ՀՀ Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահի ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ կանայք և աղջիկներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ:
Մայրությունը պաշտամունքի առարկա է եղել անհիշելի ժամանակներից: Մոր նկատմամբ սիրո և երախտագիտության դրսևորումները համաշխարհային, ինչպես նաև հայկական արվեստի ու մշակույթի անբաժանելի և կարևոր մասն են:
Առողջ, կիրթ և հայրենասեր սերնդի դաստիարակությունն առաջին հերթին և արդարացիորեն գնահատվում է որպես հայ մայրերի արժանիք և սխրանք: Այդ սխրանքի վկան էինք մենք 100 տարի առաջ, երբ հայ մայրերը աքսորի ճանապարհին, անապատի ավազների վրա գրելով, մաշտոցյան այբուբեն էին ուսուցանում իրենց զավակներին՝ հավատալով իրենց և մեր փրկությանն ու վերապրումին: Այսօր մենք մեծարում ենք մեր մայրերին. նրանք են մեր ժողովրդի հավերժության առաջին երաշխավորը: Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ այս տարի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց շնորհվող՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակին են արժանացել ցեղասպանության ենթարկված հայ կանայք` ի դեմս այսօր էլ իրենց ընտանիքներին մայրության ջերմությունը պարգևող և տոկունության օրինակ ծառայող մեր քսան վերապրած հայրենակցուհիների:
Կրկին շնորհավորելով գարնանային գեղեցիկ տոնի առթիվ՝ բոլոր մայրերին մաղթում եմ ընտանեկան երջանկություն և մայրական հպարտություն»:

Президент Армении направил поздравительное послание по поводу Дня материнства и красоты
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по поводу Дня материнства и красоты. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью администрации президента Армении, в послании сказано:
«Дорогие женщины и девушки,
Поздравляю вас с Днем материнства и красоты.
Материнство издревле являлось предметом поколонения. Проявления любви к матери являются важной и неделимой частью мировой, а также армянской культуры.
Воспитание здорового, образованного и патриотического поколения в первую очередь оценивается как достоинство и подвиг армянских матерей. Свидетельством этому подвигу было то, что 100 лет назад на дорогах изгнания матери учили своих детей алфавиту Маштоца, чертя буквы на песках пустыни, веря в спасение и возрождение. Сегодня мы славим наших матерей – первый гарант вечности нашего народа. Совершенно неслучайно, что в этом году премия Президента Армении, вручаемая лицам, имеющим вклад в дело признания Геноцида, вручается армянским женщинам, подвергшимся Геноциду в лице 20 из них, которые подарили своим семьям тепло материнства и показали пример стойкости, выжив в испытаниях.
Снова поздравляю с красивым весенним праздником всех матерей и желаю им семейного счастья и материнской гордости».