Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջին քայլը պետք է Թուրքիան անի. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ութ տարի առաջ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված հայ-թուրքական արձանագրություններն այսօր որեւէ կերպ արդիական չեն եւ չեն կարող երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հաստատման համար հիմնարար փաստաթուղթ հանդիսանալ: Ընդհանուր առամամբ, ութ տարվա ընթացքում Թուրքիան որպես պետություն այնքան է փոխվել, որ այսօր արդեն Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու համար ո՛չ արձանագրության, ո՛չ էլ որեւէ այլ լուրջ փաստաթղթի կարիք կզգացվի: Տեսակետը Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանինն է:
Քաղաքագետի գնահատմամբ, քանի որ Թուրքիան հրաժարվեց վավերցնել այդ արձանագրությունները, հետեւաբար, ինքն էլ պետք է առաջին քայլն անի՝ բացի սահմանն ու դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համապատասխան հայտարարությամբ հանդես գա:
«Եթե այսօր Թուրքիայի հետ վերսկսվի ինչ-որ գործընթաց, ապա վերադարձ արձանագրություններին չի կարող լինել, որովհետև առաջին հերթին Թուրքիան մերժեց վավերացումը, Թուրքիան նախապայմաններ դրեց մեր առաջ, ու ինքը պետք է փոխի իր քաղաքականությունը, ու եթե ինքն ուզում է՝ պետք է բացի սահմանը ու պաշտոնական նամակ ուղարկի՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար»,-ասաց Գրիգորյանը` հավելելով, որ ինքը միշտ կողմ է եղել հայ-թուրքական արձանագրություններին, սակայն այսօր կարծում է, որ արձանագրություններին վերադարձ չպետք է լինի:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` Գրիգորյանը շեշտում է, որ թեպետ ուկրաինական ճգնաժամի եւ Իսլամական պետության գործունեության հետեւանքով միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն այն կարեւորությունը չունի, ինչ 8 տարի առաջ, սակայն դա չի նշանակում, որ եթե կարգավորման գործընթաց սկսվի ապա միջազգային հանրությունը կաջակցի:
Ըստ քաղաքագետի` ներկա դրությամբ Թուրքիային շատ է ձեռնտու նման գործընթացի սկսումը: Հավանականությունը, որ Թուրքիան կանի այդ առաջին քայլը` մեծ է: Պատճառը` Թուրքիայի ներկայիս վիճակն է. «Թուրքիան շատ բարդ կացության մեջ է եւ նման ծանր վիճակում շատ անգամ պետությունները փորձում են լուծել համեմատաբար հեշտ հարց: Թուրքիային անհրաժեշտ է որոշակի հաջողություններ գրանցել, քանի որ այսօր այդ պետությունը ապակայունացման ճանապարհ է բռնել»,- ասաց Ստեփան Գրիգորյանը:

Political expert: Turkey must take first step in regulation of Armenian-Turkish relations
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The protocols signed between Armenia and Turkey 8 years ago are not timely and cannot serve as a fundamental document for the establishment of the relations between the two countries. Turkey has changed so much as a state during these 8 years that today neither protocol, nor other serious documents are required to establish relations with Armenia.
The viewpoint belongs to the Chairman of the Board of the Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation Stepan Grigoryan.
According to the political expert Turkey must take the first step by opening its borders with Armenia and making a corresponding statement on establishing diplomatic relations as Turkey had refused to ratify those protocols earlier.
“If no procedure is resumed with Turkey today, then there can be no return to the protocols, because Turkey refused their ratification, Turkey put forward preconditions; and it must change its policy and if it wants open the border and send an official letter for the establishment of diplomatic relations.”, said Grigoryan, adding that he has always been positive about the Armenian-Turkish protocols but today he thinks that the protocols should not be referred to.
In reply to the question of “Armenpress”, the political expert emphasizes that because of the Ukrainian crises and the ISES, the Armenian-Turkish relations do not bear the same significance as they did 8 years ago within the scope of the international community, but it does not mean that once regulation processes are started, the international community will not assist.