Նիցցայի քաղաքապետը բոլորի պարտքն է համարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն հունիսի 5-ին հանդիպել է Նիցցայի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,քաղաքապետ Էստրոզին, ողջունելով ՀՀ Նախագահին՝ նշել է, թե մեծ պատիվ է, որ Հայաստանն աշխարհի ամենահայտնի փառատոններից մեկի՝ «Միդեմ» միջազգային աշխարհահռչակ երաժշտական փառատոնի պատվավոր հյուրն է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և ընդգծել, որ Նիցցան Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի հետ քույր քաղաք է, իսկ բարեկամ Ֆրանսիան Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար՝ յուրահատուկ երկիր: Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում ծանոթ են քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզիի գործունեությանը և հայերի նկատմամբ նրա հոգատար վերաբերմունքին: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ս.թ. ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Նիցցայում անցկացված հիշատակի ոգեկոչման միջոցառումները, հայ ժողովրդի մեծ վշտին հաղորադակից լինելը և այլոց ևս հաղորդակից դարձնելը այդ վերաբերմունքի վկայությունն է:
Նիցցայի քաղաքապետը նշել է, թե հայ ժողովրդի ապրած ողբերգության ճանաչումը, իր համոզմամբ, բոլորի պարտքն է: Նա գոհունակությամբ է խոսել Երևանի և Նիցցայի միջև ձևավորված հարաբերությունների ու համագործակցության մասին, ընդգծել, որ Հայաստանի Նախագահն իրենց համար մշտապես ցանկալի հյուր է: Քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզին նաև տեղեկացրել է, որ ծրագրում է մինչև տարեվերջ այցելել Երևան և ավելի ամրապնդել Երևանի ու Նիցցայի միջև բարեկամական կապերը, քննարկել համագործակցության նոր հնարավորությունները:

Mayor of Nice considers it everybody’s obligation to recognize Armenian genocide
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan, who is on a working visit to the Republic of France, met the Mayor of Nice Christian Estrosi on June 5.
As Armenress was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office of the President, welcoming the President of the Republic of Armenia, Mayor Estrosi mentioned that Armenia is the honorary guest of one of the most popular festivals of the world – world-famous international musical festival “Midem.”
President Serzh Sargsyan thanked for the warm reception and stressed that Nice is a sister country with the capital of Armenia Yerevan and France is a unique country for Armenia and the Armenian people. The President noted that people in Armenia are familiar with Christian Estrosi’s activities and his careful attitude towards Armenians. As Serzh Sargsyan said, the commemoration ceremonies held in Nice on the centennial of the Armenian Genocide on April 24 of this year and sharing the deep sorrow of the Armenian people are a great evidence of that attitude.