Թուրքիայում կա Հայոց ցեղասպանությունն ընդունող քաղաքացիական շարժում. Ֆաթիհ Աքին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անցյալի ճանաչումը միակ ձևն է կատարված դեպքերն անցյալում թողնելու համար, որպեսզի դրանք նորից չկրկնվեն: Վենետիկի փառատոնի մրցանակակիր, գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինն այս համոզմունքը հայտնեց՝ Երևանում ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող իր «Սպի» ֆիլմը: Կինոնկարի փակ ցուցադրությունն անցկացվեց հունվարի 30-ին «Սինեմա Սթար» կինոթատրոնում: Ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ և պատմումէ Ցեղասպանությունըվերապրած հայմարդու`ՆազարեթՄանուկյանիմասին,ով կորցրել է իր ընտանիքը և տարիներանցհանկարծակի իմանումէ,որիրզույգաղջիկները, հնարավոր, էողջենմնացել: Նասկսում էերեխաների փնտրտուքները:ՖիլմումնկարահանվելենԱրսինեԽանջյանը, ՍիմոնԱբգարյանը,Ակին Ղազինևայլք: Գլխավոր հերոսին մարմնավորել է ծագումով ալժիրցի դերասան Թահար Ռահիմը:
Ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ընդգծեց, որ առաջին անգամ Հայաստան է եկել երևանյան միջազգային «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ժամանակ:
«Ինձ համար շատ հատուկ և նշանակալի ժամանակահատված էր: Բավական զգայուն պահ էր այն ժամանակ թուրքական ծագումով մարդու համար գալ այստեղ: Այն ժամանակ «Սպի» ֆիլմի գաղափարն արդեն ծագել էր, և նախագիծն էր ուրվագծվում, իսկ հինգ տարի անց պատրաստ ֆիլմով եմ եկել: Անկախ ամեն ինչից՝ ես ինձ խոստում էի տվել, որ պատրաստ ֆիլմով կգամ այստեղ և կատարեցի խոստումս»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Ֆաթիհ Աքինը: Ռեժիսորի խոսքով՝ ինքը նախորդ անգամ արդեն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, խոսել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հետ:
«Մի քանի առանցք և բանալի կար այդ ֆիլմն անելիս: Հիմնական գաղափարն այն էր, որ ես, ավելի ճիշտ իմ ծնողները, սերում են մի երկրից, որտեղ խոսքի ազատության սահմանափակումներ կային և հիմա էլ կան այս թեմայի շուրջ: Ժամանակին Թուրքիայում հնարավոր չէր «ցեղասպանություն» բառն օգտագործել, հիմա էլ քիչ է հնարավոր: Բայց ես հավատում եմ խոսքի ազատությանը. դա ամենակարևոր արժեքներից մեկն է, և այն պետք է պաշտպանենք: Իմ նպատակն էր ցույց տալ, վերահաստատել, որ Թուրքիայում կա քաղաքացիական շարժում, որն աճել է հատկապես Դինքի սպանությունից հետո, և որ ցեղասպանությունը հիշվում է և ընդունվում: Սա քաղաքացիական շարժում է, ոչ քաղաքական, և ես դրա մասն եմ, և քանի որ Թուրքիայում ժողովրդականություն եմ վայեում, մտածեցի, որ Նազարեթի պատմությունը պատմելով, ես հարցեր կառաջացնեմ և կհաստատեմ քաղաքացիական շարժման գոյությունը: Ամբողջ աշխարհում շատ մարդիկ 1915 թվականի մասին չգիտեն: Միտքն այն էր, որ եթե ֆիլմն ինչ-որ լար է շարժում քո հոգում, սկսում ես տեղեկանալ այդ իրադարձությունների մասին: Ինչո՞ւ հիշել, ինչու՞ տեղեկանալ: Դա կողմեր բռնելու համար չէ: Ես գործ չունեմ: Բայց կարծում եմ, որ անցյալը ճանաչելն այն չկրկնելու միակ ձևն է»,- նշեց Ֆաթիհ Աքինը:
Նրա խոսքով՝ ֆիլմն արդեն իսկ ներկայացվել է թուրքական կինովարձույթում:
«Երկու տարի առաջ հնարավոր չէր լինի ցուցադրել այն, սակայն այժմ միայն Ստամբուլում չէ, որ ներկայացրել ենք: Այլ քաղաքներում էլ է ցուցադրվել: Մեր նպատակը միշտ էլ եղել է կինոնկարըտանելըև պատմությունը Թուրքիայում փոխանցելը: 18-20 տարեկան երիտասարդները ֆիլմը դիտելուց հետո, ասում են՝ մենք սրա մասին բան չենք իմացել, գնում, ճշտում, կարդում են դեպքերի մասին: Դա լավագույն արդյունքներից է, որին ֆիլմը կարող էր հասցնել»,- հայտնեց նա:
Ֆաթիհ Աքինը խոստովանում է՝ ֆիլմը նկարահանելիս մտածել է Ռոման Պոլանսկու «Դաշնակահարը» ֆիլմի մասին: «Ես հինգ տարի Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ եմ անցկացրել: Այնքա՜ն բան գիտեմ, որ իմ միջով եմ անցկացրել, ու ինձ դուր եկավ ֆիմի կաֆկայական իրականությունը»,- խոստովանեց ռեժիսորը:
Սցենարի համահեղինակ Մարտիկ Մարդինի համոզմամբ՝ ֆիլմը շատ անկեղծ է, քանի որ անկեղծ ու իրական մարդկանց մասին պատմություն է:«Ես համարում եմ, որ սքանչելի ֆիլմ է նկարահանվել: Իրական պատմություն է այն մարդկանց մասին, ովքեր այդ ցեղասպանության ճանապարհով են անցել»,- ընդգծեց նա:
Դերասանուհի Արևիկ Մարտիրոսյանը վերհիշեց, որ Ֆաթիհ Աքինը հայկական ծագումով դերասաններ էր փնտրում Ֆրանսիայում, և իրենք հենց այնտեղ են ծանոթացել:«Մենք հանդիպեցինք, և հանդիպման ընթացքում հասկացա, որ նա ուզում է նկարահանել Ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմ: Ես մեծ հաճույքով խաղացի այս ֆիլմում»,- նշեց նա:
15, 5 մլն եվրո բյուջեով և 138 րոպե տևողությամբ «Սպի» ֆիլմի նկարահանումները սկսվել են 2013 թվականի մարտին և իրականացվել են Հորդանանում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Ֆիլմի ստեղծմանն աջակցություն է ցուցաբերել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը:
«Սպի» ֆիլմն ամփոփում է Ֆաթիհ Աքինի «Սեր, մահ և չարք» եռապատումը: Այն ռեժիսորի առաջին մեծ միջազգային նախագիծն է, որի արտադրությանը մասնակցել է յոթ երկիր՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Կանադան, Լեհաստանը, Թուրքիան, Ռուսաստանը:

В Турции есть гражданское движение, которое признает Геноцид армян: Фатих Акин
Признание прошлого является единственным путем оставить прошлое в прошлом, чтобы оно больше не повторялось. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Ереване сказал известный немецкий режиссер турецкого происхождения, лауреат Берлинского и Венецианского кинофестивалей Фатих Акин, который представлял свой фильм «Шрам» о Геноциде армян.
Пресс-показ фильма состоялся 30 января в ереванском кинотеатре «Синема стар». Режиссер фильма сказал журналистам, что в первый раз приезжал в Армению в рамках кинофестиваля «Золотой абрикос».
«Для меня это было особое и значительное время. Довольно тонкий момент был: проект человека с турецким происхождением сюда. Тогда идея фильма «Шрам» уже была, и проект намечался, а спустя пять лет я уже вернулся с готовым фильмом. Независимо от всего, я дал себе слово вернуться сюда с готовым фильмом, и я сдержал свое слово», - отметил Акин.
По его словам, он в ходе предыдущего приезда бывал в Мемориале жертв Геноцида армян, беседовал с директор Музея-института геноцида Айком Демояном.
«В подготовке этого фильма было несколько ключевых моментов. Основная идея заключается в том, что я, точнее мои родители, вышли из такой страны, где были и сейчас есть ограничения со свободой слова в связи с этой темой. Когда-то в Турции невозможно было использовать слово «геноцид», да и сейчас это не очень возможно. Но я верю в свободу слова, это одна из важнейших ценностей и ее нужно защищать.
Мою цель заключалась в том, чтобы показать, что в Турции есть гражданское движение, которое возросло особенно после убийства Гранта Динка, и что геноцид не забыт и признается. Это гражданское движение, не политическое, и я являюсь его частью, и так как я популярен в Турции, то подумал, что рассказав историю Назарета (главного героя фильма «Шрам» - ред.), я подниму вопросы, а также подтвержу существование движения.
Многие люди во всем мире не знают о событиях 1915 года. Идея в том, что если фильм затрагивает в душе зрителя какие-то струны, то он начинает собирать информацию об этих событиях. Почему помнить, зачем получать информацию? Это не принятие какой-либо стороны. Я думаю, что признание прошлого является единственным путем, чтобы оно больше не повторялось», - сказал режиссер.
Акин также сообщил, что фильм уже вышел в турецкий прокат.
«Два года назад было бы невозможно его, но сейчас мы его показали не только в Стамбуле, но и в других городах. Наша цель заключалась в том, чтобы отнести фильм и передать историю Турции. Молодежь 18-20 лет после просмотра фильма говорит, что не знала ничего об этом, идет, уточняет и читает об этих событиях. Это лучший результат, который может иметь фильм», - сообщил режиссер.
Акин признается, что во время съемок «Шрама» думал о фильме Романа Поланского «Пианист». «Пять лет я провел с Геноцидом армян. Я знаю столько, так много перенес через себя, и мне нравится кафкианская реальность фильма», - признался Акин.
Действие фильма «Шрам» происходит во время геноцида армян в 1915 году. Главный герой - Назарет Манукян- теряет семью, и только спустя годы узнает, что его дочки-близнецы, возможно, спаслись. Отец отправляется на поиски своих детей."Шрам" - заключительная частьтрилогии Акина, повествующей о любви, смерти и дьяволе. Предыдущими ее частями стали драмы "Головой о стену" и "На краю рая", отмеченные большим количеством кинонаград.
Для Акина "Шрам" также стал первым большим международным проектом. В его производстве участвовали семь стран -Германия, Франция, Италия, Канада, Польша, Турция и Россия. Бюджет ленты составил 15,5 млн евро. Съемки начались в марте 2013 года и проходили в Иордании, Канаде, Германии, на Кубе и Мальте.