«Հաղթանակի գեներալները». Համազասպ Բաբաջանյան
«Հաղթանակի գեներալները» հատուկ նախագիծ-շարքի շրջանակում «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԽՍՀՄ զինված ուժերի զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ, ԽՍՀՄ հերոս Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյանին:
«Երբ մի հետադարձ հայացք եմ գցում իմ անցած մանկության օրերին, աչքերիս առաջ հառնում է իմ հայրենի Չարդախլուն, որը նմանը չունի ամբողջ աշխարհում, և նրա կարոտը հաճախակի է ձգում ինձ դեպի այն, դեպի իմ օրրանը, որ սնել ու գրաճանաչ է դարձրել ինձ, նրա մաքուր օդով եմ ես զորացել, զորավար դարձել»:
Համազասպ Բաբաջանյան
«Ասպետի պես ազնիվ, ճգնավորի պես համեստ, զինվորի պես պարզ ու սրտաբաց...»:
Վասիլի Գրոսման
«Խիզախ ու քաջարի հրամանատար է, ես նրան լավ եմ ճանաչում ու հարգում»:
Գեորգի Ժուկով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապագա լեգենդար հրամանատարի սերը իր հայրենի բնակավայրի` Չարդախլուի նկատմամբ ձևավորվել է դեռևս մանկության տարիներին, երբ Համազասպը իր հոր` հովիվ Խաչատուրի հետ, հաճախ էր լինում սարերում:
Հովհաննես Բաղրամյանի համերկրացին ուսումն սկսել է հայրենի գյուղի ծխական դպրոցում: Սակայն Համազասպը ստիպված է լինում ուսումը կիսատ թողնել, քանի որ հայրը որոշում է ընտանիքը տեղափոխել Թիֆլիս: Ապագա մարշալը Թիֆլիսում ընդունվում է տեղի հայկական դպրոցներից մեկը: Մի քանի տարի հետո Բաբաջանյանների ընտանիքը կրկին տեղափոխվում է հայրենի գյուղ, որտեղ Համազասպը զբաղվում է հոգագործությամբ:
Փառահեղ ուղու սկիզբը
Համազասպ Բաբաջանյանը Կարմիր բանակ է զորակոչվել 1925 թվականին: Երիտասարդ զինվորականը շատ լավ է դրսևորում իրեն, և նրան ուղարկում են ուսանելու Երևանի Ալեքսանդր Մյասնիկյանի անվան միացյալ ռազմական դպրոցը: Գերազանցությամբ ավարտելով վերը այն` Համազասպը շարունակում է ուսումը Թիֆլիսի Անդրկովկասյան միացյալ հետևակային դպրոցում, որն ավարտելուց հետո ստանձնում է Կովկասյան 4-րդ հետևակային գնդի դասակի հրամանատարի պաշտոնը: Այնուհետև, նա` որպես հրամանատարի տեղակալ, ծառայության է անցնում Լենինգրադի հետևակային գնդում: Համազասպն առաջին մարտական մկրտությունն ստացել է խորհրդա-ֆիննական պատերազմում (1939-1940 թթ.): Այս մասին պատմում է զորավարի կենսագիր Կլիմենտ Հարությունյանը իր «Զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյան» գրքում:
Հայրենական մեծ պատերազմի նախօրեին` մայոր Բաբաջանյանը 19-րդ բանակի շտաբի օպերատիվ բաժնի տեղակալն էր: Որոշ ժամանակ անց`1941թվականի աշնանը, նշանակվում է 395-րդ հետևակային գնդի հրամանատար: Սմոլենսկի և Օրյոլի մարտերում նա ցուցաբերում է անձնազոհություն և խիզախություն: Շուտով նրա ղեկավարած գունդն առաջինը ԽՍՀՄ զինված ուժերում ստանում է գվարդիականի տիտղոսը:
Մոսկվայի Մ. Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիայի արագացված դասընթացները ավարտելով` 1942 թվականին Համազասպ Բաբաջանյանին նշանակվում է մեքենայացված բրիգադի հրամանատար: Նա մասնակցում է Կուրսկի ճակատամարտին:
«...Ճակատամարտի մասշտաբը գերազանցում էր մարդկանց երևակայությունը: Հարյուրավոր տանկեր, թնդանոթներ վերածվում էին մետաղյա ջարդոնի լեռնակույտերի: Խավարել էր արևը, նրա սկավառակը հազիվ էր երևում արկերի ու ռումբերի պայթյունից առաջացած ծխի ու փոշու միջից»,- վերհիշում է մարշալ Բաբաջանյանը իր «Հաղթանակի ճանապարհներ» գրքում:
Կազատինի գրավումը
Մարշալ Բաբաջանյանը մասնակցում էր Արևմտյան Ուկրաինայի ազատագրմանը և մեծագույն ներդրում ունեցավ նաև Կիևի ազատագրման և Դեսնայի գետանցման մարտերում: 1944 թվականից Համազասպ Բաբաջանյանը Առաջին տանկային բանակի 11-րդ գվարդիական կորպուսի հրամանատարն էր:
Նա իր հրամանատարական փայլուն տաղանդը դրսևորեց հատկապես Կազատինի գրավման ժամանակ: Վերմախտը մեծաքանակ զորքեր էր կուտակել Բելգորոդի ուղղությամբ(«Վագր» և «Հովազ» տանկերից կազմված 19 դիվիզիա): Բաբաջանյանը վճռել էր քաղաքը գրավել գիշերով` դրանով իսկ հանկարծակիի բերելով թշնամուն: Նա հրամայել էր միաժամանակ միացնել բոլոր տանկերի, մեքենաների, զրահապատ ինքնագնացների լույսերը, շչակներն ու ազդանշանները («Բաբաջանյանական ռեյդ»): Կազատինի գրավումից հետո նրա տանկային կորպուսը գրավում է ավելի քան 50 քաղաք և բնակավայր: Մարտերից մեկում Համազասպ Բաբաջանյանը ծանր վիրավորվում է: Մի զինվոր հրամանատարին 3 կմ տանելով` հասցնում է թիկունք: Ապաքինվելուց հետո նա վերադառնում է ռազմաճակատ: 1944 թվականի ապրիլի 26-ին Համազասպ Բաբաջանյանն արժանանում է Խորհրդային Միության հերոսի կոչման` պարգևատրվելով Լենինի շքանշանով և «Ոսկե աստղ» մեդալով: Բեռլինի գրավման ժամանակ նա արդեն զրահատանկային զորքերի գեներալ-մայոր էր:
Ուշագրավ փաստեր
Համազասպ Բաբաջանյանին անվանում էին «Ծիտիկ», «Լեռնային արծիվ», «Երկաթե սև գեներալ» և «Սև վագր»:
ԽՍՀՄ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը գրեթե բոլոր խնջույքներին առաջինը Բաբաջանյանի կենացն էր խմում:
Հայրենական մեծ պատերազմի ավարտից հետո Համազասպ Բաբաջանյանը Գերմանիայում ծառայել է իբրև բանակի շտաբի պետ, այնուհետև`հրամանատար:
Բաբաջանյանին է պատկանում հետևյալ խոսքը. «Թո՛ւյլ տվեք, և ես կվերադարձնեմ Արևմտյան Հայաստանը»:
Կենսագրական լրացուցիչ տվյալներ
Համազասպ Բաբաջանյանը ծնվել է 1906 թվականի փետրվարի 18-ին, Ելիզավետպոլի նահանգի (Հյուսիսային Արցախ) Չարդախլու գյուղում:
1959-1967 թվականներին Օդեսայի ռազմական օկրուգի զորքերի հրամանատարն էր, որից հետո` մարշալ Ռ. Մալինովսկու անվան զրահատանկային զորքերի ակադեմիայի պետը, 1969 թվականից` ԽՍՀՄ Զրահատանկային զորքերի հրամանատարը:
1967 թ. հոկտեմբերին Համազասպ Բաբաջանյանին շնորհվել է ԽՍՀՄ զրահատանկային զորքերի մարշալի կոչում:
1962-1970 թվականներին Համազասպ Բաբաջանյանը ընտրվել է ԽՍՀՄ, ՀԽՍՀ, ՌԽՖՍՀ Գերագույն խորհուրդների պատգամավոր:
Նա նաև Զալեշչիկի, Գդինյա, Ելնյա քաղաքների պատվավոր քաղաքացի էր:
Արժանացել է Լենինի 4, Կարմիր դրոշի` 4, Հոկտեմբերյան հեղափոխության, Սուվորովի առաջին և երկրորդ, Կուտուզովի առաջին, Հայրենական պատերազմի առաջին և երկրորդ աստիճանի, «ԽՍՀՄ ԶՈՒ հայրենիքին ծառայելու համար» երրորդ աստիճանի, Կարմիր աստղի շքանշանների:
Մահացել է 1977 թվականի նոյեմբերի 1-ին Մոսկվայում և թաղվել է տեղի Նովոդևիչյան գերեզմանատանը, որտեղ տեղադրված է նաև նրա հուշարձանը:
Նրա անունով է կոչվել ԼՂՀ զորամասերից մեկը, Երևանի փողոցներից և դպրոցներից մեկը, Մոսկվայի հրապարակներից մեկը: 1970 թվականին նկարահանվել է «Հանդիպում մարշալի հետ» վավերագրական կինոնկարը նրա` Երևան կատարած այցի մասին:

«Генералы победы»: Амазасп Бабаджанян
В рамках спецпроекта «Генералы победы»«Арменпресс» представляет маршала бронетанковых войск СССР, Героя СССР Амазаспа Хачатуровича Бабаджаняна
«Когда я смотрю назад в прошлое, перед моим взглядом встает мой родной Чардахлу, какого нет нигде на свете, меня влечет туда тоска, туда, где я был вскормлен и обучен грамоте, чьим чистым воздухом я окреп и стал военноначальником»,- вспоминает Амазасп Бабаджанян в своей книге «Детство и юность».
«Честный, как рыцарь, скромный, как отшельник, простой и сердечный как солдат ... »,- вспоминает писатель Василий Гроссман.
«Храбрый и отважный командир, я хорошо его знаю и уважаю»,- вспоминает маршал Жуков в своей книге «Воспоминания и размышления».
Любовь к Чардахлу сформировалась у будущего маршала в детстве, когда он с отцом – пастухом Хачатуром бывал в горах.
Соотечественник Ованеса Баграмяна начал учебу в сельской приходской школе. Семья переехала в Тифлис, и Амазасп бросил школу. В Тифлисе он поступает в одну из армянских школ, через несколько лет семья переезжает обратно на родину, где Амазасп начинает заниматься земледелием.
Начало славного пути
В сентябре1925годаАмазасп Бабаджанян был призван в рядыКрасной армиипо комсомольскому призыву, после чего был направлен на учёбу в Армянскую пехотную школу, дислоцированную вЕреване, а после её расформирования в сентябре1926годабыл переведён вЗакавказскую военную пехотную школу, дислоцированную вТбилиси.
После окончания школы Бабаджанян в сентябре1929годабыл направлен в 7-й Кавказский стрелковый полк (Кавказская Краснознамённая армия), где служил на должностях командира взвода, секретаря партбюро отдельного батальона и командира роты, находясь на которых, принимал участие в боевых действиях против бандформирований и антисоветских выступлений. В одном из боёв был ранен.
В марте1934годабыл переведён в 3-й пулемётный полк, дислоцированный вБаку, где служил на должностях командира пулемётной роты, командира пулемётного батальона и помощника начальника штаба полка. В октябре1937года был назначен на должность начальника 1-го отделения штаба пункта ПВОЗакавказского военного округавБаку, в августе1938года— на должность начальника штаба 3-го пулемётного полка, а в октябре того же года— на должность помощника командира 2-го пулемётного полка (Ленинградский военный округ). Вскоре принял участие в ходесоветско-финской войны, во время которой в бою18 февраля1940годабыл ранен.
«...Масштаб сражения превосходил человеческое воображение. Сотни танков, пушек, превращались в металлолом. Померкло солнце, его диск был еле виден в облаках пыли и гари»,- вспоминает маршал Бабаджанян в своей книге «Дороги победы».
В началом войны 19-я армия была передислоцирована и включена в составЗападного фронта.
В августе 1941 года Бабаджанян был назначен на должность командира395-го стрелкового полка, после чего принимал участие в ходеСмоленского сраженияиЕльнинской наступательной операции. а после окончания которой участвовала в составе оперативной группыв ходе оборонительных и наступательных боевых действий подКурском.
В начале июня1942годаБабаджанян был направлен на учёбу на ускоренный курс приВоенной академии имени М.В.Фрунзе, после окончания которого в конце августа того же года был назначен на должность командира3-й механизированной бригады, которая вскоре принимала участие в ходеКурской битвы.
УказомПрезидиумаВерховного Совета СССРот26 апреля1944годаза умелое руководство боевыми действиями частей 20-й гвардейской механизированной бригады и успешное форсирование ею в числе первых рекиДнестр, за личное мужество гвардии полковнику Амазаспу Хачатуровичу Бабаджаняну присвоено званиеГероя Советского Союзас вручениемордена Ленинаимедали «Золотая Звезда».
25 августа1944годаБабаджанян был назначен на должность командира11-го гвардейского танкового корпуса, который вскоре принимал участие в ходе Висло-Одерской и Берлинской наступательных операций. За освобождение городовТомашув,Лодзь,Кутно,ЛенчицаиГостыньи проявленные при этом доблесть и мужество корпус был награждёнорденом Красного Знамени, за овладение городамиТчев,ВейхеровоиПуцк—орденом Суворова2 степени, а за участие в освобожденииБерлинкорпусу было присвоено почётное наименование «Берлинский». За отличное руководство и проведение наступательных боев корпуса по прорыву обороны противника и разгрому узлов сопротивления и проявленные при этом мужество и самоотверженность Амазасп Xачатурович Бабаджанян был награждён орденами Суворова 1 и 2 степеней.
Примечательные факты
В начале Великой Отечественной войны командовал стрелковым полком (с июня 1941 по апрель 1942). С сентября 1942 командир 3-й механизированной бригады (с октября 1943 26-я гвардейская). За умелое руководство бригадой при форсировании р. Днестр Бабаджаняну было присвоено звание Героя Советского Союза. С августа 1944 по май 1945 командовал гвардейским танковым корпусом. Окончил Военную академию Генштаба (1948), затем находился на ответственных командных должностях.
Амазаспа Бабаджаняна называли «Птичка», «Горный орел», «Железный черный генерал» и «Черный тигр».
На всех пирах маршал Баграмян поднимал первый тост за Бабаджаняна.
После окончания войны Амазасп Бабаджанян служил в Германии начальником штаба армии, затем – командующим.
Бабаджаняну принадлежат слова: «Разрешите, я верну Западную Армению!».
В 1956 году под его командованием было подавлено восстание в Венгрии.
Дополнительные биографические данные
Амазасп Хачатурович Бабаджанян родился 18-го февраля 1906 года в Чардахлу (Северный Арцах) в семье крестьянина. С 1925 года служил в Красной Армии. Образование получил в Закавказской Военно-пехотной школе (1929) и Военной академии Генштаба (1948). С 1929 года, после окончания военно-пехотной школы, Амазасп Бабаджанян служилв Закавказском военном округекомандиром взвода, секретарём партбюро отдельного батальона, командиром роты, батальона, помощником начальника штаба полка и начальником отделения штаба пункта ПВО в Баку. С октября 1938 — помощник командира пулемётного полка в Ленинградском военном округе.
Участник Советско-финской войны 1939—1940.
После окончания войны Бабаджанян продолжил командовать корпусом, который в июле 1945 года был преобразован в11-ю гвардейскую танковую дивизию.
В январе1947годабыл направлен на учёбу вВысшую военную академию имени К.Е.Ворошилова, после окончания которой, в1948году,был назначен на должность начальника штаба, в сентябре1950года— на должность командующего2-й гвардейской механизированной армии, а в мае1956года— на должность командующего8-й механизированной армии.
В 1949—1950 гг. — начальник штаба армии, командующий армией, в 1950—1959 гг. — 1-й заместитель командующего войсками Прикарпатского военного округа.
В 1959—1967 гг. Амазасп Бабаджанян — командующий войсками Одесского военного округа, в 1967—1969 гг. — начальник Военной академии бронетанковых войск им. Маршала Советского Союза Малиновского, в октябре 1967 года присвоено воинское званиемаршал бронетанковых войск. В 1969—1977 годах — начальник танковых войск Советской Армии, главный маршал бронетанковых войск.
Главный маршал бронетанковых войск Амазасп Хачатурович Бабаджанян умер1 ноября1977годав госпитале имениП.В.Мандрыки. Похоронен наНоводевичьем кладбище(надгробие— скульпторы А. Шираз, Р. Дулакян, архитектор К. Сейналов). В 1970 году снимался в документальном фильме «Встреча с маршалом», снятом о его визите в Ереван.
Герой Советского Союза (26 апреля 1944 г.)
4 ордена Ленина
Орден Октябрьской Революции
4 ордена Красного Знамени
Орден Суворова 1-й степени
Орден Кутузова 1-й степени
Орден Суворова 2-й степени
Орден Отечественной войны 1-й степени
2 ордена Красной Звезды
В память об А. Х. Бабаджаняне в 1978 г. его именем названа площадь в Северо-Западном административном округе Москвы.