Սամուել Սեւյանը «Սևանա լիճ» մրցաշարին կրկին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել
ԳԱՎԱՌ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի ավարտից հետո «Արմենպրես»-ի հետ իր տպավորություններով կիսվեց մրցաշարի ամենակրտսեր մասնակից, ԱՄՆ-ն ներկայացնող մեր հայրենակից Սամուել Սեւյանը:
«Իմ անհաջողությունը` նախավերջին տեղ գրավելը, հիմնականում պայմանավորված էր մրցակիցներիս չափազանց բարձր կարգով: Նրանք, իրոք, շատ ուժեղ էին, եւ ես շատ բան ունեցա սովորելու այս հանդիպումներից: կարող էի ավելի բարձր արդյունքներ գրանցել, եթե մի շարք անտեղի վրիպումներ թույլ չտայի: Կցանկանամ եկող տարի նույնպես մասնակցել այս մրցաշարին եւ պայքարել ավելի բարձր տեղերի համար»,-նշեց Սամուել Սեւյանը:
Ամերիկահայ գրոսմայստերն իր խնդրանքը փոխանցել էր նաեւ Գեղարքունիքի մարզպետ, Գեղարքունիքի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Ռաֆիկ Գրիգորյանին, ով եւ մրցաշարի փակման արարողության ժամանակ հայտարարեց.«Մեր հայրենակից Սամուել Սեւյանն ինձ հարցնում է, թե արդյոք եկող տարի էլ կկայանա Մարտունու մրցաշարը, եւ արդյոք ինքը կկարողանա նորից մասնակցել: Ես վստահեցնում եմ՝ որպես մարզի եւ շախմատի ֆեդերացիայի ղեկավար, որ, այոԲ, մրցաշարը կկայանա, որտեղ կրկին Սամուելը կունենա իր մասնակցությունը, կպայքարի հաղթողի կոչման համար»,-հավաստիացրեց մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը:

Самуэль Севян выразил желание снова принять участие в турнире «Озеро Севан»
После завершения шахматного турнира «Озеро Севан», прошедшего в Мартуни, своими впечатлениями поделился с «Арменпресс» самый молодой участник турнира, наш соотечественник Самуэль Севян.
«Моя неудача – я занял предпоследнее место, была связана, в основном, высоким уровнем участников. Я многому научился; у меня мог бы быть более высокий результат, если бы не ряд неуместных ошибок. Хотел бы и на другой год принять участие в турнире «Озеро Севан», чтобы побороться за более высокий результат»,- сказал Самуэль Севян.
Свое желание американский молодой гроссмейстер передал губернатору Гегаркуника, председателю шахматной федерации Гегаркуника Рафику Григоряну, который на церемонии закрытия турнира заявил: «Наш соотечественник Самуэль Севян спрашивает меня, состоится ли турнир «Озеро Севан» в будущем году, и сможет ли он в нем участвовать. Я – как руководитель области и шахматной федерации Гегаркуника заявляю – да, турнир состоится, и он сможет в нем участвовать и бороться за звание победителя»,- сказал губернатор Гегаркуника, председатель шахматной федерации Гегаркуника Рафик Григорян.