ՀՀ Նախագահը եւ Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարը քննարկել են մշակութային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կաննում հունիսի 6-ին ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆլյոր Պերրելինինին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ապրիլին Փարիզի Շատլե թատրոնում տեղի ունեցած «Համաշխարհային հայկական նվագախմբի» համերգի առթիվ։ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով համաշխարհային լավագույն նվագախմբերում հանդես եկող ծագումով հայ երաժիշտների կազմած ժամանակավոր նվագախմբի համերգները շարունակական կդառնան։
Հայկական կողմն առաջարկել է Ֆրանսիայում բացել սյուռեալիստական դպրոցի հայ ներկայացուցիչների ցուցահանդես։ Ինչպես նաև Ֆրանսիայի նախարարին առաջարկվել է շարունակել հայ-ֆրանսիական համատեղ կինոարտադրությունը, և որպես դրա լավագույն օրինակ նշվել են Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմերը։ Երկկողմ համաձայնություն է ձեռք բերվել կազմակերպել կինոփառատոն, որի ընթացքում կներկայացվեն համատեղ նկարահանված ֆիլմերը։ Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարները ՀՀ Նախագահին զեկուցել են վերոնշյալ հարցերի շուրջ փոխգործակցություն ծավալելու նպատակադրվածության մասին:

Президент РА и министр культуры Франции обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере культуры
Президент РА и министр культуры Франции обсудили вопросы, касающиеся  сотрудничества в сфере культуры
Президент РА Серж Саргсян 6 июня в Каннах принял министра культуры Франции Флера Перрелини. Во встрече приняла участие и министр культуры РА Асмик Погосян. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере культуры.
Серж Саргсян выразил удовлетворение по поводу проведения в апреле концерта Международного армянского оркестра в парижском театре Шатле. Президент выразил надежду, что концерты этого временного оркестра, в котором собрались армяне со всего мира, чтобы воздать дань памяти жертв Геноцида армян, станут регулярными.
Армянская сторона предложила открыть во Франции выставку работ армянских представителей сюрреалистической школы. Министру культуры Франции было предложено также продолжить совместное кинопроизводство, и в качестве лучшего примера были указаны фильмы Робера Гедикяна. Достигнуто двустороннее соглашение об организации кинофестиваля, на котором будут демонстрироваться фильмы совместного производства. Министры культуры Армении и Франции сообщили президенту РА о намерении взаимодействовать для реализации этих проектов.