Մեծ Բրիտանիայում սահմանել են ֆիլմի՝ «Օսկար» ստանալու հաջողության բանաձեւը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի փորձագետները հաշվարկել են այն կոնկրետ պարամետրերը, որոնց ֆիլմը պետք Է համապատասխանի «Օսկար» մրցանակ ստանալու համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս հետազոտության արդյունքները Լոս Անջելեսում կայանալիք պարգեւատրման արարողությունից մի քանի օր առաջ ակտիվորեն մեջբերում են տեղական զանգվածային լրատվամիջոցները:
Բրիտանացի փորձագետների տվյալներով՝ բաղձալի արձանիկը «միանգամայն ստույգ» ստանալու համար ֆիլմը պետք Է համապատասխանի «ընդամենը երեք պարամետրի»: Դրանք են՝ տեւողությունը՝ 140 րոպե, ինչպես նաեւ տղամարդու եւ կնոջ գլխավոր դերակատարների տարիքը՝ համապատասխանաբար 45 եւ 38: Այսպես, հետազոտողները կանխատեսում են, որ «կնոջ լավագույն դերի համար» պարգեւը կստանա 38-ամյա Ռիզ Ուիզերսփունը, ով խաղացել Է գլխավոր դերը «Վայրի կինը» /Wild, 2014/ ֆիլմում:
Լավագույն դերասան «ամենայն հավանականությամբ» կճանաչվի 40-ամյա Բրեդլի Քուպերը «Դիպուկահարը» /American Sniper, 2014/ ֆիլմի համար, որը «թեեւ չի Էլ ձգւմ մինչեւ անհրաժեշտ ցուցանիշը, այնուամենայնիվ «տարիքի տեսակետից առավել գերադասելի» թեկնածուն Է: Իսկ ինչ վերաբերում Է ժամանակաչափմանը, ապա հետազոտությունում մատանշված տեւողությանն ամենից շատ համապատասխանում Է նույն այդ «Դիպուկահարը»: 132 րոպե տեւղողությամբ այդ ֆիլմը «պարզապես մրցակիցներ չունի» այս տարի «Օսկարի» համար առաջադրված մնացած բոլոր կինոժապավենների մեջ:
«Անշուշտ, մեր հետազոտություններին անհրաժեշտ Է վերաբերվել բավական մեծ հումորով»,- այս առնչությամբ հայտարարել Է բրիտանացի մեդիամագնատ Մարկ Փիրսոնը, որի պատվերով Էլ պատրաստվել Է հետազոտությունը: «Այնուամենայնիվ, այս տեղեկությունները կինոյի սիրահարներին թույլ կտան մեկ անգամ եւս կարծիքներ փոխանակել հնարավոր հաղթողների շուրջ՝ դրանով իսկ կրճատելով մինչեւ արարողության սկսվելն ընկած ժամանակը»,- հավելել Է նա:
ԱՄՆ-ի Կինեմատոգրաֆիական արվեստների եւ գիտությունների ակադեմիայի «Օսկար» մրցանակի հանձնման արարողությունն, ըստ ավանդույթի, տեղի կունենա փետրվարի 22-ին Լոս Անջելեսում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Формулу успеха для получения фильмом премии "Оскар" вычислили в Великобритании
Конкретные параметры, которым должен соответствовать фильм для получении премии "Оскар", вычислили британские эксперты. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,результаты этого исследования за несколько дней до церемонии награждения в Лос-Анджелесе активно цитируют местные СМИ.
По данным британских экспертов, для того чтобы "совершенно точно" получить заветную статуэтку, фильм должен соответствовать "всего трем параметрам". Это продолжительность - 140 минут, а также возраст исполнителей главной мужской и женской ролей - 45 и 38 лет соответственно.
Так, исследователи прочат награду за "лучшую женскую роль" 38-летней Риз Уизерспун, которая сыграла главную роль в фильме "Дикая" /Wild, 2014/. Лучшим актером "скорее всего" будет признан 40-летний Брэдли Купер за фильм "Снайпер" /American Sniper, 2014/, который "хотя и не дотягивает" до нужного показателя, все же является "наиболее предпочтительным с точки зрения возраста" кандидатом.
Что же касается хронометража, то больше всех указанной в исследовании продолжительности киноленты соответствует все тот же "Снайпер". При продолжительности в 132 минуты данный фильм "просто не имеет конкурентов" среди всех остальных лент, выдвинутых в этом году на "Оскар".
"Конечно, к нашим изысканиям необходимо отнестись с изрядной долей юмора", - заявил в этой связи британский медиамагнат Марк Пирсон, по заказу которого и было подготовлено исследование. "Тем не менее, эти сведения позволят любителям кино еще раз обменяться мнениями о возможных победителях, тем самым скоротав время до церемонии", - добавил он.
Церемония вручения премии американской Академии кинематографических искусств и наук "Оскар" по традиции пройдет в Лос-Анджелесе 22 февраля.