Անգլիան եւ Ուելսը հեղեղումների են պատրաստվում տեղատարափ անձրեւների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա օրերին Անգլիայի եւ Ուելսի բոլոր շրջաններում հեղեղումներ եւ ավտոճանապարհների ջրածածկումներ են սպասվում օդերեւութաբանների կողմից կանխատեսվող տեղատարափ անձրեւների եւ ամպրոպների պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչպես արդեն պատահել Է այս ամռանը, այդպիսի եղանակը կարող Է հարուցել հանկարծական տեղային հեղեղումներ եւ վտանգավոր պայմաններ ստեղծել ավտոտրանսպորտի երթեւեկության համար: Եղանակային պայմանների վատթարացման մասին նախազգուշացումներն օգոստոսի 13-ին եւ 14-ին գործում են Ուելսի եւ Անգլիայի բոլոր շրջանների համար, ներառյալ հյուսիս - արեւելքը»,- լրագրողներին ասել Է Մեծ Բրիտանիայի օդերեւութաբանական ծառայության ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ սպասվում Է, որ Անգլիայում եւ Ուելսում երկու օրում կլինեն 30-ից մինչեւ 50 միլիմետր տեղումներ, ինչն ամսական նորման Է օգոստոսի համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

England and Wales are preparing for flooding due to heavy rains
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. Floods and flooding roads are expected in the coming days in all parts of England and Wales because of the weather forecasters predicted heavy rain and thunderstorms. "As has happened this summer, the weather can cause sudden local flooding and create dangerous conditions for traffic. Warnings about the deterioration of the weather conditions are on Thursday and Friday for all areas of England and Wales, including the north-east", as Armenpress reports, referring to en.cyplive.com, said the representative of the British journalists Meteorological Service.
According to him, it is expected that in England and Wales, two days before the fall of the 30 50 millimeters of rainfall, which is the norm for the month of August.
Representatives of insurance companies and the AA, to provide technical assistance to motorists on the roads, urged Britons not to travel in the next two days. According to their forecasts, the situation on the roads improves on Saturday.