Ոստիկանությունը հորդորեց Բաղրամյան պողոտայից հեռացնել անչափահասներին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ Նելլի Դուրյանը Բաղրամյան փողոցի նստացույցի տարածքում էր՝ ճշտելու՝ արդյոք ակցիային մասնակցող անչափահասները ծնողների հե՞տ են, թե՝ ոչ:
«Ուզում ենք տեսնել՝ ցույցի տարածքում երեխաներ կա՞ն, թե՝ չէ, և արդյոք ծնողների հե՞տ են: Աշխարհի ոչ մի երկրում հավաքների վայրերում այսքան երեխա չեք տեսնի: Նման հավաքների ժամանակ երեխաների համար վտանգավոր է տարածքում գտնվելը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց գնդապետ Դուրյանը:
Բացի այդ, նա ընդգծեց, որ առաջին անգամ չէ այցելում նստացույցի վայր, պարզապես նախկին այցերի ժամանակ կրել է քաղաքացիական հագուստ: «Ոստիկանության տվյալ ստորաբաժանումը զբաղվում է երեխաների շահերի պաշտպանությամբ, և մեր աշխատանքն է՝ զրուցել այստեղ գտնվող երեխաների հետ»,- հավելեց Դուրյանը:
Գնդապետն ընդգծեց, որ եղանակային պայմաններն ու բարձր ջերմաստիճանը վտանգ են երկայացնում փոքր տարիքի երեխաների համար, և հարկավոր չէ ցերեկային ժամերին նրանց թույլատրել երկար մնալ փողոցում: «Իսկ ուշ ժամերին անչափահասներն ընդհանրապես չպետք է լինեն դրսում»,- ասաց նա: Ցուցարարներից մեկը նկատեց, որ նստացույցի օրերին Բաղրակյանում եղել են թափառաշրջիկ երեխաներ, և նրանց վրա հրավիրեց Նելլի Դուրյանի ուշադրությունը: Դուրյանն էլ արձագանքեց, որ թափառաշրջիկ երեխաների խնդիրը միշտ եղել է ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում:
Իսկ երբ հետաքրքրվեցին, թե Ոստիկանությունն արդյոք Բաղրամյանից ահազանգեր ստացել է այդ խնդրի առնչությամբ՝ գնդապետ Դուրյանը պատասխանեց, որ ինքն անձամբ չի ստացել ահազանգ, սակայն ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում եղել են զանգեր:

Police urged to keep under-age children away from Baghramyan Avenue
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. Nelly Duryan, head of the third department at the General Department of Criminal Investigation, was at the sit-in site on Marshall Baghramyan Avenue. She was there to see if under-age children taking part in the protest were with their parents.
“We want to see if there are children here and if they are with their parents. I have never before seen so many children at a protest site. It is dangerous for the children to be in places like this,” Nelly Duryan said.
She also said that this is not the first time she is here, adding that she was in plain clothes during her previous visits. “My department is charged with the protection of children, and it is our duty to speak to the children here,” Nelly Duryan said.
The Colonel said that the climate and high temperatures posed a threat to little children, and that it is not possible to let them stay too long in the sun. “Under-age children are not allowed to stay out late in the evening,” the Colonel said. One of the protesters said that during the days the sit-in was ongoing there were vagrant children and drew her attention to these children. Duryan replied that the Police had always kept a close eye on vagrant children.