Armeniangenocide100.org կայքն արդեն հասանելի է երեք լեզուներով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված կայքը հունվարի 30-ից հասանելի է բոլոր հետաքրքրվողներին: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կայացած մամուլի ասուլիսիով ազդարարվեց կայքի բացումը: Այս պահին հասանելի են հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն տարբերակները, առաջիկա շաբաթներին կայքի նյութերը կլինեն նաև այլ օտար լեզուներով: Կայքը բաղկացած է «Ցեղասպանություն», «Ճանաչում», «Պատմիր քո պատմությունը», «Նորություններ», «Գրադարան» բաժիններից, իսկ յուրաքանչյուր բաժնում առկա են ենթաբաժիններ:«Այս օրը 100 տարի առաջ» խորագիրը կրող հատվածում էլ բոլոր այն նյութերն են, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանության թեմային և տպվել են հայկական ու արտասահմանյան մամուլում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ցեղասպանություն» բաժինը ներառում է տերմինի սահմանումը, Հայոց ցեղասպանության ժամանակագրության մասին տեղեկատվությունը, նյութեր մշակութային եղեռնի վերաբերյալ: Այդ ենթաբաժնում ներկայացված են հայ միջնադարյան հուշարձանները, որոնք ավերվել են Հայոց ցեղասպանության տարիներին և հաջորդող ժամանակաշրջանում:
«Ճանաչում» բաժնում բոլոր այն պետությունների, կազմակերպությունների մասին տեղեկատվությունն է, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղապանության իրողությունը, ներառված են պահանջագրեր, տարբեր փաստաթղթեր:
«Պատմիր քո պատմությունը» բաժինն էլ թույլ կտա յուրաքանչյուր հայի ներկայացնել ցեղասպանության իր պատմությունը, եթե վերապրել կամ ականատեսն են եղել այդ ողբերգության: Այն ունի նաև կրթական նպատակ` միտումով, որ դպրոցականներն ու ուսանողներն ակտիվորեն կներգրավվեն այդ աշխատանքում` իրենց ընտանիքի պատմությունը ճշտելով ու ներկայացնելով հանրությանը:
Արտերկրում կիրակնօրյա դպրոցներում էլ նախատեսվում է դասեր կազմակերպել, որ տեղի հայ երեխաներն իրենց պատմություններն իրար ներկայացնեն, հետո դրանք պատմեն իրենց օտարազգի ընկերներին: Բացի այդ` ամենահաջող պատմությունները կներկայացվեն սոցիալական հոլովակի տեսքով:
«Գրադարան» բաժնում զետեղված են լուսանկարներ, տեսահոլովակներ, որոնք առնչվում են թեմային: Տեսահոլովակներից մեկն էլ սովորեցնում է պատրաստել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշը` անմոռուկը:

Состоялась презентация сайта Armeniangenocide100.org
Посвященный 100-летней годовщине Геноциде армян сайт с 30 января доступен на трех языках – армянском, русском и английском. Как сообщает Арменпресс, презентация сайта состоялась в Музее-институте геноцида. Планируется к трем наличествующим языкам добавить еще другие.
На сайте действует несколько разделов – «Геноцид», «Признание», «Расскажи свою историю», «Новости», «Библиотека».
В сайтбаре «В этот день 100 лет назад» представлены материалы, которые касаются Геноцида армян и были опубликованы в армянской и зарубежной прессе. В разделе «Геноцид» представлено объяснение и история термина, история Геноцида армян и др. В нем представлены также армянские средневековые памятники, которые были уничтожены в годы Геноцида армян и после него.
В разделе «Признание» представлена информация о странах, организациях и территориальных единицах, которые признали Геноцид армян, а также представлены петиции и разные документы.
Раздел «Расскажи свою историю» позволит всем армянам представить свою историю геноцида, если они были свидетелями этих событий. Раздел создан с той целью, чтобы привлечь и молодежь, которая может уточнить историю своей семьи и представить ее обществу. На этой платформе каждый армянин, в какой части света он бы не находился, имеет возможность рассказать всему армянству и посетителям сайта историю своих предков.
В разделе «Библиотека» представлены фото- и видеоматериалы, а также книги о Геноциде армян. В одном из видео представлено, как создать символ 100-летия Геноцида армян – незабудку.