Իսպանիայի ֆուտբոլային լիգան դատի է տվել ՖԻՖԱ-ին 2022 աշխարհի առաջնությունը ձմռանն անցկացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային լիգան ՖԻՖԱ-ի դեմ հայց է ներկայացրել Լոզանայի սպորտային արբիտրաժային դատարան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Հայցը կապված է 2022թ-ի Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը Քաթարում նոյեմբերի 20-ից դեկտեմբերի 18-ն անցկացնելու անհամաձայնության հետ: Լիգան հաշվարկներ է իրականացրել անկախ փորձագետների մասնակցությամբ եւ պարզել, որ գրաֆիկի փոփոխության արդյունքում իր կորուստները կկազմեն 65 մլն եվրո: Հայցի հետ համաձայնվել են եվրոպական բոլոր առաջատար լիգաները, սակայն չեն ստորագրել այն:
«Մենք ցանկանում ենք պաշտպանել մեր եւ ակումբների շահերը, որոնք մարզիկների եւ հավաքականների զարգացման մեջ հիմնական ներդրումն են կատարում»,- հայտարարել է Լիգայի նախագահ Խավյեր Տեբասը: Նրա խոսքով՝ աշխարհի առաջնությունը ձմռանն անցկացնելով իրենք կկորցնեն 65 մլն եվրո: «Մեզ աջակցել են մյուս լիգաները, սակայն միայն բառերով: Այժմ դեռ շատերը վախենում են ՖԻՖԱ-ից: Սակայն կան շահերի պաշտպանության իրավական խողովակներ: Այդպես են վարվում քաղաքակիրթ մարդիկ: Ոչ ոք չպետք է վախենա դատարան դիմելուց՝ սեփական օրինական իրավունքները պաշտպանելու համար»,- հավելել է նա:
Ավելի վաղ ՖԻՖԱ-ն նշել էր, որ լիգաները եւ ակումբները լրացուցիչ ֆինանսական փոխհատուցում կստանան 2022-ի աշխարհի առաջնությունը ձմռանն անցկացնելու դիմաց:

Футбольная лига Испании подала в суд на ФИФА из-за проведения ЧМ-2022 зимой
Профессиональная футбольная лига Испании (LFP) подала иск против ФИФА в Спортивный арбитражный суд в Лозанне, сообщает газета AS.
Иск связан с несогласием с проведением Чемпионата мира-2022 в Катаре с 20 ноября по 18 декабря. LFP провела расчеты с помощью независимых экспертов и выявила, что из-за смещения графика потери лиги составят 65 миллионов евро. Согласие с иском выразили все ведущие европейские лиги, однако подпись свою под иском они не поставили.
"Мы хотим защитить свои интересы и интересы клубов, которые делают основной вклад в развитие игроков и сборных, - отметил президент LFP Хавьер Тебас. - Проводя чемпионат мира зимой, мы теряем 65 миллионов евро. Нас поддержали другие лиги, но только на словах. Сейчас еще многие боятся ФИФА. Однако есть легальные каналы защиты интересов. Так поступают цивилизованные люди. Никто не должен бояться обращаться в суд для защиты своих законных прав".
Ранее в ФИФА отмечали, что лиги и клубы могут получить дополнительную финансовую компенсацию из-за проведения ЧМ-2022 зимой.