Ֆրանսիայում այս ամռանը սաստիկ շոգից արդեն 700 մարդ Է մահացել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս ամռանը Ֆրանսիայի տարածքի զգալի մասում հաստատված քառասուն աստիճանի շոգը հունիսի 29-ից մինչեւ հուլիսի 5-ն ընկած ժամանակամիջոցում հանգեցրել Է 700 մարդու մահվան: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 16-ին այս մասին հաղորդել Է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Մարիսոլ Տուրենը:
Այնուամենայնիվ, նախարարը տեղի ունեցածը որակել Է երկրում մահացության սոսկ «սահմանափակ» մեծացում, որը «7 տոկոսով Է գերազանցում սաստիկ շոգի դեպքերում միջին ցուցանիշը»:
Այժմ Ֆրանսիա Է ներխուժում շիկացած օդի երկրորդ ալիքը, որն Իսպանիայի տարածքով գալիս Է Սահարայից: Երկրի կենտրոնի մի շարք քաղաքներում հուլիսի 16-ին ստվերում օդի ջերմաստիճանը բարձրացել Է մինչեւ 38 – 39 աստիճան: Փարիզում սպասվում Է 36 – 37 աստիճան: Մեկ շաբաթ առաջ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում ջերմաչափի սունը բարձրացել Էր Ցելսիուսի մինչեւ 39,7 աստիճան:
Իշխանությունները բնակչությանը կոչ են անում չափազանց զգույշ լինելու այսքան բարձր ջերմաստիճանների օրերին, խմելու ավելի շատ ջուր, ջանալու նվազեցնել ֆիզիկական ակտիվությունը, ուշադիր լինելու տարեց մարդանց նկատմամբ, որոնք առանձնապես ծանր են տանում նման եղանակը:

Минздрав: от сильной жары этим летом во Франции уже погибли 700 человек
Сорокаградусная жара, охватившая этим летом значительную часть территории Франции, привела в период с 29 июня по 5 июля к гибели 700 человек. Об этом сообщила 16 июляминистр здравоохранения Франции Марисоль Турэн,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Тем не менее министр квалифицировала происходящее лишь как "ограниченное" увеличение смертности в стране, "на 7% превосходящее средний показатель в случаях сильной жары".
В настоящее время Францию накрывает вторая волна раскаленного воздуха, пришедшего их Сахары через Испанию. В ряде городов центра страны температура воздуха 16 июляв тени поднимется до 38-39 градусов. В Париже ожидается 36-37 градусов. Неделю назад столбик термометра во французской столице поднимался до 39,7 градуса по Цельсию.
Власти призывают население быть предельно острожными в дни столь высоких температур, больше пить воды, постараться снизить физическую активность, быть внимательным к пожилым людям, которые особо тяжело переносят такую погоду.