Գրիգոր Նարեկացին հռչակվեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ. մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սրբադասման դատավորությունների կարդինալ Անջելո Ամատոն իր խոսքում նշեց, որ Գրիգոր Նարեկացուն իր կյանքով և վարդապետությամբ քարոզել է գեղեցկության վարդապետությունը և նրա խոսքի գեղեցկությունը և վարդապետությունը գնահատել է ժողովուրդը:
«100 տարի առաջ Արևելյան եկեղեցու հայրապետներից մեկը՝ սբ Եփրեմ Ասորին հռչակվեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ: Այժմ խնդրում ենք, որ Արեւելյան եկեղեցու հայրապետներին տիեզերական եկեղեցու վարդապետ հայտարարել Գրիգոր Նարեկացուն: Նա իր կյանքով եւ իր վարդապետությամբ քարոզել է գեղեցկության աստվածաբանությունը, նրա խոսքի գեղեցկությունն ու աստվածաբանական միտքը միշտ մեծապես գնահատվել են և ժողովրդի, և խորիմաստ աստվածաբանների կողմից: Նրա տևական ժողովրդականությունը կապված է իր գլխավոր աշխատության Մատյան Ողբերգության հետ, որը հայ ժողովուրդն անվանում է Նարեկ և այն հայ ժողովրդի մեջ համարվում է նրա ամենատարածված գրությունն է:
Նրա միտքը և խոսքը համեմատելի է Հովհաննես Ոսկեբերանի և Գրիգոր Լուսավորչի հետ: Ահա այս պատճառներից ելնելով՝ բազմաթիվ եպիսկոպոսներ դիմել են Հռոմի պապին, որ նա հռչակվի Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ: Բոլոր աստվածաբանները սրբերի սրբադասման դատավարության ժողովին տվել են իրենց դրական կարծիքը եւ ստորագրել այն հռչակագրի տակ, որ Գրիգոր Նարեկացին ստանա այդ պատվաբեր տիտղոսը: Բոլոր կարդինելների կողմից ևս տրվել է այդ համաձայնությունը»,-շեշտեց նա:
Նա նշեց նաև, որ այս տարի նաև առաջին հարյուրամյակն է այն սարսափելի չարիքի, որին զոհ գնաց հայ ժողովուրդը և այս ողբերգության մեջ ևս Գրիգոր Նարեկացին հանդես եկավ, որպես հույսի եւ խաղաղության կերտող:
Այնուհետև Թուրքիայում հայ կաթողիկե առաջնորդնգերաշնորհ Տեր Պողոս արքեպիսկոպոս Զեքյանը կարդաց Նարեկացու համառոտ կենսագրությունը՝ բացատրելու համար ներկաներին, թե որն է պատճառը, որի համար այդքան բազմաթիվ կարդինալներ խնդրել են նրան հռչակել տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:

Григор Нарекаци провозглашен вселенским Патриархом - подробности
В Ватикане, в Соборе Святого Петра во время литургии, посвященной 100-летию Геноцида армян, состоялась вселенская канонизация Григора Нарекаци. Прозвучала латинская формула, и Папа Римский Франциск провозгласил Нарекаци Вселенским Патриархом, Учителем вселенской церкви, Ученым монахом.
Как передает Арменпресс, кардинал Анджело Амато, префектКонгрегации по канонизации святых, отметил, что всей своей жизнью Григор Нарекаци проповедовал верховенство Красоты, и его слово и патриаршее учение было оценено народом.
«100 лет назад один из патриархов Восточной церкви, святой Ефрем Ассирийский, был провозглашен Вселенским патриархом. Сегодня мы просим провозгласить Вселенским патриархом Григора Нарекаци. Своей жизнь и деятельностью он проповедовал теологию красоты, красота его слова и богословской мысли неизменно встречали понимание и высокую оценку народа и мудрейших богословов. Непрекращающаяся народная любовь связана с его главным трудом – «Книгой скорбных песнопений», которая в народе называется Нарек и является самым популярным произведением.
Его слово и мысль сравнимы со словом Иоанна Златоуста и Григория Просветителя (Лусаворича). Исходя из этого, многие епископы обратились к Папе Римскому, чтобы он высочайше провозгласил Вселенским патриархом. Все теологи во время Пленарной сессии Конгрегации высказали положительное мнение о присвоении этому святому, жившему в Х веке, звания Учителя Церкви. Согласие на это дано всеми кардиналами», - подчеркнул он.
Кардинал отметил также, что в этом году исполняется сто лет с того ужасного злодеяния, жертвой которого стал армянский народ. И в это страшное время Григор Нарекаци вновь стал выразителем и символом Надежды и Мира.
Затем предводитель Армянской Католической церкви в Турции архиепископ ПогосЗекьян прочитал краткую биографию Григора Нарекаци, дабы присутствующие поняли причину, по которой кардиналы просили канонизировать Нарекаци Вселенским патриархом и Учителем.