«Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը»` փետրվարի գիրք
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից փետրվարի գիրք է հայտարարվել «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը»: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՑԹԻ-ից: Այս հուշագրությունը եզակի սկզբնաղբյուրի նշանակություն ունի Հայոց ցեղասպանության պատմության, ի մասնավորի` թուրքական պետության կողմից այդ նպատակադրված և ծրագրավորված հանցագործության ծալքերը բացահայտելու, ժամանակի թուրքական հանցավոր վարչակարգի մտայնությունների բացահայտման և ուսումնասիրման համար: ԱՄՆ դեսպանի այս հուշագրությունը, հիրավի, կոթողային մի գործ է, որտեղ ներկայացված փաստերն ու վկայություններն անհերքելիորեն ապացուցում են ցեղասպանության ծրագրված և նպատակային իրագործված լինելու հանգամանքը:
Մորգենթաուն ներկայացնում է իրավիճակի խորը վերլուծություն` այն ամրապնդելով պաշտոնական աղբյուրների տեղեկություններով: Բացի այդ, նա նկարագրում է որոշումների կայացման գործընթացը, երիտթուրքերի իշխանական ինտրիգները, ինչպես նաև ընթերցողին ծանոթացնում է գերմանական քարոզչական քաղաքականության հետ, որը Թուրքիային ներքաշեց Առաջին համաշխարհայի պատերազմի մեջ:
ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի` ականատեսի և վերլուծողի ճշգրտությամբ շարադրած պատմությունը կարևոր սկզբնաղբյուր է թուրքական ժամանակակից պատմագրության ժխտողական քաղաքականության դեմ:
«Երբ թուրքական իշխանություններն այդ տեղահանությունների կարգադրությունը տվեցին, նրանք տալիս էին ամբողջ ազգի սոսկ մահվան հրամանագիր: Նրանք սա լավ էին հասկանում, իրենց խոսկցությունների ժամանակ ոչ մի հատուկ փորձ չէին անում այդ փաստը թաքցնելու համար: Ես վստահ եմ, որ մարդկության ցեղի ամբողջ պատմությունը նման սարսափելի դրվագ չի պարունակում: Անցյալի մեծ ջարդերը և հալածանքները գրեթե աննշան են թվում, երբ համեմատվում են հայ ազգի 1915թ. չարչարանքների հետ»,- գրել է նա:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ յուրաքանչյուր ամիս Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հայտարարում է «Ամսվա գիրք»: Գրքերը պատահական չեն ընտրվում. դրանք Հայոց ցեղասպանության թեմայով կարևոր հուշագրություններ, բացառիկ վկայություններ և մեծ հետաքրքրություն առաջացրած այլ հրատարակություններ են: Այս նախագծի նպատակն է ընթերցող լայն հանրությանը ծանոթացնել հազվագյուտ և երբեմն անհայտ գործերին՝ թեմայի վերաբերյալ իրազեկելու և խորքային գիտելիքներ հաղորդելու համար:

История посла США Генри Моргентау в феврале 2015 года стала книгой месяца
Музей-институт Геноцида армян книгой месяца объявляет “Историю посла Моргентау”. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Музея-института Геноцида армян книгой, книга является уникальным первоисточником истории Геноцида армян. В воспоминаниях посла содержатся материалы, подтверждающие факт запланированных и целенаправленно осуществленных преступлений турецкого правительства.
Моргентау представляет глубокий анализ ситуации, подкрепляя его сведениями из официальных источников. Кроме того, он описывает процесс принятия решений и внутриправительственные интриги младотурков, а также знакомит читателя с пропагандистской политикой Германии, которая втянула Турцию в Первую мировую войну.
История, рассказанная Моргентау с точностью очевидца и аналитика, является важнейшим первоисточником, противостоящим политике отрицания Геноцида, проводимой современной Турцией.
«Когда турецкие власти отдавали приказ об этих высылках, они фактически выносили смертный приговор целой нации. Они это прекрасно понимали и в разговорах со мною не делали особых попыток скрыть этот факт. Я уверен, что во всей истории человечества нет такого жуткого эпизода, как этот. Приказы о депортации армянских семей в 1915 году были простым смертным приговором для всей нации», - пишет Моргентау.
Генри Моргентау, с 1913 - 1916 годы посол США в Османской Империи.
В связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян, Музей-институт Геноцида армян каждый месяц объявляет Книгу месяца. Книги выбираются не случайным образом. Книгой месяца могут стать: мемуары и исследования по Геноциду армян, а также интересные публикации с соответствующим содержанием. Целью проекта является: ознакомление читателей с редкими и все еще неизвестными работами, касающимися темы геноцида.