Ավստրալիան դարձել Է «Եվրատեսիլ-2015»-ի մասնակիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիան հնարավորություն Է ստացել միայն մեկ անգամ անգամ մասնակցելու «Եվրատեսիլ» եվրոպական երգի մրցույթին ի պատիվ մրցության 60-ամյակի: Ըստ որում, ի տարբերություն ստուգատեսի մասնակիցների մեծ մասի, Կանբերայի կողմից ուղարկված կոնկուրսանտը միանգամից մասնակցում Է եզրափակիչին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Դա համարձակ եւ անկեղծ հիացմունք առաջացնող քայլ Է: Դա տոնելու մեր եղանակն Է»,- հիացմունքն Է հայտնել «Եվրատեսիլի» սուպերվայզեր Յոն Ուլա Սանը:
Այս տարի մրցույթի եզրափակիչը տեղի կունենա մայիսի 23-ին Վիեննայում: Մրցությանը կմասնակցեն 40 պետությունների ներկայացուցիչներ:
Նշենք, որ Ավստրալիայի քաղաքացիներն արդեն դարձել են կոնկուրսանտներ. 1996 թվականին երգչուհի Ջինա Ջին՝ Բրիսբենից, ներկայացրել Է Մեծ Բրիտանիան:

Австралия стала участницей "Евровидения-2015"
Австралия получила возможность единственный раз принять участие в европейском конкурсе песни "Евровидение" в честь 60-летия состязания. При этом в противоположность большинству участников смотра конкурсант, посланный Канберрой, сразу попадет в финал.
"Это смелый и вызывающий неподдельное восхищение шаг. Это наш способ праздновать", - выразил восторг супервайзер "Евровидения" Йон Ула Санн.
Финал конкурса в этом году пройдет в Вене 23 мая. В состязании примут участие представители 40 государств, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
При этом граждане Австралии уже становились конкурсантами: в 1996 году певица из Брисбена Джина Джи представляла Великобританию.