ՄԻԵԴ-ը բավարարել է «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հունիսի 16-ին «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով որոշում է ընդունել` արձանագրելով, որ Ադրբեջանը խախտել է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք դրույթներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՄԻԵԴ կայացրած որոշման մեջ մասնավորապես նշվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 1-ին (սեփականության պաշտպանությունը), 8-րդ (անձնական և ընտանեկան կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունք) և 13-րդ (արդյունավետ հատուցման իրավունք) հոդվածները:
Դատարանի որոշմամբ` Ադրբեջանը պարտավորված է եղել ապահովել Սարգսյանի իրավունքները, ինչը, սակայն, չի արել: «Այն փաստը, որ խաղաղ բանակցությունները շարունակվում են, չի ազատում կառավարությանն այլ քայլերի գնալու պատասխանատվությունից»,- նշվում է դատարանի որոշման մեջ: ՄԻԵԴ-ի վճիռը սահմանում է, որ Սարգսյանի իրավունքները պետք է վերկանգնվեն և նրան պետք է փոխհատուցում վճարվի:
Եվրոպական դատարանը հունիսի 16-ին վերջնական որոշում է կայացրել նաև «Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործով` բավարարելով ադրբեջանական կողմի բողոքը:
Չիրագովները դատարանից պահանջում են իրենց կորցրած ունեցվածքի համար Հայաստանից գանձել վնասների փոխհատուցում՝ 7.9 մլն եվրոյի չափով: Սարգսյանները Ադրբեջանից պահանջում են մոտ 570 հազար եվրոյի չափով փոխհատուցում: Այս հարցի վերաբերյալ վճռի կայացումը դատարանը հետաձգել է 12 ամսով՝ կողմերին հնարավորություն տալով բանակցային ճանապարհով սահմանել երկուստեք ընդունելի փոխհատուցման չափը:
«Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործի մեղադրող կողմի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի 7 քաղաքացի են, ովքեր բոլորն էլ ներկայացել են որպես Լաչինի նախկին քրդեր, իրենց գանգատում պնդել են, որ մինչեւ հակամարտությունը իրենք բնակվել են Լաչինում, որտեղ ունեցել են գույք` բնակարան, ավտոմեքենա եւ այլն: Պատերազմի արդյունքում նրանք ստիպված են եղել լքել իրենց ունեցվածքը, եւ այժմ չկա մոտակա ժամանակահատվածում իրենց կողմից իրենց գույքը տնօրինելու հնարավորություն ստանալու հեռանկար:

ЕСПЧ удовлетворил иск «Саргсян против Азербайджана»
16-го июня ЕСПЧ принял решение по иску «Саргсян против Азербайджана», констатировав, что Азербайджан нарушил права человека по части положений европейской конвенции. Как передает «Арменпресс», в решении ЕСПЧ, в частности, говорится, что нарушены защита собственности, право на уважение на личную и семейную жизнь и право на результативное возмещение.
По решению суда Азербайджан обязан обеспечить права Саргсяна, чего не было сделано. «Факт, что продолжаются мирные переговоры, не освобождает правительство от ответственности пойти на другие шаги»,- сказано в решении суда. Решение также гласит, что права Саргсяна должны быть восстановлены, ему должно быть выплачено возмещение.
ЕСПЧ 16-го июня принял также решение по иску «Чирагов и прочие против Армении», удовлетворив его.
Чираговы требуют в возмещение своих убытков взыскать с Армении 7.9 млн евро. Саргсяны требуют около 570 тысяч евро. Этот вопрос был отложен на 12 месяцев; суд дает сторонам возможность путем переговоров придти к обоюдно приемлемому размеру возмещения.
По иску гражданина Армении первое слушание состоялось в сентября 2010 год. Минас Саркисян 11 августа2006 г. подал иск в ЕСПЧ в связи с разрушением его дома и насильственным изгнанием из собственного жилья. ЕСПЧ рассмотрел иск бывшего жителя села Гюлистан Шаумянского района Нагорного Карабаха Минаса Саркисяна против Азербайджана.
В иске Саркисяна, в частности, выдвигаются обвинения в попрании права на владение и использование собственности, в нарушении права на личную и семейную жизнь, в уничтожении ряда армянских кладбищ в Азербайджане, в лишении армян, принудительно покинувших места жительства, средств правовой защиты, в дискриминации по причине национальной и религиозной принадлежности, а также бездействия правительства в связи с фактами насилия в отношении армян.
В ходе этих слушаний Азербайджан выступал в качестве отвечающей стороны, а Армения – третьей стороны. Суть иска в ЕСПЧ заключается в том, что истец был вынужден покинуть Гюлистан, а власти Азербайджана продолжают отказывать ему, не разрешая вернуть имущество и дом.
По иску «Чирагов и прочие против Армении» выступили 7 граждан Азербайджана, которые представились как курды -бывшие жители Лачина, где они имели собственность. По причине войны они были вынуждены покинуть свой дом и имущество; в ближайшее время не представляется возможным их возвращение и восстановление прав собственности.