Առնոլդ Շվարցնեգերը հայ մարզական լուսանկարչից նամակով խնդրել էր իր լուսանկարները. Ցուցանմուշ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիական ծագման ամերիկացի մարզիկ, կինոդերասան, Կալիֆորնիայի նախկին նահանգապետ Առնոլդ Շվարցնեգերին 1970-ականներին լուսանկարել է հայ մարզական լուսանկարիչ Գրիգոր Ճոլոլյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում օգոտոսի 4-ին բացված «Հայկական սպորտը և մարմնակրթությունն Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ժամանակվոր ցուցադրությունում ներկայացված է նմուշ, ըստ որի 1977-ին Առնոլդ Շվարցնեգերը նամակ է գրել «Արազ ստուդիային», որտեղ աշխատել է հայ լուսանկարչը, ու խնդրել մի քանի նկարներ:
«Մի քանի տարի առաջ «Արազ»-ն ինձ լուսանկարել է, և ես ցանկանում եմ ձեռք բերել այդ նկարները, որոնք կօգտագործեմ իմ «Մարմնակազմության(բոդիբիլդինգի) կրթությունը» գրքում, որը կհրատարակվի Սիմոնի և Սուսթերի կողմից»,-ասված է Շվարցնեգերի նամակում:
Արդյոք նկարները հասել են հայտնի դերասանին, հայտնի չէ, քանի որ 1977-ին Գրիգոր Ճոլոլյանն արդեն մահացել էր:
Օգոստոսի 4-ից հոկտեմբերի 1-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կգործի «Հայկական սպորտը և մարմնակրթությունն Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ժամանակվոր ցուցադրությունը: Դրանում, մասնավորապես, ներկայացված են բացառիկ նյութեր և լուսանկարներ: Ցուցադրությունը բաղկացած է 12 խորագրից, որոնք վերաբերում են 1900-1923 թվականներին մարմնակրթական շարժմանն Օսմանյան կայսրությունում:

YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Armenian sports photographer Grigor Choloyan photographed the American sportsman of Austrian descent, film actor, previous governor of California State Arnold Schwarzenegger during 1970s. ‘Armenpress” reports that an item is introduced at the temporary exhibition headlined “Armenian sport and Gymnastics in Ottoman Empire” at the Armenian Genocide Museum-Institute, according to which Arnold Schwarzenegger wrote a letter to “Araz studio” where the Armenian photographer worked, and asked for a number of photos.
“A few years ago “Araz” photographed me and I wish to acquire that photos which I will use in my book “Education of Bodybuilding”, is said in the letter of Schwarzenegger.
It is unknown if the photos reached to the famous actor as Grigor Choloyan was already dead in 1977.
Temporary exhibition “Armenian sport and Gymnastics in Ottoman Empire” will be perfumed at the Armenian Genocide Museum-Institute from August 4 to October 1.