Մշո Քալե թաղամասում գանձագողերն ավերել են 1600-ամյա հայկական գերեզմանատունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մշո Քալե թաղամասում գտնվող 1600-ամյա հայկական գերեզմանատունն ավերակի է վերածվել` գանձագողերի և բարձիթողի վիճակի հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հաղորդում է Akunq.net-ը` վկայակոչելով «Դիջլե» լրատվական գարծակալությունը:Աղբյուրի փոխանցմամբ` 1915 թվականից առաջ հայերով հոծ բնակեցված Մուշում գտնվել են 299 եկեղեցի, 94 վանք, 53 ուխտավայր և 135 դպրոց, որտեղ ուսանել է 5 հազար 669 սան: Տարոնի և Մուշի հայերի համերաշխության, սոցիալական ու զբոսաշրջության միության նախագահ Հայրեթթին Ասլանը, ուշադրություն հրավիրելով նրա վրա, որ թուրքական պետության գիտակցաբար վարած քաղաքականության միջոցով ցանկանում են սույն շրջանում վերացնել հայկական պատմությունը, ընդգծել է, որ ջնջվում է նաև քաղաքի պատմական հիշողությունը:
Շեշտելով, որ հայկական այբուբենը գրվել է հենց Մուշ քաղաքում` միության նախագահը հայտնեց, որ գանձագողերը մեծ վնաս են հասցնում գերեզմանոցներին: «Եթե ցանկանում ենք խաղաղության, սիրո և հարգանքի մթնոլորտում ապրել, ապա պետք է տեր կանգնենք հայկական պատմությանը»,- ասել է Ասլանը:
Նրա խոսքով` Մուշում կան նաև այլ հայկական հուշարձաններ, որոնք ևս վերանում են: Մի ամբողջ ժողովրդի պատմություն կանգնած է վերանալու վտանգի առաջ: «1915 թ. առաջ 100 հազար բնակչությամբ Մուշ նահանգի լեռնոտ շրջաններում անգամ հայերի կողմից ենթակառուցվածքային համակարգեր են ստեղծվել: Հիմա հայերի եկեղեցիները, վանքերը, դպրոցներն այնքան են ավերվել, որ գրեթե վերացման եզրին են: Հարկավոր է, որ պետությունն ու քաղաքացիական-հասարակական կազմակերպությունները նրբազգաց լինեն այս հարցի նկատմամբ: Անհետանում է հազարամյա պատմություն: Եթե սույն կառույցներն ավերվելու փոխարեն վերանորոգվեն, ապա աշխարհի չորս ծագերից այցելուներ կգան Մուշ, և տնտեսական զարգացման հետ մեկտեղ` կպահպանվի քաղաքի ինքնությունը»,- նկատել է նա:

YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS: A 1,600-year-old Armenian cemetery in Mush has been ruined by treasure hunters and deliberate negligence by the state, Akunq.net reports, quoting Dicle News Agency. Armenpress reports, citing Asbarez that Hayrettin Aslan, head of an Armenian union in Mush, points out that Turkish state policies deliberately aim to erase Armenian historical traces from the region, and in doing so erase the collective memory of the city as well.
Historically there were 299 Armenian churches, 94 monasteries, 53 pilgrimage sites and 135 schools with 5,669 students in Mush before 1915, according to Akunq. Aslan said that treasure hunters also caused great damage to the site.
“Armenians and Kurds peacefully lived in the city before the Armenian massacres,”he said, and that the history of a whole nation faces obliteration.
“If we want to live in an atmosphere of peace, love and respect, we have to take care of the Armenian history,”he added.
He noted that there are other Armenian monuments in the region that also face the threat of demolition, stating:“Armenians had even built infrastructures in the mountainous regions of Mush before 1915. Now the Armenian churches, monasteries and schools are on the verge of disappearance, and the government and the political-social organizations should be sensitive towards the issue. A history of millennia is in jeopardy.”