ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունն (YEPP) ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP) Երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամից:Փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր»:
ԵԺԿ երիտասարդական կազմակերպության 10-րդ համագումարին մասնակցել են 40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները՝ կառույցի նախագահ Կարեն Ավագյանի ղեկավարությամբ։
ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Կարեն Ավագյանը նշել է, որ հունական կողմի ներկայացրած Ցեղասպանության ճանաչման բանաձն ընդունվել է միաձայն։ Ընդ որում, կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Ավելի ուժեղ Եվրոպա փոփոխվող աշխարհում» խորագրով ընթացող YEPP 10-րդ համագումարում ուշադրության կենտրոնում են եղել աշխարհի գլոբալ իրողություններն ու մարտահրավերները։ ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1,6 միլիոն երիտասարդների։

Молодежная организация (YEPP) Демократической Партии Европы (EPP) приняла резолюцию о признании Геноцида армян
На 10-м съезде Молодежной организации (YEPP) Демократической Партии Европы (EPP), состоявшемся в Португалии, была принята реолюция о признании Геноцида армян, понтийских греков и ассирийцев. Об этом «Арменпресс» сообщили из Молодежного фонда Армении. В документе, в частности, сказано: «Молодежное крыло Демократической Партии Европы призывает ЕС, страны СЕ и международные организации признать исторические реалии в память о жертвах армян, понтийских греков и ассирийцев и признает 24-е апреля днем Геноцида армян, а 19-е мая – Геноцида понтийских греков».
В съезде Молодежной организации (YEPP) принимали участие более 250 молодых лидеров из 40 стран, в том числе, армянская делегация во главе с Кареном Авагяном.
Председатель МК РПА Карен Авагян отметил, что резолюция прошла единогласно, причем, голосовали и представители тех странам которые пока не приняли Геноцид.
На 10-м съезде Молодежной организации (YEPP) Демократической Партии Европы (EPP), состоявшемся под лозунгом«Более сильная Европа в изменчивом мире», в центре внимания находились глобальные мировые вопросы; YEPP – самая крупная молодежная организация Европы, объединяющая более 1,6 млн молодых людей из 57 партий 40 стран.