«Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը»` փետրվարի գիրք
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից փետրվարի գիրք է հայտարարվել «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը»: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՑԹԻ-ից: Այս հուշագրությունը եզակի սկզբնաղբյուրի նշանակություն ունի Հայոց ցեղասպանության պատմության, ի մասնավորի` թուրքական պետության կողմից այդ նպատակադրված և ծրագրավորված հանցագործության ծալքերը բացահայտելու, ժամանակի թուրքական հանցավոր վարչակարգի մտայնությունների բացահայտման և ուսումնասիրման համար: ԱՄՆ դեսպանի այս հուշագրությունը, հիրավի, կոթողային մի գործ է, որտեղ ներկայացված փաստերն ու վկայություններն անհերքելիորեն ապացուցում են ցեղասպանության ծրագրված և նպատակային իրագործված լինելու հանգամանքը:
Մորգենթաուն ներկայացնում է իրավիճակի խորը վերլուծություն` այն ամրապնդելով պաշտոնական աղբյուրների տեղեկություններով: Բացի այդ, նա նկարագրում է որոշումների կայացման գործընթացը, երիտթուրքերի իշխանական ինտրիգները, ինչպես նաև ընթերցողին ծանոթացնում է գերմանական քարոզչական քաղաքականության հետ, որը Թուրքիային ներքաշեց Առաջին համաշխարհայի պատերազմի մեջ:
ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի` ականատեսի և վերլուծողի ճշգրտությամբ շարադրած պատմությունը կարևոր սկզբնաղբյուր է թուրքական ժամանակակից պատմագրության ժխտողական քաղաքականության դեմ:
«Երբ թուրքական իշխանություններն այդ տեղահանությունների կարգադրությունը տվեցին, նրանք տալիս էին ամբողջ ազգի սոսկ մահվան հրամանագիր: Նրանք սա լավ էին հասկանում, իրենց խոսկցությունների ժամանակ ոչ մի հատուկ փորձ չէին անում այդ փաստը թաքցնելու համար: Ես վստահ եմ, որ մարդկության ցեղի ամբողջ պատմությունը նման սարսափելի դրվագ չի պարունակում: Անցյալի մեծ ջարդերը և հալածանքները գրեթե աննշան են թվում, երբ համեմատվում են հայ ազգի 1915թ. չարչարանքների հետ»,- գրել է նա:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ յուրաքանչյուր ամիս Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հայտարարում է «Ամսվա գիրք»: Գրքերը պատահական չեն ընտրվում. դրանք Հայոց ցեղասպանության թեմայով կարևոր հուշագրություններ, բացառիկ վկայություններ և մեծ հետաքրքրություն առաջացրած այլ հրատարակություններ են: Այս նախագծի նպատակն է ընթերցող լայն հանրությանը ծանոթացնել հազվագյուտ և երբեմն անհայտ գործերին՝ թեմայի վերաբերյալ իրազեկելու և խորքային գիտելիքներ հաղորդելու համար:

"The Story of Henry Morgenthau" declared book of the month
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Towards the 100th anniversary of the Armenian Genocide the Armenian Genocide Museum-Institute is launching “The book of the month” project.
The Armenian genocide Museum-Institute informed “Armenpress” that the books will be selected very carefully: they must be the memoirs of the Armenian Genocide survivors, research papers and other publications of great importance. The aim of this project is to introduce the readers with rare and still unknown works related to the topic in order to make them aware of the subject and provide an in-depth knowledge about the Armenian Genocide.
The Armenian Genocide Museum-Institute selected “The Story of Henry Morgenthau” to be the book of February. These memoirs have the significance of a unique source for the history of the Armenian Genocide, particularly, to reveal the folds of the crime, determined and planned by the Turkish Government, and to identify and explore the thoughts of the Turkish criminal regime of that time. The memoir of U.S. Ambassador is a monumental work indeed, where the represented facts and testimonies undeniably prove that the Armenian genocide was planned and premeditated.
Morgenthau gives deep analysis of the situation reinforcing it by information from official sources. Besides, he describes the process of decision-making, the intrigues of Young Turk government, as well as introduces the reader to the German propaganda policy, which made Turkey involved in the World War I.The story of Ambassador Henry Morgenthau, presented in accuracy of an eyewitness and an analyst, is an important primary source against the policy of denial in Turkish modern historiography.
“When the Turkish authorities gave the orders for these deportations, they were merely giving the death warrant to a whole race; they understood this well, and, in their conversations with me, they made no particular attempt to conceal the fact. . . I am confident that the whole history of the human race contains no such horrible episode as this. The great massacres and persecutions of the past seem almost insignificant when compared to the sufferings of the Armenian race in 1915”.