Սոչիում ռուս հոգևորականն անարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքի Լազարևսկի շրջանի եկեղեցու վանահայր Լազարը անսթափ վիճակում վիրավորել է հայ ժողովրդին և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս դեպքի վերաբերյալ իր վրդովմունքն է արտահայտել Սոչիի քաղաքային «Ժողովրդական հիշողություն» կազմակերպությունը, որի հայտարարությունը հրապարակել է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 16-ին վանահայր Լազարն ոգելից խմիչքի ազդեցության ներքո, իր սեղանակիցների հետ միասին Լազարևսկի շրջանի ԳոսՍորտՈւչաստոկ ավանում ծեծի է ենթարկել ազգությամբ ռուս մի բնակչի, և երբ տուժողին փորձել է պաշտպանել նրա հայազգի ընկերը, քահանան սկսել է հայհոյանքներ հնչեցնել հայ ժողովրդի հասցեին և անարգել է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Միջադեպը նկարահանված է բջջային հեռախոսով` բազմաթիվ ականատեսների ներկայությամբ:
«Համոզված ենք, որ այդ վանահայրը կրելու է ռուսաստանյան օրենսդրությամբ նախատեսված իր արժանի պատիժը: Սակայն, ինչպե՞ս է նա պատասխան տալու հայ ժողովրդի հասցեին հնչեցրած վիրավորանքների համար»,- հռետորական հարց է տալիս «Ժողովրդական հիշողություն» կազմակերպությունը` անհրաժեշտ համարելովքննարկման առարկա դարձնելվերը նշված քահանայի՝ հոգևորականի կոչմանն անհարիր գործողություններն ինչպես հայկական հասարակական կազմակերպություններում և Ռուսաստանի հայերի միությունում, այնպես էլ Ռուս ուղղափառ եկեղեցում:
Հոգևորականի գործողություններից տուժած 20-ամյա երիտասարդը տեղի ունեցածի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդում է ներկայացրել տեղի ոստիկանություն:

Российский священнослужитель оскорбил память жертв Геноцида армян
Настоятель церкви Святых Царственных Мучеников Лазаревского района города Сочи, иеромонах Лазарь в нетрезвон состоянии оскорбил армянский народ и память жертв Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, в этой связи сочинская городская организация «Народная Память» выразила свое возмущение. Газета армян России «Еркрамас» опубликовала соответствующее заявление организации.
«16 сентября 2015 года иеромонах Лазарь, находясь в состоянии алкогольного опьянения, совместно со своими собутыльниками, избил в поселке ГосСортУчасток (Лазаревский р-он г. Сочи) местного жителя русской национальности, а после того как за последнего заступился его армянский друг, разразился бранью в адрес армянского народа, оскорбив память невинных жертв Геноцида армян в Турции, 100-летие которого отмечается в этом году. Данный инцидент произошел в присутствии многочисленных свидетелей и зафиксирован на видео мобильного телефона.
От пострадавшего из-за действий иеромонаха Лазаря 20-летнего местного жителя передано в полицию заявление о случившемся, подкрепленное данными медицинской экспертизы и мы уверены, что настоятель церкви Святых Царственных Мучеников понесет заслуженное наказание в рамках российского законодательства. Но как он ответит за оскорбления в адрес армянского народа? Как армяне, не имеющие в Лазаревском районе своей церкви и вынужденные посещать церковь, в которой настоятелем является иеромонах Лазарь, смогут внимать его проповедям и присутствовать на проводимых им богослужениях?» - говорится в заявлении.
Сочинская городская организация «Народная Память» считает необходимым, чтобы действия иеромонаха Лазаря стали предметом рассмотрения как в армянских общественных организациях (в том числе и в Союзе Армян России), так и в Русской Православной Церкви. Организация «Народная Память» уверена, что действия иеромонаха Лазаря несовместимы с призванием священнослужителя.