Ֆրանսիայի Պրովանս Ալպ Կոտ Դը Ազյուրի նահանգը ցանկանում է Լոռու մարզում զբոսաշրջության կենտրոն հիմնել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Պրովանս Ալպ Կոտ Դը Ազյուրի փոխնահանգապետ Պատրիկ Ալմանն սեպտեմբերի 23-ին այցելել է ՀՀ սփյուռքի նախարարություն` ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության 1-ին քարտուղար Նիկոլա Ֆայի ուղեկցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության տեղեկավության և հեռահաղորդակցության վարչությունից, զրույցի ընթացքում փոխնահանգապետը նախարար Հրանուշ Հակոբյանին տեղեկացրել է, որ Ֆրանսիայի Պրովանս Ալպ Կոտ Դը Ազյուրի նահանգը, համագործակցելով Հայաստանի Լոռու մարզի հետ, հետաքրքրված է պատմամշակութային ժառանգությամբ հարուստ այդ շրջանում զբոսաշրջության զարգացմամբ և ցանկություն ունի Լոռիում հիմնել հայկական ինքնության զբոսաշրջության յուրահատուկ կենտրոն: Իրենց ծրագրում նախատեսված է նաև գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության ընդլայնում և համատեղ ֆերմերային տնտեսությունների հիմնում:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով հյուրերին, գոհունակությամբ նշել է, որ Ֆրանսիան այն երկիրն է, որի հետ Հայաստանն առանձնահատուկ ջերմ հարաբերություններ ունի բոլոր ոլորտներում: Նախարարը բարձր է գնահատել Լոռու մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստող ծրագրերի իրականացումը՝ նշելով, որ նման նախաձեռնությունները կնպաստեն նաև փոքր բիզնեսի զարգացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և ապակենտրոնացմանը:
Փոխնահանգապետ Պատրիկ Ալմանը շնորհակալություն է հայտնել նախարար Հակոբյանին և ընդգծել, որ իրենց նախաձեռնությունը մեծապես պայմանավորված է Ֆրանսիայում ապրող հայության վարկանիշով և նրանց հանդեպ տածած խոր հարգանքով:
Երկուստեք կարևորվել են առանձին մարզերի և քաղաքների միջև ստեղծվող բարեկամության և համագործակցության նախաձեռնությունները, փոքր բիզնեսի զարգացմանը, ֆրանսերենի ուսուցմանը նպաստող ծրագրերի ընդլայնումը:
Զրույցի ընթացքում նախարարը պատասխանել է փոխնահանգապետ Պատիկ Ալմանին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերում էին նախարարության գործառույթներին և սիրիահայության հիմնախնդիրներին:

Provence-Alpes-Côte d-Azur in France wishes to establish tourist center in Lori
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Vice-Governor of Provence-Alpes-Côte d-AzurinFrance, Patrick Allman visited Armenia on September 23 accompanied by the 1st Secretary of French Embassy in Armenia. As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, the Vice-Governor informed Minister Hakobyan that French Provence-Alpes-Côte d-Azur, collaborating with Lori Province in Armenia, is interested in developing tourism in that region rich in cultural and historical heritage and wishes to establish a unique tourism center of Armenian identity in Lori. They also plan to expand the agricultural products and establish joint farming households.
Minister Hranush Hakobyan, greeting the guests, mentioned with satisfaction that France is the country with which Armenia has particularly cordial relations in all spheres. The Minister attached great importance to the implementation of the projects fostering the development of tourism, mentioned that such initiatives will also foster the development of small business, creation of new jobs and decentralization.
Vice-Governor Patrick Allman expressed gratitude to Minister Hakobyan and emphasized that the initiative is to a large extent conditioned by the popularity of the Armenians living in France and the deep respect towards them.
During the conversation the Minister answered Patrick Allman’s questions which referred to the functions of the Ministry and problems of Syrian Armenians.