Կաննի կինոփառատոնում առաջին անգամ հանձնվել Է «Կանայք շարժման մեջ» պարգեւը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի կինոաստղ Ջեյն Ֆոնդային Կաննի կինոփառատոնի պատմության մեջ առաջին անգամ հանձնվել Է «Կանայք շարժման մեջ» ("Women in Motion") պարգեւը, որը սահմանվել Է այս տարի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Կաննի փառատոնի նախագահ Պիեռ Լեսքյուրի խոսքով՝ պարգեւը սահմանվել Է կինոինդուստրիայի կին ականավոր ներկայացուցիչների խրախուսման համար: «Այս նոր պարգեւը հարգանքի նշան կդառնա կինեմատոգրաֆի ասպարեզում կանանց նվաճումների նկատմամբ»,- հայտարարել Է Լեսքյուրը՝ հանձնելով պարգեւը:
Նա նաեւ նշել Է Ֆոնդայի ավանդը հանուն կանանց իրավունքների պայքարի բնագավառում: «Մենք այս պարգեւը Ջեյն Ֆոնդային ենք հանձնում ոչ միայն կինեմատոգրաֆի բնագավառում նրա ակնառու նվաճումների, այլեւ հանուն խաղաղության եւ կանանց հավասարության բազմամյա աշխատանքի համար»,- նշել Է փառատոնի նախագահը :
Ֆոնդայի հետ մեկտեղ պարգեւ են ստացել նաեւ պրոդյուսեր Մեգան Էլիսոնը եւ դերասանուհի Օլիվիա դե Հեւիլենդը՝ Կաննի փառատոնի պատմության մեջ ժյուրիի առա ջին կին նախագահը (1965):

На Каннском кинофестивале впервые вручена награда "Женщины в движении"
Американской кинозвезде Джейн Фонде первой в истории Каннского фестиваля была вручена награда "Женщины в движении" ("Women in Motion"), учрежденная в этом году, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По словам президента Каннского фестиваля Пьера Лескюра, награда учреждена для поощрения женщин - выдающихся представителей киноиндустрии. "Эта новая награда станет знаком уважения к достижениям женщин на поприще кинематографа", - заявил Лескюр, вручая награду.
Он также отметил вклад Фонды в борьбу за права женщин. "Мы вручаем эту награду Джейн Фонде не только за ее выдающиеся достижения в кинематографе, но и многолетнюю работу в деле за мир и равенство женщин", - отметил президент фестиваля.
Вместе с Фондой награду получили также продюсер Меган Эллисон и актриса Оливия де Хэвиленд - первая в истории Каннского фестиваля женщина - председатель жюри (1965).