскольку это может иметь катастрофические последствия и для режима Алиева, и для Азербайджана в целом . Они это очень хорошо осознают, и я придерживаюсь того мнения, что на данный момент Азербайджан действует по максимуму своих возможностей, и на широкомасштабные военные действия не пойдет», - отметил политолог в беседе с «Арменпресс».
По его словам, основная цель активности в последние дни на границе Азербайджана - изменить повестку встречи министров иностранных дел в Нью-Йорке. Он подчеркнул, что основным вопросом в ходе встречи министров иностранных дел - это организация встречи президентов Армении и Азербайджана, а Азербайджан сделал все, чтобы подорвать переговорный процесс. «Азербайджану, можно сказать, в какой-то степени это удалось, потому что в ходе этой встречи министры иностранных дел больше говорили о путях снижения напряженности на границе», - подчеркнул политолог.
Он подчеркнул также важность заявления президента Армении, в котором он открытым текстом обвинил международное сообщество в неспособности сдерживать азербайджанские противозаконные действия на границе. «Также очень важно заявление президента о том, что Арцах является неотъемлемой частью Армении, поскольку президент один раз уже заявил, что если переговорный процесс войдет в тупик, то будут предприняты шаги присоединить Арцах к Армении»,- сказал Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, Армения должна сдержать Азербайджан военным путем, поскольку усилия посредников в этом направлении никоим образом не могут удовлетворить армянскую сторону, а Азербайджану дается больше свободы в их действиях. Он еще раз подчеркнул, что все это не может перерасти в широкомасштабные военные действия, поскольку Азербайджану это невыгодно.
В то же время политолог отметил, что ОДКБ также будет обязана предоставлять военную помощь Армении, если официальный Ереван обратится по этому вопросу. Однако он также выразил надежду, что не наступит тот день для Армении, когда она будет нуждаться в военной помощи ОДКБ, подчеркнув, что в настоящее время армянские вооруженные силы полностью способны обеспечить безопасность Армении и Арцаха.