Սառա Բրայթմանը ընտանեկան հանգամանքների պատճառով հետաձգել է թռիչքը Միջազգային տիեզերակայան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի երգչուհի Սառա Բրայթմանը ընտանեկան հանգամանքների պատճառով չի կարող կատարել պլանավորված թռիչքը Միջազգային տիեզերակայան (ՄՏԿ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է նրա պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«Սառա Բրայթմանը հայտարարել է, որ հետաձգում է «ՍոյուզՏՄԱ-18Մ»-ով առաջիկա առաքելությանը մասնակցելու իր պլանները: Բրայթմանը հայտարարել է, որ անձնական ընտանեկան պատճառներով ստիպված է փոխել իր մտադրությունները, նա հետաձգում է իր ուսուցումը եւ թռիչքի պլանները»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Միջազգային տիեզերակայան Սառա Բրայթմանի թռիչքը պլանավորված էր 2015 թվականի սեպտեմբերին, ենթադրվում էր, որ այն կտեւի տասն օր: Բրայթմանը պետք է դառնար ՄՏԿ այցելած ութերորդ տիեզերական զբոսաշրջիկը:
Ավելի վաղ երգչուհու կրկնորդ էր նշանակվել ճապոնացի գործարար եւ «տիեզերքի մեծ երկրպագու» Սատոշի Տակամացուն: ՏՄԿ Տակամացուի թռիչքը կարող է կայանալ 2017 կամ 2018 թվականին, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Певица Сара Брайтман отложила полет на МКС по семейным обстоятельствам
Британская певица Сара Брайтман заявила, что неможет совершить запланированный полет наМеждународную космическую станцию (МКС) из-за семейных обстоятельств,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Сара Брайтман объявила сегодня, что она откладывает свои планы поучастию впредстоящей миссии на "СоюзТМА-18М". Брайтман заявила, что поличным семейным причинам ей пришлось изменить свои намерения, насегодняшний момент она откладывает свое обучение ипланы пополету",— говорится всообщении насайте.
Полет британской певицы Сары Брайтман наМКС планировался насентябрь 2015 года, предполагалось, что он продлится 10 дней. Брайтман должна была стать восьмым космическим туристом, посетившим МКС. Дублером певицы ранее был определен японский бизнесмен и "большой поклонник космоса" Сатоши Такамацу. Полет Такамацу наМКС может состояться в2017-2018 году.