Պորոշենկոն, Օլանդը եւ Մերկելը Բեռլինում կքննարկեն Դոնբասի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը օգոստոսի 24-ին կհանդիպեն Բեռլինում՝ քննարկելու Դոնբասի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Լորան Ֆաբիուսին:
«Ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն եւ զորքերը պետք է դուրս բերվեն… Երկրորդ, մենք պետք է վերականգնենք այն պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են Դոնբասում ընտրություններ անցկացնելու համար: Հուսով եմ, որ հանդիպումը կօգնի մեզ առաջ շարժվել այդ երկու ուղղությամբ: Մենք հույս ունենք լուծում գտնել ամենաուշը մինչեւ դեկտեմբեր»,- ասել է Ֆաբիուսը:
ԳՖՀ-ի կառավարական շրջանների աղբյուրը ՌԻԱ Նովոստիին հաստատել է, որ Մերկելի, Օլանդի եւ Պորոշենկոյի հանդիպումը օգոստոսի 24-ին կկայանա Բեռլինում:

Порошенко, Олланд и Меркель обсудят 24 августа ситуацию в Донбассе
Президент Украины Петр Порошенко, президент Франции Франсуа Олланд иканцлер Германии Ангела Меркель встретятся впонедельник, 24 августа, вБерлине, чтобы обсудить ситуацию вДонбассе, сообщает вовторник агентствоРейтерсоссылкой наглаву МИД Франции Лорана Фабиуса.
"Военные операции должны быть прекращены ивойска должны быть выведены… Во-вторых, мы должны восстановить условия, необходимые дляпроведения выборов вДонбассе. Я надеюсь, что встреча, которая пройдет впонедельник, поможет нам продвинуться вобоих направлениях. Мы надеемся найти решение, самое крайнее кдекабрю",— заявил Фабиус,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,
Источник вправительственных кругах ФРГ подтвердил РИА Новости, что встреча Меркель, Олланда иПорошенко состоится впонедельник вБерлине.