ԱՊՐԻԼԻ 24. աշխարհասփյուռ հայությունը հիշատակում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր:Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 60 երկրների պաշտոնական պատվիրակություններ, որոնցից 4-ը՝ նախագահի մակարդակով: Հայ ժողովրդի կողքին Երեւանում լինելու մտադրության մասին հայտնել ենՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը: Հայաստան ժամանած բարձրաստիճան պատվիրակությունները ապրիլի 24-ին կլինեն Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում Երևանում անցկացվել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» խորագրով երկօրյա գլոբալ ֆորումը, որին մասնակցել են աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած մոտ 600 մասնակիցներ՝ խորհրդարանականներ, իրավաբաններ, ցեղասպանագետներ, գիտնականներ: Հանրապետության հրապարակում ընթացել է հանրահայտ System օf a down ռոք խմբի համերգը, որը կրում էր «Արթնացրեք հոգիները» խորագիրը: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կատարվել է նահատկների սրբադասման կարգ:Ապրիլի 24-ին օծված սրբապատկերը երկրպագության կդրվի Ծիծեռնակաբերդում:Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օր հռչակվեց ապրիլի 24-ը:
Ի՞նչ է Հայոց ցեղասպանությունը
Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւՄեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը:
Ինչո՞ւ իրագործվեց Հայոց ցեղասպանությունը
Երբ սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, երիտթուրքական կառավարությունը, ջանալով պահպանել թուլացած Օսմանյան կայսրության մնացորդները, որդեգրեց պանթուրքիզմի քաղաքականությունը, այն է, հսկայածավալ Թուրքական կայսրության ստեղծումը, որը պետք էտարածվեր մինչեւ Չինաստան, իր մեջ ներառելով Կովկասի, Միջին Ասիայի բոլոր թյուրքալեզու ժողովուրդներին: Ծրագիրը նախատեսում էր բոլոր ազգային փոքրամասնությունների թյուրքացում: Հայ բնակչությունը դիտվում էր որպես գլխավոր խոչընդոտ այս ծրագրի իրականացման ճանապարհին:
Թերեւս Հայոց ցեղասպանությունը ծրագրավորված էր դեռ 1911-12 թթ., սակայն երիտթուրքերը որպես հարմար առիթ օգտագործեցին Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկիզբը` այն իրագործելու համար:
Որքա՞ն էՀայոց ցեղասպանության զոհերի թիվը
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավել հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները` կամ բռնիմահմեդականացվեցին, կամ էլապաստանեցին աշխարհիտարբեր երկրներում:
Ցեղասպանությունը մարդկանց որեւէ խմբի կազմակերպված բնաջնջումն է` նրանց հավաքական գոյությանը վերջ դնելու հիմնանպատակով: Հետեւաբար, ցեղասպանության իրագործման համար անհրաժեշտ է կենտրոնացված ծրագրավորում եւիրագործման ներքին մեխանիզմներ, ինչն էլ ցեղասպանությունը դարձնում է պետական հանցագործություն, քանի որ միայն պետությունն է օժտված այն բոլոր ռեսուրսներով, որոնք կարելի է օգտագործել այս քաղաքականությունն իրականացնելու համար:
1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առածձերբակալություններով (հիմնականում Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում) եւ դրան հետեւած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով, սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Ցեղասպանության երրորդ փուլը նշանավորվեց կանանց, երեխաների, ծերերի ջարդով ուտեղահանությամբ դեպի Սիրիական անապատ: Տեղահանության ընթացքում հարյուր հազարավոր մարդիկ սպանվեցին թուրք զինվորների, ոստիկանների, քրդական ու չերքեզականավազակախմբերի կողմից: Շատերը մահացանսովից ու համաճարակային հիվանդություններից: Հազարավոր կանայք ու երեխաներ ենթարկվեցին բռնության: Տասնյակ հազարավորհայեր բռնի մահմեդականացվեցին:
Վերջապես, Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլը` մասսայական տեղահանությունների եւ հայ ազգի դեմ իր իսկ հայրենիքում իրագործած զանգվածային բնաջնջումների բացարձակ ժխտումն է թուրքական կառավարության կողմից: Չնայած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարունակական գործընթացին` Թուրքիան ամեն կերպ պայքարում էՀայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, այդ թվում օգտագործելովպատմության նենգափոխումներ, քարոզչական տարբեր միջոցներ, լոբբինգ եւ այլն:
1948թ. դեկտեմբերի 9-ին, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ընդունեց«Ցեղասպանության հանցագործության կանխման եւ դրա համար պատժի մասին»կոնվենցիան, ըստ որի ցեղասպանությունը սահմանվում է որպես միջազգային հանցագործություն եւ ստորագրող պետությունները պարտավորվում են կանխել, ինչպես նաեւ պատժել ցեղասպանություն իրականացնողներին:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրեքներով, բանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես քննադատել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Կանադա, Վատիկան, Ավստրալիա, Ավստրիա:

YEREVAN, 24 APRIL, ARMENPRESS. In 1915, the crime perpetrated by the Ottoman Empire against the Armenians was the first genocide of 21st century. The Armenians worldwide commemorate 100th anniversary of the Armenian Genocide. Official delegations from 60 countries have arrived in Armenia, 4 of them at the presidential level, to participate in the events of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The Russian President Vladimir Putin, French President Francois Hollande, Serbian President Tomislav Nikolic, President of Cyprus Nikos Anastasiadis expressed the intention stand by the Armenian people in Yerevan. On April 24, the high level delegations will visit the Genocide Memorial Tsitsernakabert to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
In the framework of the events of the Centennial of the Armenian Genocide, a Global Forum titled "Against the Crime of Genocide" was held in Yerevan, which was attended by about 600 participants from around the world, as well as parliamentarians, lawyers, genocide experts and scholars. The concert of the famous rock band “System of a Down” was launched at the Republic Square. A canonization ceremony of the Armenian Genocide victims took place in the Holy See of Etchmiadzin. The icons anointed will be put for worship on April 24 at the Genocide Memorial Tsitsernakabert. April 24 was declared the memory day of the Armenian Genocide victims.
The extermination of Armenians in the Ottoman Empire and the surrounding regions during 1915-1923 is called the Armenian Genocide.
Those massacres were masterminded and perpetrated by the government of Young Turks and were later finalized by the Kemalist government.
The First World War gave the Young Turks the opportunity to settle accounts with Armenians living in the Ottoman Empire, thus implementing the decision of the secret meeting of 1911 in Thessaloniki. The plan was to tukify the Muslims and to exterminate the Armenians living in the Ottoman Empire. Talaat Pasha (Interior Minister), Enver Pasha (Minister of Military Affairs), Djemal Pasha (commander of the Palestinian Front), Behaeddin Shakir Bey (Young Turk Central Committee member) and others were among the orchestrators of the project.
Intending to annihilate Armenians, they wanted to eliminate the Armenian Question. Armenia and Armenians were an obstacle on the way of the project of the Yong Turks. Their dream of “Great Turan” was to stretch from the Bosphorus to Altai. During the First World War the Young Turks perpetrated massacres against Assyrians, Greeks and Arabs living in the Ottoman Empire.
In February 1915 the military minister Enver Pasha ordered to eliminate the Armenian soldiers serving in the Army. On April 24 and the following days 800 Armenians were arrested in Constantinople and exiled to the depths of Anatolia. Armenian writers, journalists, doctors, scientists, clergymen, intellectuals including Armenian members of the parliament were among them. A part of them died on the way of the exile, while others died after reaching there.
The first international response to the violence resulted in a joint statement by France, Russia and the Great Britain in May 1915, where the Turkish atrocities against the Armenians were defined as “a crime against humanity and civilization”. According to them, Turkish government was responsible for the implementation of the crime.
How many people died in the Armenian Genocide?
There were an estimated two million Armenians living in the Ottoman Empire before the First World War. Approximately one and a half million Armenians were killed from 1915-1923. The remaining part was either islamized or exiled.
Why was the Armenian Genocide perpetrated?
When WWI erupted, the government of the Young Turks adopted the policy of Pan-Turkism, hoping to save the remains of the weakened Ottoman Empire. The plan was to create an enormous Ottoman Empire that would spread to China, include all the Turkish speaking nations of the Caucasus and Middle Asia, intending also to turkify all the ethnic minorities of the empire. The Armenian population became the main obstacle standing in the way of the realization of this policy. Besides, the constitution restored after the Revolution of 1908 promised equal rights to all citizens of the Ottoman Empire. Armenians enthusiastically embraced this opportunity, however the change of status of previously deprived Armenians increased the hostility of the Turks towards Christians. This hostility was formed long ago, as even in the conditions of deprivation Armenians of the Ottoman empire provided unprecedented social, cultural and economic development. The genocide was a means to suppress this ascent, as well as to seize the Armenian wealth created during decades.
The first phase of the Armenian Genocide was the conscription of about 60,000 Armenian men into the Ottoman army, their disarmament and murder by their Turkish fellow soldiers.
The second phase of the extermination of the Armenian population started on April 24, 1915 with the arrest of several hundred Armenian intellectuals and representatives of national elite (mainly in the capital of the Ottoman Empire, Constantinople) and their subsequent elimination. Hereinafter, Armenians worldwide started to commemorate the Armenian genocide on April 24.
The fifth phase is the universal and absolutedenial of the Turkish government of the mass deportations and genocide carried out against Armenians in their homeland. Despite the ongoing process of international condemnation of the Armenian Genocide, Turkey fights against recognition by all means, including distortion of history, means of propaganda, lobbying activities and other measures.