Ավրորա Մարդիգանյանի ճամպրուկը կհամալրի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի այցելուները այսուհետ հնարավորություն կունենան տեսնել Ավրորա Մարդիգանյանի ճամպրուկը, որով ճանապարհորդում էր ԱՄՆ-ում «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմի ցուցադրությունների ժամանակ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ճամպրուկը թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրությունը կհամալրի հուլիսի 15-ից:
«Այս ճամպրուկը հատուկ պատրաստվել է երկարատև ճամփորդությունների համար: Ավրորա Մարդիգանյանն այն օգտագործել է իր պատմության հիման վրա և իր իսկ դերակատարմամբ նկարահանված ֆիլմը ցուցադրելու ժամանակ՝ ԱՄՆ-ի խոշոր քաղաքներում շրջագայելու ընթացքում», - ասաց Հայկ Դեմոյանը:
«Ոսկե ծիրան» 12-րդ Կինոփառատոնի բացմանը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հանդիսականներին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության ականատես - վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի (Արշալույս Մարտիկյան) պատմությունը և 1918թ. ԱՄՆ-ում նկարահանված «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմի ցուցադրությունների ժամանակ օգտագործված Ավրորա Մարդիգանյանի ճամփորդական ճամպրուկը:
Ավրորա Մարդիգանյանի ճամպրուկը հայտնաբերել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ջանքերով և ձեռք է բերվել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի աջակցությամբ: Այն Հայաստան է տեղափոխվել Հրաչ Հաննեսյանի օգնությամբ:
Ճամպրուկի վրա գրված է նրա անունը՝Aurora Mardiganianև ֆիլմի անվանումը՝Auction of Souls CO:
Հուլիսի 12-ին Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում «Ոսկե ծիրան» 12-րդ Կինոփառատոնի բացման ժամանակ ներկայացվեց այս եզակի մասունքը, ինչպես նաև Ավրորա Մարդիգանյանի հուշագրության 1923 թվականին ճապոներեն թարգմանությամբ լույս տեսած բացառիկ հատորը, որը հնարավոր է եղել ձեռք բերել Ճապոնիայում բնակվող մեր հայրենակցուհու ջանքերով:

Aurora Mardiganian’s suitcase to replenish exhibition of Armenian Genocide Museum-Institute
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. From now on, attendants of the Armenian Genocide Museum-Institute will have the opportunity to see Aurora Mardiganian’s suitcase, which she used to travel with in the USA during the shows of the film “Auction of Souls”. As “Armenpress” was informed by the director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan, the suitcase will replenish the exhibition of the Museum-Institute starting from July 15.
“This suitcase was specially made for long journeys. Aurora Mardiganian used it based on her story and throughout traveling in the big cities of the USA during the film shows in which she herself played”, said Hayk Demoyan.
At the opening ceremony of the “Golden Apricot” the director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan introduced to the audience the story of the witness-survivor of the Armenian Genocide Aurora Mardiganian (Arshaluys Martikyan) and the suitcase used by Aurora Mardigian during the film shows of “Auction of Souls” made in 1918 in the USA.
Aurora Mardiganian’s suitcase was discovered with the efforts of Armenian Genocide Museum-Institute and was obtained with the support of Director General of “Vivacell-MTS” Ralph Yirikian. It was transferred to Armenia with the help of Hrach Hannesyan.
Her name, Aurora Mardiganian, and the name of the film, Auction of Souls CO, are written on the suitcase.