«Կյանքի ծաղիկ»` անմոռուկ. ընդամենը 500 դրամ նվիրատվությամբ կարելի է կյանք տալ մի նոր հայի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մենք յուրաքանչյուրս կարող ենք կյանք տալ մի նոր հայի` մեր փոքրիկ լուման բերելով «Կյանքի ծաղիկ» բարեգործական ակցիային: Փետրվարի 25-ին Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտում տրվեց բարեգործական ակցիայի մեկնարկը: «Կյանքի ծաղիկ» ակցիայի նպատակն է օգնություն ցուցաբերել մայրանալու խնդիր ունեցող ընտանիքներին` «Արագիլ» վերարտադրողական բժշկության աջակցության հիմնադրամի միջոցով:Համահայկական նախաձեռնությանը միանալու համար ցանկացողները կարող են այցելել flowersoflife.am կայքը և նվիրաբերել ընդամենը 500 դրամ` ստանալու «Կյանքի ծաղիկ» (էլեկտրոնային ֆայլ` անմոռուկի խորհրդանիշով):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Կյանքի ծաղիկ» ակցիայի հեղինակ-ղեկավար Քրիստինա Հարությունյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց իր պատմությունը, որը դարձել է ակցիան նախաձեռնելու յուրահատուկ շարժառիթ: Նրա խոսքով`Հայոց ցեղասպանության հետևանքների դեմ պետք է պայքարել գործնական քայլերով ու կյանք տալ մեծ թվով հայերի` ի հիշատակ 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի: «Ես առողջական խնդիր եմ ունեցել տարիներ առաջ ու հնարավոր էր երբեք երեխա չունենայի, ես զգացել եմ այդ դժվար պահը, երբ հոգու և սրտի դատարկությունը հնարավոր չէր ոչ մի բանով լրացնել: Բարեբախտաբար, այսօր ունեմ երեք զավակ և շնորհակալություն եմ հայտնում Աստծուն դրա համար: Այս էր պատճառը, որ ինձ մոտ առաջացավ միտքը իրականացնելու մի ծրագիր, որը կօգնի ու երեխա ունենալու բերկրանք կպարգևի վերատադրողական խնդիրներ ունեցող անապահով ընտանիքներին»,-ասաց Քրիստինա Հարությունյանը:
Երբ դիմել է «Արագիլ» հիմնադրամին, արձագանքը չի ուշացել, իսկ արդյունքը կարող է լինել շոշափելի, եթե աշխարհի բոլոր հայերը, գործարարներն ու կազմակերպությունները համախմբվեն «Կյանք տուր նոր հայի» կարգախոսի շուրջ:Ակիցայի կազմակերպիչները նշաձող են սահմանել 15 միլիոն «Կյանքի ծաղիկ» վաճառել, որով բժշկական օգնության հնարավորություն կստանա վերարտադրողական խնդիր ունեցող 6000 հազար հայ ընտանիք:
«Արագիլ» հիմնադրամի տնօրեն Սուսաննա Գաբրիելյանը նախ շնորհակալություն հայտեց ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանին, քանի որ առանց նրա աջակցության հնարավոր չէր լինի ծրագիրը կյանքի կոչել:
Սուսաննա Գաբրիելյանը ներկայացրեց «Արագիլ» հիմնադրամի գործունեության արդյունքները: «1242 զույգ դիմել է ծրագրին, որոնցից 442-ը ստացել է ուղեգիր այս կամ այն բժշկական հաստատություններ: 224 զույգի մոտ բժշկական միջամտությունն արդեն ավարտել է, 112 հղիություն է գրանցվել: 61 կին ծննդաբերել է, որի արդյունքում ծնվել է 82 երեխա, 26 զույգ այս պահին սպասում է երեխայի, իսկ 25 զույգի մոտ չի ստացվել պահպանել հղիությունը»,-տեղեցրեց Սուսաննա Գաբրիելյանը:
Մեկ զույգի համար միջինում ծախսվում է 4-5 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:Մանկաբարձ-գինեկոլոգ, Վերարտադրողական բժշկության հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ Կարինե Թոխունցը բոլորին կոչ արեց միանալ ակցիային ու գնել մի Անմոռուկ, ինչի շնորհիվ կծնվեն հայ մանուկներ:Ակցիայի կազմակերպիչների խոսքով` արդեն կան կազմակերպություններ, որոնք միացել են բարեգործական ձեռնարկին:

«Цветок жизни»: Всего за 500 драмов можно дать жизнь новому армянину
Каждый из нас может дать жизнь новому армянину, внеся нашу лепту в благотворительную акцию «Цветок жизни». 25-го февраля в музее-институте Комитаса стартовала благотворительная акция «Цветок жизни», ее целью является оказание помощи семьям, которые хотят родить детей, однако имеют проблемы. Акция проводится при содействии фонда репродукции «Арагил». Желающие присоединиться к акции могут сделать это через сайт flowersoflife.am, купив «Цветок жизни» - незабудку.
Как передает «Арменпресс», автором идеи является Кристина Арутюнян, которая на встрече с журналистами поведала свою историю, ставшую поводом для подобной инициативы. По ее словам, с последствиями Геноцида надо бороться действенными методами и дать жизнь 1,5 миллиону армян. «Я годами не могла родить, на себе я почувствовала пустоту, которую ничем нельзя было восполнить. К счастью, сегодня у меня есть трое детей, за что я благодарна Богу. Именно поэтому у меня возникла идея о программе помощи бездетным необеспеченным семьям»,- сказала Кристина Арутюнян.
Она обратилась к фонду репродукции «Арагил», ответ не замедлил. Результат может стать ощутимым, если армяне всего мира, организации и бизнесмены объединятся вокруг лозунга «дай жизнь новому армянину». Организаторы поставили планку в продажу 15 млн незабудок: это позволит осчастливить около 6000 бездетных семей.
Директор фонда репродукции «Арагил» Сусанна Габриэлян поблагодарила первую леди Армении Риту Саргсян, поскольку без ее помощи невозможно было бы призвать к жизни акцию.
Сусанна Габриэлян представила итоги работы фонда репродукции «Арагил». «К нам обратились 1242 семей, 442 из них получили путевки в медучреждения. У 224 пар процедуры завершены, есть 112 беременностей. 61 женщина родила, имеется в наличии 82 ребенка, у 25 пар беременность не удалось сохранить»,- сообщила Сусанна Габриэлян.
В среднем, на пару тратится 4-5 тысяч долларов. Вице-председатель ассоциации Репродуктивной медицины Армении Каринэ Тохунц призвала всех присоединиться к акции и купить по незабудке, благодаря чему родится армянский младенец. По словам организаторов, уже есть организации поддержавшие акцию.