Համարժեք գնահատական չստանալով՝ Հայոց ցեղասպանությունը նախադեպ դարձավ նոր ոճրագործությունների. Գարեգին Երկրորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում խոսք է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, կաթողիկոսը նշել է.
«Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության,
Բարեկամ պետությունների պատվարժան Նախագահներ և պետական այրեր,
Քույր Եկեղեցիների հոգևոր Պետեր և բարեջան եկեղեցականներ,
Միջազգային և միջեկեղեցական կազմակերպությունների մեծարգո ներկայացուցիչներ,
Մեծապատիվ հյուրեր և սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ.
Նվիրական և պատմական օր է այսօր: 100-րդ տարելիցն է Հայոց ցեղասպանության: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում վերստին համախմբվել ենք ոգեկոչելու մեր սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հոգևոր մխիթարություն է հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի և մեզ համար, որ բյուրավոր մեր նահատակների հիշատակի արարողությանը Ձեր ազնիվ մասնակցությունն եք բերում պատվարժան Նախագահներ բարեկամ պետությունների, սիրեցյալ հոգևոր Պետեր և սպասավորներ Քույր եկեղեցիների, պետական, հասարակական և միջեկեղեցական կառույցների բարձրապատիվ ներկայացուցիչներ: Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ձեզ և Ձեր երկրների ժողովուրդներին ու իշխանություններին` մեր ժողովրդի հանդեպ դրսևորած հարգանքի համար:
Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 20-րդ դարասկզբին իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը մեր նորագույն պատմության մեծագույն ողբերգությունն է, որը համարժեք գնահատական և դատապարտություն չստանալով` նախադեպ դարձավ նոր ոճրագործությունների: Գոհություն Աստծո, ներկայիս Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է. գտնում է ճանաչում և դատապարտություն: Մեր ներկայությունն այստեղ ընդգծում է մեր պատասխանատվությունը սերունդներին ավանդելու բռնություններից ու եղեռնագործություններից զերծ խաղաղ ու ապահով աշխարհ:
Աստծո օրհնությամբ երեկ կատարեցինք սրբադասումը Ցեղասպանության տարիներին վասն հավատո և վասն հայրենյաց իրենց կյանքը զոհաբերած զավակների մեր Սուրբ եկեղեցու: Այսօր արարատահայաց այս բարձունքից, ուր լուսազգեստ հոգիներն են մեր նահատակների, և սրբությունն է մեզ վրա հովանի, բարեխոսական աղոթք ենք վերառաքում երկինք` աղերսով աշխարհին խաղաղություն, մարդկանց մեջ` սեր և համերաշխություն: Մեր սուրբ նահատակները այսօր պատգամ են բերում մեզ և կոչում լինելու առաքյալներ, առաքյալներ` արդարության, դատապարտելու եղեռնագործությունները մարդկության դեմ` ցեղասպանությունները, ահաբեկչությունները, մարդու և ազգերի իրավունքների ոտնահարումները: Մարդասիրության, արդարության ու խաղաղության հովանավոր մեր սուրբ նահատակները կոչում են մեզ լինելու առաքյալներ ճշմարտության` ընդդեմ կեղծիքի քարոզչության ու տարածման, մերժելու ժխտողականությունը, հաղթահարելու անհանդուրժողականությունն ու անտարբերությունը:
Ցեղասպանության դառն հիշողությունները 100 տարիների ընթացքին չարությամբ ու ոխակալությամբ չեն մթագնել մեր ժողովրդի հոգին: Մեր վշտին ատելություն չի խառնվել, սակայն եղել ենք անհաշտ խարդավանքների, մեր պատմության խեղաթյուրման հանդեպ, եղել ենք աննահանջ` ճշմարտության պայքարի մեր ճանապարհին: Մեր ժողովուրդն այսօր շարունակում է ապրել շրջափակման և պատերազմի վտանգի պայմաններում, դիմակայում է դժվարությունների և իր իրավունքները պաշտպանում մարդու և ազգերի իրավունքների գերակայության հավատով:
Մեր սուրբ նահատակների հիշատակի առջև վերստին երախտագիտություն ենք հայտնում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ու դատապարտած երկրներին, պետական, կրոնական ու հասարակական կառույցներին ու կազմակերպություններին, նաև` բոլոր պետություններին, ժողովուրդներին ու անհատներին, ովքեր Ցեղասպանության դժնդակ տարիներին օգնության ձեռք մեկնեցին և ապաստան տվեցին մեր ժողովրդի զավակների:
Հայրապետիս աղոթքն է, որ մեր ժողովուրդը զորավոր պահի հավատքն ու հայրենյաց սերը, անկասելի` իր իրավունքները վերականգնելու կամքը: Հայցում ենք, որ մեր սուրբ նահատակների բարեխոսությամբ խաղաղությունը, արդարությունը, սերն ու ողորմությունը հավերժ թագավորեն երկրի վրա` հանուն մարդկության շեն, ապահով ու բարօր կյանքի»:

Не получив заслуженной оценки, Геноцид армян стал прецедентом для новых злодеяний: Гарегин Второй
Католикос Всех армян, Его Преосвященство Гарегин Второй выступил в Мемориале жертв Геноцида армян Цицернакаберде в связи с днем поминовения жертв. Как сообщили
«Арменпресс» в пресс-службе Святого Престола, Католикос сказал:
Глубокоуважаемый Президент Республики Армения, досточтимые Президенты и государственные мужи дружественных государств, предстоятели и усердные служители сестринских Церквей, многоуважаемые представители международных и межцерковных организаций, высокочтимые гости и возлюбленный благоверный народ, Сегодня сокровенный и исторический день. Сотая годовщина Геноцида армян. Вновь собрались мы на Цицернакабердском мемориале, дабы помянуть наших святых мучеников. Духовным утешением для нашего народа на Родине и в Диаспоре и для Нас является то, что на церемонии памятования сонма наших мучеников участвуете вы – досточтимые президенты дружественных стран, возлюбленные предстоятели и священнослужители сестринских Церквей, высокочтимые представители государственных, общественных и межцерковных организаций. Выражаем Вам, народам и властям Ваших стран Нашу признательность за уважение, проявленное к нашему народу. Осуществленный в начале 20-го века Османской Турцией Геноцид армян - величайшая трагедия в нашей новейшей истории. Не получив соответственной оценки и осуждения, он стал прецедентом для злодеяний. Хвала Богу: ныне Геноцид армян - в центре внимания мирового сообщества, он находит признание и осуждение. Наше присутствие здесь подчеркивает нашу ответственность за передачу последующим поколениям мирного и безопасного мира, свободного от насилия и злодеяний. Благословением Божьим вчера мы совершили канонизацию чад нашей Святой Церкви, которые в годы Геноцида пожертвовали своею жизнью за веру и Отечество. Сегодня с этой взирающей на Арарат высоты, где пребывают облаченные в светозарные одеяния души наших мучеников, и святость осеняет нас, Мы возносим молитву о заступничестве, испрашивая мира для мира, любви и солидарности в людях. Наши святые мученики сегодня несут нам завет и призыв быть апостолами, апостолами справедливости, осудить содеянные против человечества преступления - геноциды, терроризм, попрание прав человека и наций. Наши святые мученики, покровительствующие человеколюбию, справедливости и миру, призывают нас быть апостолами истины – против пропаганды и распространения лжи, отвергнуть отрицание геноцида, преодолеть нетерпимость и безразличие. Горькие воспоминания о Геноциде за эти 100 лет не омрачили душу нашего народа злостью и злобою. Наша скорбь не перемешалась с ненавистью, однако мы были непримиримы к интригам, к искажению нашей истории, были неотступны на нашем пути борьбы за истину. Наш народ сегодня продолжает жить в условиях блокады и угрозы войны, противостоит трудностям и защищает свои права с верою в приоритетность прав человека и наций. Перед памятью наших святых мучеников вновь выражаем признательность странам, государственным, религиозным и общественным структурам и организациям, признавшим и осудившим Геноцид армян, а также всем государствам, народам и людям, которые в ужасные годы Геноцида протянули руку помощи и дали пристанище чадам нашего народа. Наша Патриаршая молитва, чтобы наш народ хранил прочною веру и любовь к Отечеству, непоколебимой – волю к восстановлению своих прав. Испрашиваем, чтобы предстательством наших святых мучеников мир, справедливость, любовь и милость присно царствовали на земле во имя процветающей, безопасной и благоденной жизни человечества.