Նիկոլաս Քեյջը Օլիվեր Սթոունի ֆիլմում կմարմնավորի Սնոուդենին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկոլաս Քեյջը կխաղա Օլիվեր Սթոունի ֆիլմում, որը պատմում Է Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) եւ Ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) նախկին գործակալ Էդվարդ Սնոուդենի մասին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Variety-ին:
Քեյջը մարմնավորելու Է ԱՄՆ-ի հետախուզության նախկին աշխատակցին: Կինոնկարում գլխավոր դերը կխաղա Ջոզեֆ Գորդոն-Լեւիտը: Ֆիլմում խաղալու են նաեւ Շեյլին Վուդլին, Մելիսա Լեոն, Զաքարի Քուինթոն, Թոմ ՈՒիլքինսոնը, Թիմոթի Օլիֆանթը:
Կինոնկարի հիմքում ընկած են երկու գրքեր՝ Սնոուդենի փաստաբան Անատոլի Կուչերենայի «Ծովահրեշի ժամանակը» վեպը եւ լրագրող Լյուք Հարդինգի «Սնոուդենի ֆայլերը. Աշխարհի ամենափնտրվող մարդու պատմությունը» գիրքը:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, ֆիլմի նկարահանումներն արդեն ընթանում են Մյունխենում, իսկ ավելի ուշ կշարունակվեն աշխարհի այլ քաղաքներում: Ֆիլմի պրեմիերան ԱՄՆ-ում պլանավորված Է մայիսի 25-ին:
2013 թվականին ԱՄՆ-ում Էդվարդ Սնոուդենին մեղադրանք Է առաջադրվել լրտեսության եւ պետության սեփականությունը հափշտակելու մեջ: Նրա անձնագիրն անվավեր Է ճանաչվել: Սնոուդենը փախել Է Հոնկոնգ, իսկ հետո՝ Ռուսաստան, որտեղ նրան ժամանակավոր ապաստան են տրամադրել, իսկ հետո՝ նաեւ երեք տարվա բնակության իրավունք:
Փետրվարի 22-ին կայացած «Օսկարի» մրցանակաբաշխության արարողությանը Սնոուդենի մասին պատմող Լորա Փոյթրասի վավերագրական ժապավենը պարգեւ Է ստացել որպես լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ:

Николас Кейдж сыграет в фильме Оливера Стоуна про Сноудена
Николас Кейдж сыграет в фильме Оливера Стоуна о бывшем агенте ЦРУ и АНБ Эдварде Сноудене,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Кейдж сыграет роль бывшего сотрудника разведки США. Главную роль в картине исполнит Джозеф Гордон-Левитт. Также в фильме сыграют Шейлин Вудли, Мелисса Лео, Закари Куинто, Том Уилкинсон, Тимоти Олифант.
В основу картины лягут две книги: роман адвоката Сноудена Анатолия Кучерены "Время спрута" и книга журналиста Люка Хардинга "Файлы Сноудена: История самого разыскиваемого человека в мире".
Съемки картины уже идут в Мюнхене, а позже продолжатся в других городах по всему миру. Премьера фильма в США запланирована на 25 мая.
В 2013 году в США Эдварду Сноудену предъявили обвинения в шпионаже и в похищении собственности государства. Его паспорт был аннулирован. Сноуден бежал в Гонконг, а потом в Россию, где ему предоставили временное убежище, а потом и трехлетний вид на жительство.
На прошедшей в воскресеньецеремонии вручения премии "Оскар"документальная лента Лоры Пойтрас о Сноудене "Гражданин четыре" получила награду как лучший полнометражный документальный фильм.