Ուկրաինայի եւ Վրաստանի ռազմաօդային ուժերը համագործակցության պլան են պատրաստում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վախթանգ Քափանաձեն Ուկրաինայի եւ Վրաստանի ռազմաօդային ուժերի համագործակցության խորացման հնարավորությունները քննարկել Է Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի պատվիրակության հետ Թբիլիսիում կայացած հանդիպմանը, որը գլխավորում Է ՈՒկրաինայի ՌՕՈՒ-ի գեներալ-մայոր Սերգեյ Դրոզդովը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Վրացի եւ ուկրաինացի գեներալները քննարկել են կողմերի փորձը պաշտպանության բնագավառում եւ արծարծել ավիացիոն տեխնիկայի արդիականացման հարցերը: Հանդիպման արդյունքում որոշում Է ընդունվել մշակել համատեղ պլան, որում ամրագրվելու Է հետագա համագործակցության ուղղությունը:
«Պատվիրակության այցի գլխավոր նպատակներից մեկը ծանոթացումն Է Վրաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրին եւ ներուժին՝ ապագայում համատեղ աշխատանքները եւ նախագծերը պլանավորելու նպատակով, որոնք երկու կողմերին թույլ կտան զարգացնել զինված ուժերը եւ պաշտպանունակությունը»,-ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ ասել Է Քափանաձեն՝ ամփոփելով հանդիպման արդյունքները:
Եռօրյա պաշտոնական այցի շրջանակներում ուկրաինական պատվիրակությունը կայցելի Թբիլիսիում գտնվող Ալեքսանդր Քարթվելիշվիլիի անվան ավիացիոն գործարան:

ВВС Украины и Грузии разработают план сотрудничества
Возможности углубления сотрудничества военно-воздушных сил Грузии иУкраины обсуждались навстрече начальника Генштаба ВС Грузии Вахтанга Капанадзе сделегацией военно-воздушных сил Украины воглаве сгенерал-майором ВВС Украины Сергеем Дроздовым,сообщаетпресс-служба Минобороны.
Грузинские иукраинские генералы обсудили опыт сторон всфере обороны ирассмотрели вопросы модернизации авиационной техники. По итогам встречи было принято решение разработать совместный план, вкотором будут прописаны направление длядальнейшего сотрудничества,сообщает Арменпресс со ссылкой наSputnik.
"Одной изглавных целей визита делегации является ознакомление сгрузинским военно-промышленным комплексом ипотенциалом, чтобы вбудущем спланировать совместные работы ипроекты, которые дадут обеим сторонам развить Вооруженные силы иобороноспособность",— сказал Капанадзе поитогам встречи.
В рамках трехдневного официального визита украинская делегация посетит авиационный завод имени Александра Картвелишвили, расположенный вТбилиси.