Դատարանը քննելու է Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետի երկարացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Բասմանյան դատարանն ապրիլի 13-ին քննելու է «Բաշնեֆտի» գործի ֆիգուրանտ Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը երկարացնելու հետաքննության խնդրանքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնելէ դատարանի մամուլի քարտուղար Աննա Ֆադեեւան:
«Հետաքննությունը խնդրում է Հայրապետյանի տնային կալանքը երկարացնել մինչեւ հուլիսի 15-ը»,- ասել է մամուլի քարտուղարը:
Հայրապետյանին մեղադրում են 2009 թվականի ապրիլին Ուրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեֆտը» «Սիստեմա» արդյունաբերական-ֆինանսական ընկերության կառույցներին վաճառելուն մասնակցելու մեջ:
Հետաքննության տվյալներով՝ Հայրապետյանն ունի կրկնակի քաղաքացիություն եւ ունեցվածք արտասահմանում: Մասնավորապես, վերջին ժամանակներս նա ապրել է Մոնակոյում: Հետաքննությունը հենց այս փաստով էր հիմնավորում նրան քննչական մեկուսարանում պահելու անհրաժեշտությունը: Հոկտեմբերի սկզբին գործարարին փոխադրել էին տնային կալանքի: Հայրապետյանի փաստաբանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալի առողջական վիճակը խիստ վատացել է, եւ խնդրել է ազատել նրան:

Court to discuss issue of prolongation of Levon Hayrapetyan’s house arrest
YEREVAN, 13 APRIL, ARMENPRESS. On April 13, the Moscow's Basmanny Court will discuss the investigation request of the house arrest term of "Bashneft" work’s figurant Levon Hayrapetyan. As Armenpress reports, the press secretary of the court Anna Fadeeva informed RIA Novosti about this.
"The investigation requests to prolong Hayrapetyan's house arrest until July 15," the spokeswoman underscored.
Hayrapetyan is accused of participating in the selling of the "Bashneft" "System" industrial-financial institutions, in April 2009 by Ural Rakhimov.
According to the investigation, Hayrapetyan has dual citizenship and property in abroad. Particularly, in recent times he has lived in Monaco. The investigation proved by this case the necessity of keeping him in the investigative isolation-cell. In early October, the businessman has moved to house arrest. Hayrapetyan's lawyer said earlier that his client's condition has deteriorated, and asked them to release him.