Օրորոցայինը փրկել է երեխային թուրքից. մի երեխայի կյանքի պատմություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մոր կիսաձայն օրորոցային երգերը վերադարձրել են իր գողացված մանկիկին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պատմությունը ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը` վկայակոչելով «Կարմիր խաչի տեղեկագիր-ը` գրված 1919 թ-ի օգոստոսի 18-ին: «Թուրքական կառավարության կողմից դեպի արաբական անապատ մեկ միլիոն հայերի աքսորի ժամանակ, թուրքերը սովորություն ունեին ճանապարհից առևանգել երեխաների, կանանց:Չորս տարի առաջ մի հայ մայր իր փոքրիկ, գեղեցիկ, երեք տարեկան դստեր հետ հազիվհազ անցնում էր Հալեպի փողոցներով: Մի թուրք, դուրս վազելով իր տնից, ճանկեց երեխային, մինչդեռ գաղթականներին հսկող զինվորները, ստիպեցին երեխայի մորը շարունակելու ճանապարհը: Նախորդ ամիս մայրը վերադարձավ անապատից` փնտրելով իր փոքրիկին: Վերջինիս նա գտավ մի թուրքի տանը և պահանջեց նրան, բայց փոքրիկ աղջիկը, որն արդեն 7 տարեկան էր, չճանաչեց իր մայրիկին, իսկ թուրքը մերժեց հայ մոր պահանջը:
Այնուհետև խեղճ կինը դիմեց Ամերիկյան կարմիր խաչին, որը բրիտանական բանակի աջակցությամբ միջոցներ էր ձեռնարկում վերադարձնելու բոլոր գողացված և կորած երեխաներին: Նրանք բերեցին կորցրած աղջկան Կարմիր խաչի ապաստարան, և նրան վերադարձնելուն ուղղված երկու կողմերի պահանջները հայտնվեցին Կարմիր խաչի հովանավորության տակ գտնվող որբանոցի ղեկավարի սեղանին:
Հազարավոր տարիներ առաջ Սողոմոնն ունեցել է նմանատիպ մի հայց, երբ երկու մայրերը պահանջում էին նույն երեխային: Խնդիրը լուծելու համար Սողոմոնը հրամայեց մի զինվորի բաժանել երեխային երկու մասի` յուրաքանչյուր կնոջը մեկական մասը տալով: Այս ամենից հետո իսկական մայրը հրաժարվեց երեխայից` փրկելու համար վերջինիս կյանքը: Իմաստուն միապետն անմիջապես տվեց երեխային այն կնոջը, որը պատրաստ էր հրաժարվել երեխայից` փրկելու համար նրա կյանքը:
Կարմիր խաչի սպան չէր օգտագործում այսպիսի դրամատիկ մեթոդներ, բայց նա ստացավ լավագույն արդյունքը: Նա փորձեց այլ ձևով պարզել երեխայի ինքնությունը: Նա ստիպեց կնոջը երգել որոշ հին օրորոցայիններ, որ նա երգել է իր երեխայի համար: Եվ երբ մայրն սկսեց երգել, երեխան ճանաչեց և՛ ձայնը, և՛ երգերը:

Колыбельная спасла ребенка от турка: история одной маленькой девочки
Колыбельные армянской матери вернули жизнь похищенному малышу. Как сообщает Арменпресс, Музей-институт Геноцида армян со ссылкой на «Вестник Красного Креста» от 18 августа 1919 года представил историю колыбельной и спасшегося ребенка.
«Во время организованной турецким правительством ссылки миллиона армян в арабскую пустыню турки обычно по пути похищали детей и женщин. 4 года назад одна армянская мать вместе с малышом – маленькой, красивой, трехлетней девочкой, еле-еле проходила по улицам Алеппо.
Выбежав из дома, какой-то турок захватил малыша, а сторожащие ссыльных турецкие солдаты заставили армянку продолжать свой путь. В прошлом месяца мать вернулась из пустыни в поисках дочери. Она нашла девочку в доме у одного турка и потребовала вернуть ее, но маленькая девочка, которой уже было 7 лет, не узнала мать, а турок отказал армянке.
Потом бедная женщина обратилась в Американский красный крест, который при помощи британских солдат предпринимал попытки возвращения похищенных и пропавших детей. Они привезли маленькую девочку в убежище Красного Креста, и на столе руководителя действующего под эгидой Красного Креста детского приюта оказались требования с обеих сторон.
Тысячи лет назад Соломон (царь Иудеи – ред.) получил подобный иск, когда две матери требовали одного и того же ребенка. Для решения задачи Соломон приказал солдату разделить ребенка пополам и дать по половине каждой женщине. После этого настоящая мать отказалась от дитя, чтобы спасти его жизнь.
Мудрый царь сразу вернул ребенка той женщине, которая была готова отказаться от ребенка, чтобы спасти его жизнь.
Офицер Красного Креста не использовал подобные драматические методы, но он достиг лучшего результата. Он попытался выяснить все другим путем. Он заставил женщину петь некоторые старые колыбельные, которые она пела для своего ребенка. И когда мать начала петь, ребенок сразу узнал и песни, и голос.