Գագիկ Հարությունյանը Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման իրավական հիմնահարցերի փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ Նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման իրավական հիմնահարցերի փաթեթը սեպտեմբերի 26-ին պաշտոնապես ներկայացվել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի շրջանակներում ձևավորված հանձնախմբի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ փաստաթուղթը նախատեսված է ծառայողական օգտագործման համար և հրապարակման ենթակա չէ: «Այս տարի հունիսին ստեղծեցինք Գիտավերլուծական կենտրոն, որի պատասխանատու նշանակեցինք Վլադիմիր Վարդանյանին, ով այս ոլորտի պատրաստված մասնագետներից մեկն է: Դրանում նաև ընդգրկված են միջազգաին իրավագետներ: Նրանք կարողացան մշակել իրավական հիմնահարցերի փաթեթը, որը ես պաշտոնապես հանձնեցի ՀՀ Նախագահին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Գագիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` այս շրջանում գաղտնապահությունն անհրաժեշտություն է: «Մենք դա քննարկելու ենք նոյեմբերի 20-21-ին, որոշ դրույթներ հանրությանը հասանելի կլինեն: Մենք, տարբեր անհատների, խմբերի ու կազմակերպությունների մոտեցումները համադրելով, կներկայացնենք այն հայեցակարգը, որի հիման վրա հետագա աշխատանքները կտարվեն: Սա շարունակական աշխատանք է, որը տեղի կունենա մի շարք հարթություններում»,-նշեց նա:
Գագիկ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ նախորդ նիստին ինքը տեղեկացրել է, որ հանձնախումբը դիմել էր Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովին` խնդրելով աջակցություն Հայոց ցեղապսանության հետևանքների վերացման իրավական թղթածրարի պատրաստման համար: «Ես այն ժամանակ ներկայացրեցի, որ այդ թղթածրարի ստեղծումը պահանջում է մնայուն և տևական աշխատանք, քանի որ հիմնախնդիրները բազմազան են, ունեն համազգային ու միջազգային հնչեղություն, բազմաշերտ են, իսկ մասնագիտական մակարդակում բավականին շատ տարակարծություններ գոյություն ունեն»,-ասաց Գագիկ Հարությունյանը:

Gagik Harutyunyan submitted legal issues package on elimination of Armenian Genocide consequences to Armenian President
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The legal issues package on elimination of Armenian Genocide consequences was officially submitted to the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan. The head of the committee formed within the State Commission on Coordination of the events dedicated to the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide Gagik Harutyunyan, during the interview with the journalists, informed that the document is intended for service usage and is not a subject for publishing. "We created an Analytical Center in June of this year and appointed Valdimir Vardanyan as the responsible figure for the Center, who is one of the trained proffessionals of this sector. International laywers are also involved in the Center. They managed to elaborate the legal issues package, which I officially submitted to Armenian President", said Gagik Harutyunyan, as "Armenpress" reports.
According to his speech, the secrecy is a necessity during this period."We will discuss it from November 20-21, and some provisions will be available for the public. Combining the approaches of several individuals, groups and organizations, we will submit the conception and the works will be carried out based on it. This is an ongoing process and it will take place in a number of dimensions", he mentioned.