Սփյուռքահայերը հայրենիքում մասնակցում են «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2015» ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնյոթ երկրներից բազմաթիվ սփյուռքահայեր Հայաստանում են՝ մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2015» ծրագրին: ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնում հուլիսի 10-ին տեղի ունեցավ ծրագրի պաշտոնական բացումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ բացի Լիբանանի «Հայկազյան» համալսարանից, սփյուռքում որևէ կենտրոն չկա, որտեղ պատրաստվեն կամ վերապատրաստվեն կադրերը:
«Այդ պատճառով մենք քննարկեցինք և պետական բազայի հիման վրա ստեղծեցինք «Սփյուռք» ամառային դպրոց: Դպրոցը վեց ուղղություն ունի, և մենք ընդլայնում ենք դրանք: Մեզ համար գլխավորը հայոց լեզվի՝ և՛ արևմտահայերենի, և՛արևելահայերենի ուսուցումն է: Շատ ենք կարևորում ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ արդյունքները դրական են, մասնակիցները վերապատրաստվում են, սովորում հայրենիքում: «Հայրենիքը ճանաչելիս ուսուցիչները շատ ավելի հեշտ են իրականացնում իրենց առաքելությունը: Սա փորձի փոխանակման մեծ դպրոց է դառնում, մեկը մյուսից սովորում է»,-հավելեց նախարարը: Նախարարն ընդծեց, որ մոտ 110 հոգի մասնակցում են հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացներին:
«Ակնկալում ենք, որ շուրջ 300 մարդ կմասնակցի մեր բոլոր ծրագրերին»,- շեշտեց Հրանուշ Հակոբյանը:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ողջունեց ծրագրի մասնակիցներին:«Մենք հպարտ ենք, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցն անցկացնելու համար նախարարությունը մեզ է ընտրել որպես գործընկեր: Ուզում եմ հատուկ ողջունել հայոց լեզուն ուսումնասիրող խմբի անդամներին: Հայոց լեզվին տիրապետելը նշանակում է իմանալմեր ինքնության կարևորագույն գործիքներից մեկը : Մենք ձեզ հետ միասին փորձելու ենք բացել հայոց լեզվի գաղտնիքները»,- նշեց Արամ Սիմոնյանը՝ բարի երթ մաղթելով ծրագրի մասնակիցներին:
Դպրոցի ունկնդիրներին իրենց կատարումներով ողջունեցին ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սաները:
Սփյուռքի հայ համայնքներում ազգային ինքնության պահպանմանն ու զորացմանը, երիտասարդների շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի, հայկական կրթօջախների ուսուցիչների, կրթական գործի պատասխանատուների, մշակութային խմբերի ղեկավարների որակավորման բարձրացմանը, սփյուռքի ԶԼՄ-երի, երիտասարդական կազմակերպությունների գործունեությանը, ինչպես նաև համայնքների ինքնակազմակերպմանն աջակցելու նպատակով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ 2015-ին շարունակում է « «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում գործելու ենդասընթացներ վեց ուղղություններով՝ հայոց լեզվի արագացված ուսուցում, կրթօջախների հայոց լեզվի ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում, սփյուռքի լրագրողների դասընթաց, ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթացներ, սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց, սփյուռքում համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց: «Սփյուռք» ամառային դպրոցն անցկացվում 2012 թվականից:

Diaspora Armenians participate in “Diaspora summer school 2015” in motherland
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Numerous Diaspora Armenians are in Armenia from 17 countries to participate in the program of the Ministry of Diaspora “Diaspora summer school 2015”. In the cultural center of YSU took place the official opening of the program.
The Minister of Diaspora of the Republic of Armenia mentioned that except the “Haigazian” University of Lebanon there are no centers in Diaspora where cadres can be trained.
“For that reason we discussed and created the “Diaspora summer school 2015” on the governmental platform. The school has 6 directions and we are enlarging them. For us teaching Armenian, both Eastern and Western, is priority. We particularly highlight the importance of training of the teachers”, As informs “Armenpress”,mentioned the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia.
Hranush Hakobyan mentioned that the results are positive, the participants get trainings, study in the homeland. “The teachers carry their mission much better when they discover their homeland. This becomes a huge school for exchanging experience. One learns from the other”, added the Minister. The Minister stressed that about 110 people take an express course of the Armenian language.
Rector of YSU Aram Simonyan welcomed the participants of the program. “We are proud that the Ministry chose us as a partner for implementing the “Diaspora summer school 2015” program. I want to specially welcome the members of the group studying the Armenian language. Knowing Armenian means to know one of the main tools of our identity. We will try to discover the secrets of the Armenian language together with you”, mentioned Aram Simonyan wishing good luck to the participants of the program.