ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունն (YEPP) ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայում տեղի ունեցած Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (EPP) Երիտասարդական կազմակերպության (YEPP) 10-րդ համագումարում ընդունվել է հայերի, պոնտոսցի հույների, ասորիների ցեղասպանությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամից:Փաստաթղթում մասնավորապես ասված է. «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության երիտասարդական թևը կոչ է անում Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդի անդամ պետություններին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին՝ ճանաչել և վերականգնել պատմական իրականությունը՝ ի հիշատակ հայոց, պոնտոսցի հույների և ասորիների ցեղասպանությունների զոհերի։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ճանաչում են հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ն ընդունում են որպես Հայոց ցեղասպանության, իսկ մայիսի 19-ը՝ պոնտոսցի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրեր»:
ԵԺԿ երիտասարդական կազմակերպության 10-րդ համագումարին մասնակցել են 40 երկրի ավելի քան 250 երիտասարդ առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպության պատվիրակները՝ կառույցի նախագահ Կարեն Ավագյանի ղեկավարությամբ։
ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Կարեն Ավագյանը նշել է, որ հունական կողմի ներկայացրած Ցեղասպանության ճանաչման բանաձն ընդունվել է միաձայն։ Ընդ որում, կողմ են քվեարկել նաև այն կուսակցությունների ներկայացուցիչները, որոնց երկրները դեռևս չեն ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Ավելի ուժեղ Եվրոպա փոփոխվող աշխարհում» խորագրով ընթացող YEPP 10-րդ համագումարում ուշադրության կենտրոնում են եղել աշխարհի գլոբալ իրողություններն ու մարտահրավերները։ ԵԺԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը Եվրոպայի ամենամեծ երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունն է։ Այն համախմբում է եվրոպական մոտ 40 երկրի 57 քաղաքական կուսակցությունների ավելի քան 1,6 միլիոն երիտասարդների։

YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. The Youth of the European People's Party (YEPP) has adopted a resolution recognizing and condemning the genocides of the Armenians, Pontic Greeks and Assyrians. The resolution was adopted at the course of the organization’s 10th congress held in Portugal. The Youth Foundation of Armenia informed “Armenpress” about this.
The document, particularly, runs as follows: “The youth wing of the European People’s Party urges the member states of the EU and the European Council, as well as the international organizations, to recognize and restore the historical reality in memory of the victims of the genocides of the Armenians, Pontic Greeks and Assyrians.
All the interested sides recognize the genocides of the Armenians, Pontic Greeks and Assyrians and adopt April 24 and May 19 as the remembrance days of the Armenian Genocide and the Genocide of Pontic Greeks respectively.”
250 young leaders representing over 40 countries participated in the organization’s 10th congress. The YEPP unanimously adopted the resolution.
YEPP is the youth organisation of the European People's Party. We bring together 57 Centre-Right youth political organisations from 39 countries all over Europe. Founded in 1997, YEPP has developed into the largest political youth organisation in Europe. Apart from being active within the structures of our mother party the EPP, we are committed in a number of other international arenas. One of our main objectives is to maintain good contacts within our political family, provide ground for training, discussion and cooperation and prepare the younger generation to lead tomorrow's Europe. This runs parallel to our mission to stimulate further integration in Europe, to uphold our principles, policies and ideas in the European political debate.