Իրանի դեսպանը լավատես է հայ-իրանական հարաբերությունների ապագայի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարության լրատվական ծառայությունից, ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը բարձր է գնահատել հայ-իրանական հարաբերությունների ասպարեզում ունեցած նրա ներդրումը և երախտագիտություն հայտնել պաշտոնավարման ընթացքում իրանահայության հետ նախարարության իրականացրած համայնքային ծրագրերին և այլ ձեռնարկներին աջակցելու համար:
«Ուրախ և երախտապարտ եմ արդյունավետ համագործակցության և այն անկեղծ վերաբերմունքի համար, որ ցուցաբերել եք Դուք Հայաստանի և հայության հանդեպ, - նշել է նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ ապագայում ևս նա իր իմացություններով կնպաստի հայ-իրանական կապերի զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ջերմ խոսքերի և գնահատանքի համար՝ դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին ասել է, որ մեծ հարգանք ու սեր է տածում հայ ժողովրդի հանդեպ և ուրախ է, որ մի քանի տարի հնարավորություն է ունեցել ծառայել երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների սերտացման գործին: Նա շեշտել է, որ ավելի քան լավատես է իրանահայկական հարաբերությունների ապագայի հանդեպ, քանի որ այն ունի մեծ ներուժ և հիմնված է դարերի փորձառության վրա:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել է այն հանգամանքը, որ այս դժվար տարածաշրջանում Իրանը և Հայաստանը պահպանում են բարիդրացիական անկեղծ հարաբերություններ, ինչը մեծապես նպաստում է տարածաշրջանի խաղաղությանն և կայունությանը:

Ambassador of Iran is optimist about future of Armenian-Iranian relations
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan received AmbassadorExtraordinary and Plenipotentiaryof Iranto ArmeniaMohammad Raisi, who finishes his diplomatic mission in our country. As “Armenpress” was informed from Ministry press service, greeting the ambassador, the Minister highly appreciated his contribution in the sphere of Armenian-Iranian relations and expressed her gratitude for the support in implementation of projects and other initiatives with the Armenian community in Iran in collaboration with the Ministry during his tenure.
“I am happy and grateful for the effective cooperation and sincere treatment that you have shown towards Armenia and Armenians”, the minister mentioned, expressing confidence that his skills will contribute to the development of Armenian-Iranian relations in the future.
Expressing his gratitude to the minister for cordial words and appreciation, the ambassador Mohammad Raisi said that he has great respect and love towards Armenian people and he is happy for having an opportunity to serve the two friendly countries and strengthening their relations. He mentioned that he is optimist about the future of Armenian-Iranian relations, as it has a great potential and it is based on the experience of centuries.