Բեռլինալեում FIPRESCI մրցանակի է արժանացել Ջաֆար Փանահիի «Տաքսի» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բեռլինյան կինոփառատոնում կինոքննադատների FIPRESCI միջազգային ֆեդերացիայի մրցանակի է արժանացել իրանցի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահիի «Տաքսի» ֆիլմը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, մրցանակի հանձնման արարողությունը կայացել էուրբաթ երեկոյան:«Տաքսի» կինոնկարըՋաֆար Փանահիի արդեն երրորդ աշխատանքն է, որը նա պատրաստել է այն դեպքից հետո, երբ Իրանի իշխանությունները վերջինիս դատապարտել էին հակակառավարական գործունեության համար:
«Տաքսի» ֆիլմում Փանահին ներկայանում է գործազուրկ տաքսիստի կերպարով, որում շատ ուղևորներ ճանաչում են ամենահայտնի իրանցի ռեժիսորներից մեկին: «Ֆորում» ծրագրում կինոքննադատների մրցանակ է ստացել իտալացի ռեժիսոր Ֆրանչեսկո Կլերիչիի «Ժեստերի լեզուն», իսկ «Պանորամա» ծրագրում ՝ Համեդ Ռաջաբիի «Աննշան ցատկ ներքև» կինոնկարը: Եվրոպական քննադատների ասոցիացիայի մրցանակը ստացել է Օլե Գյավերի «Բնությանը դեմ» ֆիլմը:
65-րդ բեռլինյան փառատոնն անցկացվում է փետրվարի 5-15-ը: Գլխավոր մրցանակի դափնեկիրները հայտնի կդառնան շաբաթ երեկոյան: Ժյուրիի ղեկավարն է ռեժիսոր Դարեն Արոֆոնսկին:

Приз FIPRESCI на "Берлинале" получил фильм "Такси" иранского режиссера Джафара Панахи
Приз Международной федерации кинокритиков FIPRESCIна Берлинском кинофестивале получил фильм "Такси" иранского режиссера Джафара Панахи. Церемония вручения награды состоялась в пятницу вечером, сообщает сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Такси" - уже третья работа Панахи, сделанная им после того, как он был осужден иранскими властями за антиправительственную деятельность. Но если в картинах "Это не фильм" и "Закрытый занавес" действие в основном происходило в замкнутом пространстве, то в "Такси" Панахи выезжает за пределы своего жилища и предстает в образе безработного таксиста, в котором, впрочем, многие пассажиры узнают одного из самых известных иранских режиссеров современности.
Приз кинокритиков в программе "Форум" получила картина "Язык жестов" итальянского режиссера Франческо Клеричи. Лучшим фильмом секции "Панорама" стала франко-иранская лента "Незначительный скачок вниз" режиссера Хамеда Раджаби.
Приз Ассоциации европейских кинокритиков достался комедии "Против природы" норвежского режиссера Оле Гьявера, участвовавшей в секции "Панорама".
65-й Берлинский кинофестиваль проходит с 5 по 15 февраля. Обладатели главных наград фестиваля станут известны в субботу вечером. Жюри под руководством американского режиссера Даррена Аронофски выберет победителя из 19 картин, показанных в рамках основного конкурса. На приз "Берлинале" в этом году претендует и российская лента "Под электрическими облаками" Алексея Германа-младшего.