Սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալել են ամերիկաբնակ բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է ամերիկաբնակ գործարար, աշխարհահռչակ «Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բարձր գնահատելով Սիլվա Չաքմաքչյանի գործունեությունն ու ձեռքբերումները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշել է. «Սիլվան ծնվել է Բեյրութում, սիրիահայերի ընտանիքում: 1946-1947թթ. մեծ հայրենադարձության տարիներին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Հայաստան, իսկ 19 տարեկանում մոր հետ տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:
33 տարեկանում հիմնելով սեփական գործը՝ «Հագուստ Սիլվիայից» (Silvia’s Costumes) ընկերությունը սկսել է հագուստներ կարել հայտնի արտիստների, երգիչների, մշակութային ճանաչված գործիչների համարև 30 տարի շարունակ ապահովում է ամերիկյան շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների փայլն ու շքեղությունը՝ դառնալով ոլորտի հանրահայտ դիզայներների վստահելի ու լավագույն գործընկերը: Սիլվան մշտապես օգնել է Լոս Անջելեսի հայ համայնքին և եկեղեցուն, իրականացրել է շատ ծրագրեր, դարձել շատ ու շատ կառույցների բարեկամ, բարերար, բարեգործ: Ձեռք է մեկնել նաև Հայաստանի սոցիալապես անապահով բնակչությանը՝ հագուստ և օգնություն ուղարկելով»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորել է Սիլվա Չաքմաքչյանի օգնությունը Հալեպի ծերանոցին, որտեղ բնակվում են 46 ծերեր, որոնցից 13-ը գամված են անկողնուն: Սիլվան իր վրա է վերցրել նրանց սննդի և խնամքն ապահովելու հոգսը:
«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ նախագահ Լենա Հալաջյանը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել սիրիահայերին ցուցաբերած օգնության ու բարերարության համար ու նշեց, որ հպարտ է այդպիսի հայրենակցուհի ունենալու համար:
«Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի նախագահ Անի Բալըխյանը հավաստիացրել է. Հալեպը երկար պիտի հիշի այդ բարեգործությունը: Աստված միշտ պահի և պահպանի Ձեր զավակները»:
Իբրև գործարար կին՝ մեր հայրենակցուհին բազում պարգևներ է ստացել, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից: Արամ Առաջին կաթողիկոսի կողմից էլ տիկին Սիլվան արժանացել է «Կիլիկյան ասպետ» շքանշանին՝ իր իսկ հիմնած «Գառնի» հաստատության միջոցով տարիներ շարունակ աշխարհասփյուռ հայության ու հատկապես հայրենիքին ուղղած սրտաբուխ նվիրատվությունների համար:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. The Minister of Diaspora of the Republic of Armenia, Hranush Hakobyan, received American Armenian businesswoman, founding director of the world famous Silvia’s Costumes clothing store, benefactor Silva Chakmakchian. As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Diaspora, highly appreciating Silva Chakmakchian’s activities and achievements, the Minister of Diaspora mentioned, “Silva was born in Beirut, in a family of Syrian Armenians. During the “Great Repatriation” of 1946-1947 she moved to Armenia with her family. At the age of 19 she left for the USA with her mother.
At the age of 33 she created her own business, Silvia’s Costumes, and her company sews clothes for famous artists, singers, prominent cultural figures. Silva always helps the Armenian community and the Church of Los Angeles. She has implemented numerous projects, became friend of lots of organizations and a benefactor. She also helped socially vulnerable population of Armenia by sending clothes and aids”
Minister Hranush Hakobyan attached great importance to Silva Chakmakchian’s assistance to Aleppo’s nursing home, where 46 elderly people reside. Silva took the problem of their nutrition and care on her shoulders.
President of the“CenterforCoordinationof Syrian-Armenians'Issues”NGO, Lena Halajian also thanked Silva Chakmakchian for her support to Syrian Armenians and mentioned that she is proud to have such a compatriot.
As a businesswoman our compatriot received several awards, including from the President of the USA, Barack Obama. She was also awarded with “Cilician Knight” Medal by Catholicos Aram I.