Լիտվան պատրաստակամ է օժանդակել ԵՄ-ի հետ ՀՀ հետագա համագործակցության զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության արդարադատության նախարար Յուոզաս Բեռնատոնիսին: Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման տեսանկյունից կարևորել բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Լիտվայի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, երկու երկրների մայրաքաղաքներում գործում են դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, պարբերաբար կայանում են բարձր մակարդակի փոխայցելություններ: Նախագահի համոզմամբ, չնայած այս ամենին, տնտեսական ոլորտում հայ-լիտվական համագործակցության մեծ ներուժը դեռևս լիարժեքորեն օգտագործված չէ, ինչի համար անհրաժեշտ է զգալի աշխատանք իրականացնել իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման ուղղությամբ: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Հայաստանի և Լիտվայի արդարադատության նախարարությունների միջև փոխգործակցությունը և ողջունել նախարար Բեռնատոնիսի այցի շրջանակներում միջգերատեսչական համագործակցության վերաբերյալ հուշագրի ստորագրումը:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի խորհրդարանին՝ 2005 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, ինչը, Սերժ Սարգսյանի խոսքով, վկայում է համամարդկային արժեքներին Լիտվայի խորհրդարանականների նվիրվածության մասին:
Արդարադատության նախարար Յուոզաս Բեռնատոնիսը կարևորել է երևանյան այցի շրջանակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է ավելի համակարգված զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները: Նշելով, որ իր երկիրն աջակցում է Հայաստանին Արևելյան գործընկերությունում, նախարարը շեշտել է, որ Լիտվան, որպես բարեկամ երկիր և գործընկեր, պատրաստակամ է օժանդակել Եվրամիության հետ Հայաստանի հետագա համագործակցության զարգացմանը:

Литва готова способствовать развитию дальнейшего сотрудничества Армении с ЕС
Президент Армении Серж Саргсян принял 5 марта министра юстиции Литвы Юозаса Бернатониса. Президент поприветствовал визит гостя и отметил важность взаимных визитов на высоком уровне в контексте развития и укрепления двусторонних межгосударственных отношений.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саргсян с удовлетворением отметил, что в последние годы отношения между двумя странами динамично развиваются, в столицах двух государств действуют дипломатические представительства, периодически проходят взаимовизиты на высоком уровне.
Однако, по мнению президента, большой потенциал армяно-литовского сотрудничества в экономической сфере еще неполноценно реализован, необходимо провести значительные работы по усовершенствованию договорно-правового поля.
Серж Саргсян отметил важность взаимодействия между министерствами юстиции Армении и Литвы и поприветствовал подписание в рамках визита Бернатониса меморандума о межведомственном сотрудничестве.
Президент еще раз поблагодарил Литву за признание в 2005 году Геноцида армян, что, по словам Саргсяна, свидетельствует о приверженности парламентариев Литвы к общечеловеческим ценностям.
Министр юстиции Литвы Юозас Бернатонис отметил важность достигнутых в рамках ереванского визита договоренностей, подчеркнув, что необходимо еще более систематизировано развивать двусторонние отношения. Отметив, что Литва поддерживает Армении в рамках Восточного партнерства, Бернатонис подчеркнул, что как дружественная страна и партнер Литва готова способствовать развитию дальнейшего сотрудничества Армении с ЕС.