Արտաշես Գեղամյան. Սասանել իշխանությունն ԱԺ-ի ընտրություններում, բռնատիրել այն նախագահական ընտրությունների ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ահա արդեն մեկ ամիս է, ինչ Հայաստանում շարունակվում է Սահմանադրության նոր խմբագրության ակտիվ քննարկումը։ Քաղաքական գործիչների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, սահմանադրական իրավունքի մասնագետների բազմաթիվ հոդվածների, հարցազրույցների, ելույթների վերլուծությունը, չնայած դրանց բովանդակային բազմազանությանը, թույլ է տալիս կատարել նախնական որոշ եզրահանգումներ։
Նախ՝ առաջարկվող սահմանադրական բարեփոխումների այդքան բուռն քննարկումը, դրանց պահանջվածության գաղափարի պաշտպանությունը մի կողմից և, հակառակը, այս հարցի հրատապության մերժումը քաղաքական օրակարգում, միաժամանակ՝ գործող Սահմանադրության անշեղ իրագործման անհրաժեշտության դրույթի առաջմղմամբ, միանգամայն որոշակի մտորումների տեղիք են տալիս։ Այս հարցին մի փոքր ավելի ուշ կվերադառնանք։
Երկրորդ՝ աչքի են զարնում մերկապարանոց պնդումներն առ այն, թե սահմանադրական բարեփոխմամբ չարժե սպասել սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման Հայաստանում։ Չգիտես ինչու, Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը նույնպես կապում են նոր Սահմանադրության չպահանջվածության հետ, ասում են, թե այն չի դառնա խթան օլիգոպոլիան կոտրելու, օլիգարխներին վերացնելու համար։ Բարեփոխման հակառակորդներից շատերը, բնավ չվերլուծելով առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունների բովանդակային կողմը, եզրակացություն են անում այն մասին, թե սահմանադրական բարեփոխումը միայն մի նպատակ է հետապնդում՝ պահպանել Հանրապետական կուսակցության իշխանությունը ՀՀ Նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Սահմանադրական իրավունքի ընդդիմախոսների փաստարկներում քիչ չեն անհեթեթ մեկնաբանությունները սահմանադրական վերափոխումների անհրատապության մասին։ Այսպես, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ս.թ. օգոստոսի 11-ին սահմանադրական բարեփոխումներին «ոչ» ասելու 10 պատճառ է նշել։ Օրինակ, պատճառներից երկրորդը հետևյալն է. «Այսօրվա հիբրիդային սահմանադրությունը, պատշաճ կիրառության և արդար ընտրությունների պարագայում, մեր պետության համար ճիշտ տարբերակն է։ Այն, մի կողմից պարունակելով պառլամենտարիզմի տարրեր, կարող է նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդմանն ու տնտեսական զարգացմանը, մյուս կողմից՝ պարունակելով նախագահի լայն լիազորությունները, կարող է երաշխավորել համարժեք արձագանք արտաքին մարտահրավերներին»։
Հիմա չեմ հարցնի նախկին արտգործնախարարին՝ ի՞նչն էր 1998թ. և 2003թ. խանգարում իշխանություններին «պատշաճ կիրառել սահմանադրությունը» և ՀՀ նախագահի «արդար ընտրություններ» անցկացնել։ Ուրախալի է, որ նա ընդունում է ՀՀ գործող Սահմանադրությունը, որ «պառլամենտարիզմի տարրերի ներառմամբ այն կարող է նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդմանը և տնտեսական զարգացմանը»։ Ուրեմն, իրավունք ունենք սպասել, որ կառավարման խորհրդարանական ձևին անցնելով, որն, անշուշտ, ավելի ժողովրդավարական է, քան կիսանախագահականը, Հայաստանի զարգացման մակարդակն էլ ավելի բարձր կլինի, ինչը, իր հերթին, անպայման լավ հենք կհանդիսանա տնտեսության զարգացման համար։ Ինչ վերաբերում է այն դրույթին, թե «ներառելով նախագահի լայն լիազորությունները՝ կարող են երաշխավորել համարժեք արձագանք արտաքին մարտահրավերներին», ապա այս եզրահանգումը խիստ խոցելի է։
Պատկերացնենք, թե գործող Սահմանադրության պայմաններում հանրապետության նախագահն Ազգային ժողովում չունի խորհրդարանական մեծամասնության աջակցությունը, որն արտաքին քաղաքականության կարևոր հարցերում նախագահի կարծիքից տարբերվող կարծիք ունի։ Քաղաքական ուժերի նման՝ միանգամայն հնարավոր դասավորության պարագայում խոսել «արտաքին մարտահրավերներին համարժեք արձագանքի» հնարավորության մասին, այնքան էլ տեղին չի լինի։
Սահմանադրական բարեփոխումների ընդդիմախոսների քննադատության ֆոնին (ինչին կանդրադառնանք այնուհետև)՝ նրա կողմնակիցները բավական համոզիչ փաստարկներ են բերում հօգուտ նրա պահանջվածության։ Մասնավորապես, նրանք հիմնավորված կերպով փաստարկում են, որ նոր Սահմանադրությունը թույլ կտա իրականացնել սահուն իշխանափոխություն Հայաստանում՝ առանց ցնցումների, որոնք տեղի ունեցան 1998, 2003 և 2008 թվականների նախագահական ընտրություններից հետո։ Արդարացիորեն նշվում է, որ կառավարման խորհրդարանական ձևին անցմամբ էապես կնվազի անձի գործոնի դերը, մինչդեռ կառավարման կիսանախագահական ձևն ավտորիտար կառավարման ձև է, և նախագահին իշխանական ուժեղ լիազորություններով օժտելու հետևանքով լղոզվում են քաղաքական գործընթացները, որոնք բնավ չեն նպաստում Վարդան Օսկանյանի այն «տագնապները» մեղմելուն, որոնք նշված են նրա 4-րդ փաստարկում` այն է. «Հայաստանում քաղաքական կուսակցությունները դեռևս բավարար չեն կայացել, որպեսզի դառնան կառավարման համակարգի գլխավոր և միակ խարիսխը»։
Հատկանշական է, որ ամենասուր քննադատության ենթարկվում է քվեարկության երկրորդ փուլի անցկացման միջոցով խորհրդարանական մեծամասնության ձևավորման մասին դրույթը։ Նախկին արտգործնախարարն անգամ այնտեղ է հասնում, որ ասում է. «Հայաստանի քաղաքական համակարգի գլխավոր չարիքը՝ կայուն մեծամասնության երաշխավորումը, լինի դա ընտրության երկրորդ փուլով, թե բոնուսային տարբերակով, փաստացի սահմանադրական նորմ է դառնում»: Սա, իհարկե, նոր խոսք է սահմանադրական իրավունքի առանձին դրույթների մեկնաբանման մեջ։ Այս ուղերձը ոչ մի քննադատության չի դիմանում և լրիվ զուրկ է տրամաբանությունից։ Կրկնակի քվեարկությունը, նախ, բյուրեղացնում է քաղաքական դաշտը, ավելին՝ թույլ է տալիս վեր հանել ընտրողների գերակշռող կարծիքն այն հրատապ հարցերի և մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնք կանգնած են Հաաստանի Հանրապետության առջև։ Կասկածից դուրս է նաև, որ քվեարկության երկրորդ փուլի անցկացումը զգալիորեն կբարձրացնի ընտրողների անձնական պատասխանատվությունն իրենց կայացրած որոշման համար քաղաքական այն երկու ուժերից մեկի հանդեպ վստահության քվեի մասին, որոնք հավաքել են ընտրողների ձայների առավելագույն քանակությունն առաջին փուլի արդյունքներով։ Միևնույն ժամանակ, խորհրդարանական մեծամասնությանը պարզելու նպատակով քվեարկության երկրորդ փուլի անցկացման նպատակահարմարության մասին ընդդիմախոսների ներկայացրած փաստարկներն ի սկզբանե զուրկ չեն տրամաբանությունից, և ահա թե ինչու։
Չէ՞ որ նրանցից ոչ ոք չի վիճարկում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն Հայաստանի գործող Սահմանադրության։ Այդ դեպքում բանն ի՞նչ է։ Չէ՞ որ նոր սահմանադրությունն ընդունելու դեպքում խորհրդարանական մեծամասնության վրա նույնպիսի պատասխանատվություն է դրվում, ինչպիսին որ այժմ դրված է գործող նախագահի վրա, և խորհրդարանականներից յուրաքանչյուրն անձնական պատասխանատվություն է կրում իր որոշման համար։ Ըստ էության, քվեարկության երկրորդ փուլը սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության կարևոր հիմնախնդիրների՝ երկրի անվտանգության, պետության հասարակական կյանքի կազմակերպման, այդ գործընթացներին քաղաքացիների լայն ներգրավման ճանապարհով քաղաքացիական հասարակության կայացման հարցերի յուրատեսակ համաժողովրդական քննարկում է։ Այլ խոսքով, քվեարկության երկրորդ փուլի անցկացումը, մեր քաղաքացիների որքան հնարավոր է շատ թվաքանակի ներգրավմամբ, պետական և հասարակական գործերի կառավարմանն ընտրողների անմիջական մասնակցության հիանալի ձև է։ Այսինքն, դա հանրապետությունում անմիջական ժողովրդավարության արմատավորման լավ ձև է, ինչը թույլ կտա յուրաքանչյուր քաղաքացու գործնականում իրականացնել պետության կառավարմանը մասնակցելու իր սահմանադրական իրավունքը։ Այսպիսով, տեղին կլինի կրկին ընդգծել, որ խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացումը բարձրացնում է յուրաքանչյուր ընտրողի անձնական պատասխանատվությունը երկրի ապագա զարգացման համար, էլ ավելի է բարձրացնում խորհրդարանական մեծամասնությունը ներկայացնող պատգամավորների պատասխանատվության աստիճանը, զրկում է նրանց ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ հնարավոր անհաջողությունները երկրի նախագահին վերագրելու հնարավորությունից։
Լուրջ մտորումների տեղիք է տալիս հետևյալ հանգամանքը։ Սահմանադրական փոփոխությունների բոլոր ընդդիմախոսները, քննադատելով իշխանություններին, գրեթե համակարծիք են իրենց հիմնական եզրահանգումներում. բարեփոխումներ նախաձեռնելով՝ իշխանություններն իրենց առջև ինքնավերարտադրման նպատակ են դնում։ Այսինքն, նրանք հիմա արդեն հաստատում են այն, որ ՀՀ Ազգային ժողովի գալիք ընտրություններում Հայաստանի Հանրապետական կուսացությունը, «Ազգային միաբանություն», «Սահմանադրական իրավունք», Քրիստոնեա-դեմոկրատական և, հնարավոր է այլ կուսակցությունների հետ դաշինքով, մեծ հավանականությամբ, առնվազն պարզ մեծամասնություն կունենա VII գումարման խորհրդարանում։ Այս պայմաններում, սահմանադրական փոփոխությունների ընդդիմախոսների կարծիքով, Հանրապետական կուսակցությանը և նրա գործընկերներին իշխանության «մենաշնորհից» զրկելը հնարավոր կլինի միայն գործող Սահմանադրության պարագայում, և դա էլ այն դեպքում, եթե խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի հետո հանրապետության նախագահ ընտրվի ընդդիմության թեկնածուն։
Այս առնչությամբ կուզենայի դիմել իմ հոդվածին՝ «Սահմանադրական բարեփոխումների պահանջվածությունը Հայաստանում» վերնագրով, որը հրապարակվել է 2015թ. հունիսի 20-ին «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության կողմից։ Հատկանշական է, որ այդ նույն հոդվածը հրապարակեց օրեցօր թափ և ընթերցողների հսկայական լսարան հավաքող (ամեն օր՝ ավելի քան 150 հազար ընթերցող) EurAsia Daily (eadaily.com) պարբերականը՝ «Արտաշես Գեղամյան. Սահմանադրական բարեփոխումները թելադրված են Հայաստանի անվտանգության սուր մարտահրավերներով» վերնագրով։ Այսպիսով, պարբերականի գլխավոր խմբագիր Վիգեն Կորյունի Հակոբյանը, վերլուծելով հոդվածի բովանդակությունը, միանգամայն իրավացիորեն ընտրել է նաև վերնագիրը՝ դրանով իսկ նշելով սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ իմ մտքերի բովանդակությունը։
Սույն հոդվածում վերլուծված է, թե ինչ ցնցումներ կսպասվեին Հայաստանում գործող Սահմանադրության պայմաններում, եթե հանրապետության նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանը միաժամանակ չլիներ նաև ՀՀ Ազգային ժողովում մեծամասնություն ունեցող Հանրապետական կուսակցության առաջնորդը։ Եվ ահա, Հայաստանի ղեկավարությունը, սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելով, առաջին հերթին նպատակ է հետապնդում ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց պարագայում սկզբից ևեթ կբացառվի ցնցումների հնարավորությունն իշխանության տարբեր ճյուղերի միջև։ Մեր դեպքում՝ մի կողմից գործադիր իշխանությունը կազմող խորհրդարանական մեծամասնության և մյուս կողմից՝ հանրապետության նախագահի միջև։ Արդի պայմաններում, երբ վտանգավոր կերպով սրվել է իրավիճակը Մեծ Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում՝ անմիջապես մեր սահմանների հարևանությամբ, երբ լուրջ դիմակայություն կա Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև, երբ Ադրբեջանը չի դադարեցնում սպառազինությունների մրցավազքը, որն ուղեկցվում է նպատակաուղղված տեղեկատվական պատերազմով, սահմանադրական բարեփոխումը Հայաստանում ավելի քան պահանջված է։ Եվ անշուշտ, իրավացի է Վիգեն Կորյունի Հակոբյանը, որը հստակ նշել է դրա պահանջվածության աստիճանը, այն է. սահմանադրական բարեփոխումները թելադրված են Հայաստանի անվտանգության սուր պահանջով։ Բնավ պատահական չէր, որ հիշատակեցի Հայասանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական պատերազմի մասին։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները լրջորեն պատրաստվում են ռևանշի... հարյուրավոր էթնիկ ադրբեջանցիների ներգրավմամբ, որոնք այժմ կռվում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության ավազակախմբերում։
Որպեսզի ասածս մերկապարանոց չհնչի, մեջբերում կատարեմ ադրբեջանական 1news.az էլեկտրոնային պարբերականի 2015թ. հուլիսի 14-ի ««Անվերջ միջանցք» վավերագրական կինոնկարը 2015թ. հուլիսի 10-ին արժանացել է Մադրիդյան փառատոնի մրցանակին» հրապարակումից. «2015թ. հուլիսի 10-ին «Tanerife» կինոփառատոնը և Մադրիդյան փառատոնը «Անվերջ միջանցք» վավերագրական կինոնկարը հաղթող են ճանաչել «Լավագույն կինոնկար» անվանակարգում, իսկ ռեժիսոր և պրոդյուսեր Անդրյուս Բրոկասը հաղթող է ճանաչվել վավերագրական ֆիլմերի «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում»։ Ֆիլմը ստեղծվել է Խոջալուի իրադարձություններից հետո վերապրածների հիշողությունների և այն անձանց հետ հարցազրույցների հիման վրա, որոնք եղել են հայկական կողմից կազմակերպված հաշվեհարդարի անմիջական մասնակիցները. այդ վկայությունները նրանց հետ հանդիպումների ժամանակ ձայնագրվել են լիտվացի լրագրող Ռիչարդ Լապաիտիսի՝ Խոջալուի սարսափների ականատեսի կողմից, որն Ադրբեջան էր վերադարձել ողբերգությունից 20 տարի անց... «Անվերջ միջանցք» ֆիլմի շնորհանդեսն «Արդարություն Խոջալուի հանդեպ» ագիտացիոն քարոզարշավի շրջանակում, որն անցկացվում էր Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի փոխնախագահ Լեյլա Ալիևայի ղեկավարությամբ, տեղի է ունեցել այս տարվա փետրվարին Ստամբուլում, Անկարայում, Հռոմում, Վիլնյուսում, Լոնդոնում, Փարիզում, Դուբլինում, Բեռլինում, Լյուքսեմբուրգում։ Ֆիլմը ցուցադրվել է թուրքական «24 ալիք» և Ալբանիայի ազգային հեռուստատեսության եթերում։ Այն պատրաստվում են ցուցադրել աշխարհի առաջատար հեռուստաալիքները։
Եվ ահա, երբ այս համատեքստում վերլուծում ես դառը, ապաշնորհ, մաղձով ու սահմանադրական բարեփոխումների կողմնակիցների հասցեին անթաքույց անձնական վիրավորանքներով լի, բովանդակազուրկ հոդվածները, հարցազրույցները, ընդդիմախոսների տեսաելույթները, ակամա հարց է առաջանում. գուցե նրանք ևս, իրենք էլ չիմանալով այդ մասին, նույնպես ֆինանսավորվում են Հեյդար Ալիևի հիմնադրամից։ Չէ՞ որ սահմանադրական փոփոխությունների ընդդիմախոսներից շատերի համար օտարերկրյա հիմնադրամներից ֆինանսավորվելը սովորական բան է։ Ի՜նչ ասես արժեն այն գործիչների մտքի գոհարները, որոնք պնդում են, որ «իշխող քաղաքական ուժը, որը համակարգի փոփոխության գլխավոր նախաձեռնողն է, օրինակարգության շատ լուրջ դեֆիցիտ ունի, որը մեծ ստվեր է գցում սահմանադրական փոփոխությունների ամբողջ գործընթացի վրա։ Բացարձակ վստահություն չկա քվեարկության համակարգի նկատմամբ։ Այդ իսկ պատճառով հանրաքվեի արդյունքները, անկախ դրա ելքից, կասկածի տակ են դրվելու»։
Հեղինակի տրամաբանությամբ՝ գործող Սահմանադրության դեպքում ՀՀ Ազգային ժողովի և նախագահի ընտրություններն անցկացնելիս իբր առկա «օրինակարգության դեֆիցիտը», «քվեարկության համակարգի նկատմամբ բացարձակ վստահության» բացակայությունը ոչ մի դեր չեն խաղա, իսկ սահմանադրական բարեփոխման վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացման դեպքում՝ այ, դա լրիվ ուրիշ բան է։ Այս հակասականության հեղինակին դժվար է կշտամբել միամտության համար։ Հաշվարկը պարզ է. գալիք խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում անել հնարավոր ամեն բան՝ երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու համար։ Նման պայմաններում այս ռազմավարության հեղինակները հնարավորություն կստանան ընտրությունների ժողովրդավարական անցկացման տարրական նորմերի կոպիտ ոտնահարման, վախեցնելու, կաշառքի միջոցով բռնատիրել այդ ընթացքում իրենց իսկ սասանած իշխանությունն արդեն խորհրդարանական ընտրություններին հաջորդող նախագահական ընտրությունների ժամանակ, հասնել ռևանշի։ Բայց որ նման սցենարի իրականացման դեպքում մենք կարող ենք կորցնել հայոց պետականությունը՝ դա նրանց ամենևին չի հուզում. հարազատ քեռին հարուստ ոսկերիչ է Կալիֆորնիայում, կընդունի «հերոս զարմիկին»։
Կուզենայի մի փոքր ավելի մանրամասն կանգ առնել սահմանադրական բարեփոխման, թերևս, ամենահետաքրքիր «հակա»փաստարկի վրա, որը ներկայացնում է նախկին արտգործնախարարը. «Այսօր քաղաքական մթնոլորտը բացարձակապես բարենպաստ չէ Սահմանադրության արմատական փոփոխությունների համար։ Չկա բավարար համախմբում այդ գաղափարի շուրջ։ Կառավարման համակարգի արմատական փոփոխության համար շատ ավելի մեծ քաղաքական, քաղաքացիական և հասարակական համախմբում է անհրաժեշտ։ Այսօր այդ գաղափարի շուրջ իրական որևէ համախմբում չկա»։
Այն, որ Հայաստանում և Սփյուռքում ստեղծվել են (գուցե առաջին անգամ ղարաբաղյան պատերազմից հետո) բոլոր պայմանները քաղաքական, քաղաքացիական և հասարակական իրական համախմբման համար, ամենայն համոզչությամբ ի ցույց դրեցին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողությունները։ Ի պատիվ այդ միջոցառումների կազմակերպիչների ասենք, որ նրանք հասան գլխավոր նպատակին՝ յուրաքանչյուր հայ՝ Հայաստանում, թե Սփյուռքում, առնչակցվեց անցկացված միջոցառումներին, համակվեց անձնական պատասխանատվության զգացողությամբ կազմակերպվող միջոցառման որակի և մակարդակի համար։ Ամեն ոք մի ինչ-որ կարևոր բան ստեղծող զգաց իրեն։
...Կարծում եմ, որ պատասխանատու բոլոր քաղաքական գործիչների (ինչպես սահմանադրական բարեփոխումների կողմնակցիների, այնպես էլ հակառակորդների) համար պակաս կարևոր չէ հասնել այն բանին, որպեսզի մեր քաղաքացիները որքան հնարավոր է շատ և ավելի գիտակցված ձևով մասնակցեն գործող Սահմանադրության առաջարկվող փոփոխությունների քննարկմանը։ Հարկ է վճռականորեն ձերբազատվել այդ գործընթացի ավելորդ քաղաքականացումից։ Այսինքն՝ գլխավորն այն է, որպեսզի համախմբվածություն լինի սահմանադրական բարեփոխման քննարկման մոտեցումներում։ Ընդ որում՝ չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի որևէ մեկն իրեն իրավունք վերապահի վարդապետական խրատներ կարդալ, առավել ևս՝ իր գործողություններով արհամարհել այդ գործընթացի, թերևս, ամենակարևոր մասնակցին՝ շարքային ընտրողին։ Միայն այսպիսի մոտեցման դեպքում մենք կարող ենք վստահ լինել, որ հանրաքվեի արդյունքներով կշահեն անկախ, ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները։
Արտաշես Գեղամյան - ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ

Арташес ГЕГАМЯН: Расшатать власть на выборах в Национальное собрание, узурпировать-на президентских
Вот уже месяц, как в Армении продолжается активное обсуждение новой редакции Конституции. Анализ многочисленных статей, интервью, выступлений политиков, представителей гражданского общества, специалистов в области конституционного права, несмотря на многообразие их содержания, позволяет сделать некоторые предварительные выводы.
Во-первых, столь бурное обсуждение предлагаемых конституционных реформ, отстаивание идеи их востребованности с одной стороны, и наоборот – отрицание актуальности этого вопроса в политической повестке дня с одновременным выдвижением тезиса о необходимости неукоснительной реализации действующей Конституции, наводят на вполне определенные размышления. К этому вопросу вернемся чуть позже.
Во-вторых, бросаются в глаза голословные утверждения о том, что с конституционной реформой не следует ожидать улучшения социально-экономического положения в Армении. Почему-то мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта также связывают с невостребованностью новой Конституции, утверждают, что она не станет стимулом для слома олигополий, исчезновения олигархов. Многие из противников реформ, абсолютно не анализируя содержательную сторону предлагаемых конституционных перемен, делают вывод о том, что конституционная реформа преследует одну-единственную цель: сохранить власть за Республиканской партией во главе с президентом РА Сержем Азатовичем Саргсяном.
Среди доводов оппонентов конституционной реформы немало абсурдных толкований о неактуальности конституционных преобразований. Так, экс-министр иностранных дел РА Вардан Осканян 11 августа с.г. назвал 10 причин, чтобы сказать «нет» конституционным реформам. К примеру, вторая из причин такова: «Сегодняшняя гибридная конституция при надлежащем применении и справедливых выборах для нашего государства – правильный вариант. С одной стороны, включая в себя элементы парламентаризма, она может способствовать укреплению демократии и экономическому развитию Армении, с другой – включая широкие полномочия президента, может гарантировать эквивалентный отклик внешним вызовам».
Сейчас не стану спрашивать экс-министра иностранных дел РА о том, кто же в 1998 и 2003 годах мешал властям в «надлежащем применении и справедливых выборах» президента Армении. Отрадно, что он признает действующую Конституцию, что «включая в себе элементы парламентаризма, она может способствовать укреплению демократии и экономическому развитию Армении». Стало быть, мы вправе ожидать, что с переходом на парламентскую форму управления, которая, бесспорно, более демократичная, чем полупрезидентская, развитие Армении поднимется на более высокий уровень, что, в свою очередь, несомненно, станет хорошим подспорьем для развития экономики. Что касается тезиса о том, что «включая широкие полномочия президента, могут гарантировать эквивалентный отклик на внешние вызовы», то этот довод весьма уязвимый.
Представим себе, что в условиях действующей Конституции президент республики не имеет в Национальном собрании поддержки парламентского большинства, которое в вопросах внешней политики по ключевым вопросам имеет отличное от президента мнение. При таком (вполне возможном) раскладе политических сил говорить о возможности «гарантировать эквивалентный отклик на внешние вызовы» будет не вполне уместно.
На фоне критики оппонентов конституционной реформы (к чему вернемся далее) ее сторонники приводят вполне убедительные доводы в пользу ее востребованности. В частности, они небезосновательно утверждают, что новая конституция позволит осуществить плавную смену власти в Армении – без эксцессов, которые имели место после президентских выборов 1998, 2003 и 2008 годов. Справедливо отмечается, что с переходом на парламентскую форму управления существенно снижается фактор личности. Между тем полупрезидентская форма управления – форма авторитарного правления, и вследствие наделения президента сильными властными полномочиями размываются политические процессы, что вовсе не способствует смягчению «тревог» В. Осканяна, обозначенных в его доводе 4, как-то: «В Армении политические партии пока не настолько состоялись, чтобы стать для системы управления главным и единственным стержнем». Примечательно, что наиболее острой критике подвергается тезис о формировании парламентского большинства путем проведения второго тура голосования. Экс-министр иностранных дел договорился даже до такого изречения: «Главное зло политической системы Армении – гарантирование стабильного большинства – фактически становится конституционной нормой, будь то вторым туром выборов или бонусным вариантом». Это, конечно же, новое слово в интерпретации отдельных положений конституционного права. Этот посыл не выдерживает никакой критики и напрочь лишен логики. Повторное голосование, во-первых, кристаллизует политическое поле, более того, позволяет выявить превалирующее мнение избирателей об актуальных вопросах и вызовах, стоящих перед Республикой Армения. Несомненно и то, что проведение второго тура голосования значительно повышает персональную ответственность избирателей за принимаемое ими решение о вотуме доверия одной из двух политических сил, набравших наибольшее количество голосов избирателей по итогам первого тура. В то же время доводы оппонентов о целесообразности проведения второго тура с целью выявления парламентского большинства изначально не лишены логики, и вот почему. Ведь никто из них не оспаривает необходимость проведения второго тура президентских выборов согласно действующей Конституции Армении? Тогда в чем же дело? Ведь в случае принятия новой конституции на парламентское большинство ложится такая же ответственность, какая возлагается сейчас на действующего президента, и каждый из парламентариев несет персональную ответственность за свое решение. По сути, второй тур голосования – это своего рода всенародное обсуждение важных проблем социально-политической политики: вопросов безопасности страны, организации общественной жизни государства, становления гражданского общества путем широкого вовлечения граждан в эти процессы. Иными словами, проведение второго тура голосования с вовлечением возможно большего числа граждан является прекрасной формой непосредственного участия избирателей в управлении государственными и общественными делами. Иными словами, это станет хорошей формой укоренения в республике непосредственной демократии, позволяющей на практике каждому гражданину осуществлять свое конституционное право участия в управлении государством. Таким образом, уместно вновь подчеркнуть: проведение второго тура парламентских выборов поднимает личную ответственность каждого избирателя за будущее развитие страны, повышает степень ответственности депутатов, представляющих парламентское большинство, лишает их возможности списывать возможные неудачи во внутренней и внешней политике на президента страны.
Наводит на серьезные раздумья следующее обстоятельство. Так, все оппоненты конституционных реформ, критикуя власти, почти едины в своих основных доводах: инициируя реформы, власти ставят перед собой цель самовоспроизводства. То есть уже сейчас подтверждают, что на предстоящих выборах в Национальное собрание РА Республиканская партия Армении в союзе с партиями «Национальное единение», «Конституционное право», Христианско-Демократическая, возможно, и с другими партиями, и с большой вероятностью будет иметь как минимум простое большинство в парламенте VII созыва. В этих условиях, по мнению оппонентов конституционных реформ, лишить Республиканскую партию и ее партнеров «монополии» на власть будет возможно лишь в условиях действующей Конституции и при том, что если спустя год после парламентских выборов президентом республики будет избран кандидат из состава оппозиции.
В этой связи хотелось бы обратиться к моей статье «Востребованность конституционных реформ в Армении», опубликованной 20 июня 2015г. государственным информационным агентством «Арменпресс». Примечательно, что эту статью опубликовало и с каждым днем набирающее силу и огромную читательскую аудиторию (более 150 тысяч человек ежедневно) издание EurAsia Daily (eadaily.com) – под заголовком «Арташес Гегамян: Конституционные реформы продиктованы острыми вызовами безопасности Армении». Таким образом, главный редактор издания Виген Корюнович Акопян, проанализировав содержание статьи, вполне резонно подобрал ей и заглавие, тем самым обозначив суть моих размышлений по конституционной реформе. В указанной статье как раз и анализировалось, какие потрясения ожидали Армению в условиях действующей Конституции, в случае если президент республики Серж Азатович Саргсян не был бы одновременно лидером Республиканской партии Армении, имеющей в Национальном собрании Армении большинство. Так вот, руководство Армении, инициируя конституционные преобразования, в первую очередь имеет целью именно достижение условий, при которых изначально исключена возможность потрясений между разными ветвями власти. В нашем случае, между парламентским большинством, формирующим исполнительную власть с одной стороны, и президентом республики – с другой. В современных условиях опасного обострения положения в регионе Большого Ближнего Востока, непосредственно у наших границ, в условиях серьезного противостояния Запада и России, непрекращающейся гонки вооружений Азербайджана, сопровождающейся целенаправленной информационной войной, реформа конституции в Армении более чем востребована. И, бесспорно, прав Виген Корюнович Акопян, который четко обозначил степень ее востребованности, а именно: конституционные реформы продиктованы острым требованием безопасности Армении. Вовсе не случайно я упомянул о развязанной Азербайджаном информационной войне против Армении, ведь совершенно очевидно, что власти Азербайджана всерьез готовятся к реваншу… с привлечением сотен и сотен этнических азербайджанцев, которые сейчас воюют в составе банд террористической организации «Исламское государство».
Чтобы не быть голословным, приведу выдержку из публикации от 14 июля 2015г. азербайджанского электронного издания 1news.az: «Документальный фильм «Бесконечный коридор» удостоен премии Мадридского фестиваля». 10 июля 2015г. кинофестиваль Tenerife и Мадридский фестиваль объявили документальный фильм «Бесконечный коридор» победителем в номинации «Лучший фильм», а Андрюса Брокаса (режиссер и продюсер) – победителем в номинации «Лучший режиссер документальных фильмов». Фильм создан на основе воспоминаний выживших свидетелей ходжалинских событий и интервью с лицами, принимавшими непосредственное участие в организации расправы с армянской стороны. Эти свидетельства были записаны во время встреч с ними литовского журналиста Ричарда Лапайтиса – свидетеля ужасов Ходжалы, вернувшегося в Азербайджан спустя 20 лет после трагедии… Презентация фильма «Бесконечный коридор» в рамках агитационно-пропагандистской кампании «Справедливость к Ходжалы!», проводимой под руководством Лейлы Алиевой - вице-президента Фонда Гейдара Алиева, в феврале этого года прошла в Стамбуле, Анкаре, Риме, Вильнюсе, Лондоне, Париже, Дублине, Берлине, Берне, Люксембурге. Экранное произведение демонстрировалось в эфире турецкого «Канал 24» и Национального телевидения Албании. К демонстрации фильма готовятся также ведущие телеканалы мира».
Так вот, когда на этом фоне анализируешь едкие статьи, интервью и видеовыступления оппонентов, по сути – бездарные, полные желчи и неприкрытых личных оскорблений в адрес сторонников конституционных реформ и лишенные какой бы то ни было содержательности, то невольно задаешься вопросом: а может, и они тоже, сами того не ведая, финансируются из Фонда Гейдара Алиева? Ведь для многих из оппонентов конституционных преобразований финансирование из зарубежных фондов – привычное дело. А чего стоят следующие перлы деятелей, утверждающих, что «правящая политическая сила, являющаяся главным инициатором изменения системы, имеет очень серьезный дефект легитимности, что бросает широкую тень на весь процесс конституционных реформ, нет абсолютного доверия к системе голосования. По этой причине итоги референдума, независимо от его исхода, будут поставлены под сомнение».
По логике автора, в случае действующей Конституции проведение выборов в Национальное собрание и президента РА якобы имеющий место «дефект легитимности», «отсутствие абсолютного доверия к системе голосования» не будут играть никакой роли, а в случае референдума по конституционной реформе – это ж другое дело. Автора этой коллизии трудно упрекнуть в наивности. Расчет прост: в ходе предстоящих парламентских выборов сделать все возможное, чтобы дестабилизировать ситуацию в стране. В этих условиях у авторов этой стратегии появится шанс путем грубого попирания элементарных норм демократического проведения выборов, запугиванием, подкупом узурпировать к этому времени расшатанную ими же власть уже во время следующих за парламентскими президентских выборов, добиться реванша. А то, что в случае реализации подобного сценария мы можем потерять армянскую государственность, так это для них не беда: родной дядя – богатый ювелир в Калифорнии, примет “героя-племянника".
Хотелось бы несколько подробнее остановиться, пожалуй, на самом интересном доводе «против» реформы конституции, приведенной экс-министром иностранных дел: «Сегодня политическая атмосфера абсолютно неблагоприятна для коренного изменения Конституции. Нет достаточной консолидации вокруг этой идеи. А для коренного изменения системы управления она просто необходима – политическая, гражданская, социальная консолидация. Сегодня никакой реальной консолидации нет».
То, что в Армении и армянской Диаспоре созданы (быть может, впервые после нагорно-карабахской войны) все условия для реальной политической, гражданской и социальной консолидации со всей убедительностью показали мемориальные мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи. К чести организаторов этих мероприятий надо сказать, что они добились главного: каждый армянин, будь то в Армении или Диаспоре, был сопричастен к проводимым мероприятиям, проникся чувством личной ответственности за качество и уровень организуемого мероприятия. Он чувствовал себя творцом чего-то очень важного
… Думается, что не менее важно для всех ответственных политиков – как сторонников, так и противников конституционных реформ, добиться возможно большего и осознанного участия наших граждан в обсуждении предлагаемых изменений в действующую Конституцию. Следует решительно избавляться от излишней политизации этого процесса. То есть главное в том, чтобы добиться консолидации в подходах к обсуждению конституционной реформы. При этом крайне непозволительно, чтобы кто бы то ни было оставлял за собой право давать менторские советы, а уж тем более своими действиями абсолютно пренебрегал, пожалуй, самым важным участником этого процесса – простым избирателем. Только при таком подходе мы сможем быть уверены, что по итогам референдума выиграют все граждане независимой, суверенной Республики Армения.
Арташес ГЕГАМЯН депутат Национального собрания от Республиканской партии Армении, руководитель делегации НС Армении в Парламентской Ассамблее ОБСЕ, председатель партии Национальное единение