Նախագահը մեդիա-համաժողովն օգտագործեց ՀՀ-ին հուզող հարցերին միջազգային հնչեղություն տալու համար. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, օգտագործելով հանգամանքը, որ «Արարատի ստորոտին» մեդիա-համաժողովին ներկա էին ավելի քան 35 երկրների 160 լրագրողներ, բարձրաձայնեց հարցերի շրջանակ, որոնք այսօր հետաքրքրում են Հայաստանին, դրանց տրվեց միջազգային հնչեղություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ մարտի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանըˋ վերլուծելով ՀՀ Նախագահի ելույթը համաժողովի ժամանակ:
Քաղաքագետի գնահատմամբˋ այդ քայլը Հայաստանին մտահոգող խնդիրները միջազգային հանրությանը հասցնելու բավական կարճ և դյուրին ճանպարհ էր: «Բացի այդ, շուտով սպասվում է ՌԴ Նախագահի այցը Երևան, ուստի, կարծում եմ, որ այդ այցից առաջ նպատակ կար բարձրաձայնելու որոշ հարցերի մասինˋ փակելով դրանք շրջանցելու հնարավոր ուղիները ՌԴ-ի համար»,- ասաց Մելիք-Շահնազարյանը: Նրա համոզմամբˋ Հայաստանը հետևողական է լինելու Ադրբեջանինռուսական զենքի մատարակարարումը դադարեցնելու իր պահանջի հարցում, և այդ խնդիրը լինելու է երկու նախագահների քննարկման օրակարգում:
Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանն իր հերթին ՀՀ Նախագահի հայտարարությունը բավական զգուշավոր, սակայն հասցեական որակեց: Ըստ նրաˋ ելույթի առանցքային մասերից մեկն այն էր, որ Սերժ Սարգսյանը ռուսական զենքի վաճառքն Ադրբեջանին խնդիր անվանեց, որը լուծում է պահանջում: «Սա խնդիր է և լուծում է պահանջում: Լուծումը լինելու է բավական բարդ»,- ասաց փորձագետը: :
Իսկ քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն էլ` մեկնաբանելովՍերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, նկատեց. «Հետխորհրդային տարածաշրջանում զենքի մատարակարարողը Ռուսաստանն էˋ նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի պարագայում: Իհարկե, այս ուղերձն ուղղված էր Ռուսաստանի, և ՌԴ-ում շատ լավ են հասկանում դա, սակայն հայ-ռուսական հրաբերությունները պատբերաբար ներառել են այդ բաղադրիչը»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել «Արարատի ստորոտին» 5-րդ մեդիա- համաժողովումˋ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության, ԼՂ հակամարտության, Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրության հետ կապված խնդիրներին: Պատասխանելով լրագրողների հարցին` Նախագահը նշել էր, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում Հայաստանին անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը տարբեր պատճառներով զինամթերք է վաճառում Ադրբեջանին: «Խնդիրն այստեղ ոչ թե վաճառվող զինամթերքի որակն է, այլ այն հանգամանքը, որ սահմանին կանգնած հայ զինծառայողը գիտակցում է, որ իրեն փորձում են սպանել ռուսական զենքով»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

President took advantage of media forum to raise Armenia’s issues at the international level: expert
Taking advantage of the fact that the International Media Forum “At the Foot of Mount Ararat” brought together 160 journalists from more than 35 countries, President Serzh Sargsyan raised a range of issues concerning Armenia and raised them to the international level. As “Armenpress” reports, this is whatpolitical scientist Hrant Melik-Shahnazaryansaid as he analyzed the President’s address during a March 20 press conference.
According to the political scientist, that was a quite short and easy way of presenting the issues concerning Armenia to the international community.
In his turn,expert of the Armenian Center for Political and International Studies Ruben Mehrabyanviewed the President’s speech as quite precautious, but a speech that was addressable. According to him, one of the major points in the address was that Serzh Sargsyan referred to Russia’s sale of weapons to Azerbaijan as an issue that requires a solution.
Political scientist Alexander Iskandaryancommented on Serzh Sargsyan’s address and said the following:“Russia is the one supplying weapons in the post-Soviet region, including to Armenia and Azerbaijan. Of course, his speech was addressed to Russia, and Russia knows this very well, but that component has been included in Armenian-Russian relations from time to time.”
President Serzh Sargsyan delivered an address at the Fifth International Media Forum “At the Foot of Mount Ararat” in which he touched upon the Armenian Genocide, the Nagorno-Karabakh conflict and the current situation in the Near East. When answering journalists’ questions, the President mentioned that what concerns Armenia in regard to the Armenian-Russian relations is the fact that Russia is selling weapons to Azerbaijan for different reasons.“The problem is not the quality of the ammunition, but the fact that the Armenian soldiers defending the border are aware of the fact that there is an attempt to kill them with Russian weapons,”Serzh Sargsyan mentioned.