Ինչո՞ւ է Թուրքիան շարունակում ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը. Քրիս Բոհջալյանի հոդվածը` «Բոսթոն Գլոբում»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ճանաչված գրող, «Մանկաբարձուհիներ» և«Ավազե ամրոցի աղջիկները»բեսթսելերների հեղինակ Քրիս Բոհջալյանը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հոդված է հրապարակել ամերիկյան «Բոսթոն Գլոբ» օրաթերթի էլեկտրոնային կայքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ինչո՞ւ է Թուրքիան շարունակում ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը» վերտառությամբ հոդվածում նշում է, որ Գալիպոլիի ճակամարտում Օսմանյան կայսրության հաղթանակի 100-ամյակը Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակի օրը` ապրիլի 24-ին, նշելը խիստ վիրավորական և ակնհայտորեն «մաքիավելիական» քայլ է: «Դա սարսափելի է և խորհրդանշում է թուրքական կառավարության ագրեսիվ և վիրավորական մոտեցումը Հայաստանի հետ հաշտեցման հանդեպ: Սակայն այդ քայլը նաև հարցեր է առաջացնում` որտե՞ղ են լինելու ԱՄՆ ղեկավարները ապրիլի 24-ին»,- գրում է Բոհջալյանը:
Թուրքիան և նրա դաշնակից Ադրբեջանը ժխտում են Հայոց ցեղասպանության փաստը, իսկ Թուրքիայի որոշ դաշնակից պետություններ, ներառյալ` Միացյալ Նահանգները, «ցեղասպանություն» բառի փոխարեն օգտագործում են տերմիններ, որոնք նվազեցնում են 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված իրադրաձությունների նշանակությունը:
Հեղինակը նշում է նաև, որ կա թուրք հասարակության մի հատված, որը ցանկանում է, որ Թուրքիան առերեսվի իր անցյալին և ընդունի Առաջին աշխարհամարտի տարիներին իրագործած ոճրագործությունները:
Ցեղասպանության ուսումնասիրությունների միջազգային ասոցիացիան հայերի էթնիկ զտումները միաձայն ընդունում են որպես ցեղասպանություն: Թուրքական խորհրդարանի քուրդ անդամ Ահմեդ Թուրքն անցած ամիս միայն ընդունեց իր քուրդ նախնիների մեղավորությունը հայերի ցեղասպանության ժամանակ և ներողություն խնդրեց հայերից «իրենց ձեռքերին եղած արյան» համար:
Հետպատերազմյան Թուրքիայի կառավարությունը 1919 թվականին մեղավոր է ճանաչել ցեղասպանությունն իրականացնողներին «մարդկության դեմ հանցագործությունների» մեջ և հեռակա կարգով դատապարտել մահապատժի: Սակայն 1924 թվականին հետպատերազմյան երկրորդ կառավարության նշանակումից հետո Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքն սկսեց վերաշարադրել պատմությունը և կոծկել 1.5 մլն մարդկանց սպանությունը:
«Իրականությունն այն է, որ մոտ մեկ դար թուրք առաջնորդները ֆանատիկորեն աշխատել են կեղծելու պատմական փաստերը»,- նշում է Բոհջալյանը` հավելելով, որ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը պատմաբանների քննարկման առարկա դարձնելու` նախագահ Էրդողանի առաջարկն այնքան աբսուրդային է, որքան երբ գիտնականների բանավեճի առարկա դարձվի համաշխարհային կլիմայական փոփոխության փաստը:

«Почему Турция продолжает отрицать Геноцид армян»: статья Криса Бохджаляна в «The Boston Globe»
Известный американский писатель армянского происхождения, автор книги о Геноциде армян «Девушки песчаного замка» Крис Бохджалян опубликовал на сайте американского издания «The Boston Globe» статью «Почему Турция продолжает отрицать Геноцид армян».
Как сообщает Арменпресс, в своей статье Бохджалян отмечает, что решение Турции отмечать 100-летие битвы при Галлиполи в День поминовения жертв Геноцида армян, 24 апреля, было очень оскорбительным и «макиавеллистским» шагом.
«Это ужасно и показывает агрессивный и оскорбительный подход Турции к нормализации отношений с Арменией. Однако этот шаг поднимает также ряд вопросов: где будут лидеры США 24 апреля?» - пишет Бохджалян.
Турция и ее союзник Азербайджан отрицают факт Геноцида армян, а некоторые партнеры Турции, включая США, вместо слова «геноцид» употребляют термины, которые снижают значение действий против армян в Османской империи в 1915 году.
Автор также отмечает, что есть слой турецкого общества, который желает, чтобы Турция встретилась с собственным прошлым и признала преступления, совершенные в годы Первой мировой войны.
Международная ассоциация исследования геноцида единогласно признала этнические чистки армян геноцидом. Курдский деятель, член парламента Турции Ахмет Тюрк в прошлом месяце признал виновность своих курдских предков в содействии туркам в совершении Геноцида армян и попросил прощения у армян за «кровь на руках курдов».
В послевоенные годы в 1919 году правительство Турции признало организаторов геноцида в «преступлении против человечества» и заочно осудила их на смертную казнь. Однако после формирования второго правительства Турции в 1924 году Мустафа Кемаль начал переделывать историю и скрывать убийство 1,5 млн армян.
«Истина в том, что уже около века турецкие лидеры фанатично работают над фальсификацией истории», - отмечает Бохджалян, добавив, предложение президента Турции Реджепа Эрдогана об обсуждении Геноцида армян историками настолько абсурдно, как если бы ученые оспаривали факт о наличии мировых климатических изменений.