Հայ գաղթական կանայք՝ ավանակի դիակի շուրջ. լուսանկարի պատմություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱ ակադեմիայի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն իր«100 լուսանկարչական պատմություններ Հայոց ցեղասպանության մասին» հատուկ նախագծի շրջանակում ներկայացնում էբացառիկ մի տեսարան. թե ինչպես են սովի մատնված և ամիսներ շարունակ խոշտանգումների ենթարկված հայ գաղթական կանայք խմբվել սատկած ավանակի դիակի շուրջ:
Այս լուսանկարն արվել է 1916 թվականին Սիրիայում գտնվող Հորանի շրջանում: Լուսանկարի հեղինակը Հասան Ամջան է, ով Ջեմալ փաշայի կողմից նշանակվել էր հայ բռնագաղթյալների տեսուչ: Նա անձամբ զբաղվել է տեղահանված հայերին Սիրիայում ու Լիբանանում վերաբնակեցնելու գործով:
Այս լուսանկարը վկայում է հայ բռնագաղթյալների օրհասական կացության մասին: Մարդիկ իրենց քաղցն ու ծարավը հագեցնելու համար դիմել են աներևակայելի քայլերի. գրանցվել են նաև մարդակերության դեպքեր: Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Հասան Ամջան լուսանկարչական սարքով մոտեցել է նրանց՝ այդ տեսարանը լուսանկարելու, նրանցից և ոչ մեկը ուշադրություն չի դարձրել, հայացքը չի բարձրացրել ու նայել նրա ուղղությամբ:
Այս լուսանկարը հետագայում Հասան Ամջան հանձնել է հայերի զանգվածային ոչնչացման գործը քննող Նեմրութ Մուստաֆա փաշայի գլխավորած արտակարգ ռազմական դատարանին՝ որպես ապացույց Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության հանդեպ կատարվող ոճրագործության:

Депортированные армянки вокруг трупа осла: из специального проекта “100 фотоисторий о Геноциде армян”
Эта фотография была сделана в сирийской области Горани в 1916 году. На фотографии – месяцами голодающие и подвергаемые различным мучениям депортированные в сирийские пустыни армянки собрались вокруг туловища издохшего осла как источника пищи. Автором фотографии является Хасан Амджа, который был назначен Джемалем на должность надзирателя над армянскими депортированными. Он лично занимался переселением депортированных армян в Сирию и Ливан.
Эта фотография свидетельствует о крайне тяжелом положении депортированных армян. Люди утоляли голод и жажду самыми невообразимыми способами; были отмечены даже отдельные случаи каннибализма. Даже в то время, когда Хасан Амджа приблизился к собравшимся армянкам, чтобы сфотографировать их, ни одна из них не подняла взгляд и не посмотрела в его сторону. Хасан Амджа впоследствии представил эту фотографию в качестве вещественного доказательства преступлений младотурок в отношении армянского народа турецкому чрезвычайному военному трибуналу под руководством Немрута Мустафы, сформированному турецким правительством после поражения в Первой мировой войне для расследования массового истребления армян.
«Армяне питались найденными в лошадином навозе зернами, травами и кореньями, мясом с лошадиных трупов, пока голод не сжирал последние искры и силы, расстилая по земле пепел трупов».